Valmet Automotive – tam powstawał Bentley i… Łada Samara

150

Witajcie w świecie motoryzacji, gdzie wszystko jest możliwe. Gdzie rządzi jakość i solidność. Gdzie w jednej fabryce spotykają się Łada – i Mercedes, za sprawą Valmet Automotive.

Finlandia uchodzi za kraj spokojny i beztroski. To wspaniała kraina, z dala od pędzącego świata, zdystansowana od stresów jakie przeżywa cywilizacja Zachodu. Żyją tam ludzie pogodni, prostolinijni, solidni i uczciwi – chyba właśnie dlatego cieszą się takim zaufaniem koncernów samochodowych z całego świata. Miasteczko na południowo – zachodnich rubieżach Finlandii, o wdzięcznej nazwie Uusikaupunki, od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku na zlecenie takich gigantów jak Mercdedes, Porsche czy Volvo, montuje ich auta z najwyższą precyzją. I z właściwą sobie skromnością, od lat pozostaje w cieniu – po prostu robiąc swoje jako Valmet Automotive.

Valmet Automotive
źródło: valmetautomotive.com

Valmet Automotive – skandynawska jakość

Finlandia, jak powszechnie wiadomo, nie należy do potentatów na rynku motoryzacyjnym. Fini, jak większość mieszkańców Skandynawii, jeżdżą najczęściej szwedzkim Volvo. Niezaprzeczalne miejsce w kanonie klasyków tego regionu zajmuje oczywiście także Saab. Ta właśnie marka stoi za powstaniem fabryki Valmet Automotive. Od momentu powstania w 1968 roku do początków lat dziewięćdziesiątych w Uusikaupunki wyprodukowano ponad 700 tysięcy egzemplarzy. Finom nie wystarczała jednak taka współpraca. Mieli ambicję, by dawać światu więcej. Na skandynawskiej jakości poznali się producenci takich klasyków jak Opel Calibra, Porsche Cayman, oraz… Łada Samara. Nawet najbardziej wymagający kontrahenci byli zadowoleni z wysokich standardów jakimi wykazywali się pracownicy Valmet Automotive. Doskonała jakość pozwoliła zdobywać kolejne lukratywne kontrakty.

Moda na innowacje

XXI wiek przyniósł niepozornej fińskiej fabryce przygodę z innowacjami. Produkowano amerykańskie auta z napędem hybrydowym dla producenta o nazwie Fisker, następnie taśmy produkcyjne

Valmet Automotive
źródło: valmetautomotive.com

przystosowano dla elektrycznych modeli THINK, a rok 2011 przyniósł kolejne doświadczenia w postaci zlecenia na wysoce ekskluzywne wózki golfowe Garia. Porfolio Valmet Auomotive imponująco się rozrosło, a referencje od wymagających zleceniodawców napawały dumą.

Klasyki motoryzacji składane w Finlandii?

Niepozorne miasteczko na krańcach Skandynawii jest dziś źródłem historii światowej motoryzacji. Tam rodziły się pierwsze modele wielu klasyków, nawet najbardziej pożądanych marek. Tam odbywały się testy nowoczesnych rozwiązań, tam szukano pomysłów na innowacje. W Valmet Automotive skonstruowano dach od Porsche 911 z unoszoną tylną szybą i zaprojektowano dach Aventadora Roadster, który mimo osiąganych nawet 300 km/h pozostaje idealnie spasowany z nadwoziem. Historia tej fabryki zadziwia bogactwem wątków i rangą pokładanego w niej zaufania. I zadziwia bezpiecznym dystansem, zdrowym balansem między umiejętnością pozyskiwania renomowanych Partnerów i unikaniem niepotrzebnego rozgłosu.

A może by tak podrzucić im naszego Poloneza?
https://bezpiecznapodroz.org/nowy-polonez-2015-reaktywacja-klasyka/