Układ hamulcowy czy wiesz jak działa?

2
1979

Układ hamulcowy czy wiesz jak działa?

Samochody powstały po to, żeby ułatwić ludziom życie. Wraz z upływem czasu rozwijają one coraz wyższe prędkości. Jeśli pojazdy potrafią poruszać się do przodu to również musi być jakiś sposób na zatrzymanie ich. Odpowiada za to właśnie układ hamulcowy czy wiesz jak działa? W tym artykule zajmiemy się zasadą działania oraz opisem poszczególnych części układu hamulcowego. Układ hamulcowy można podzielić na dwa rodzaje:

– bębnowe

– tarczowe

Układ hamulcowy czy wiesz jak działa
Układ hamulcowy – schemat działania klasycznego układu

Układ hamulcowy czy wiesz jak działa? – tarczowe

Hamulce tarczowe są znacznie lepsze ze względu na lepsze odprowadzanie ciepła i lepszą wydajność. Budowa tych dwóch różnych rodzajów hamulców znacznie się od siebie różni, jednak zasada ich działania jest dokładnie taka sama. Główne zadanie układu hamulcowego to zatrzymanie pojazdu poprzez wytworzenie siły hamującej, która przeciwdziała siłom działającym na rozpędzony pojazd, co prowadzi do jego zatrzymania. Układ hamulcowy składa się z następujących elementów:

– tarcze hamulcowe

– klocki hamulcowe

– zaciski hamulcowe

– przewody hamulcowe (krąży w nich płyn hamulcowy)

– pedał hamulca

– korektor rozkładu siły hamowania

– pompa hamulcowa

– w starszych modelach na tylnej osi występowały: szczęki hamulcowe, bębny oraz cylindry

Układ hamulcowy czy wiesz jak działa?
Układ hamulcowy – tarcza z zaciskiem

Teraz czas na omówienie zasady działania elementów układu hamulcowego. Zasada działania klocków hamulcowych oraz tarcz jest bardzo prosta. Polega ona na tym, że w momencie wciśnięcia przez kierowcę klocki zaciskają się, tym samym powodując tarcie na tarczy hamulcowej przez co tarcza jak i koło kręci się wolniej, dzięki czemu pojazd może zwolnić. Zarówno klocki jak i tarcze hamulcowe należy wymieniać jeszcze zanim ulegną całkowitemu zużyciu. A to, dlatego aby nie doszło do wypadnięcia okładziny z klocków hamulcowych. Wtedy byłoby hamowanie jego metalową częścią przez co mogłoby dojść do skrzywienia tarczy hamulcowej. Tarcze zaleca się wymieniać, kiedy ich grubość osiągnie minimalną wartość podaną przez producenta.

Zaciski hamulcowe odpowiedzialne są za dociśnięcie klocków do tarczy poprzez wciśnięcie przez kierowcę pedału hamulca. Jest kilka rodzajów zacisków hamulcowych: jednotłoczkowe, dwutłoczkowe, czterotłoczkowe oraz sześciotłoczkowe. W samochodach osobowych najczęściej występują w następującej konfiguracji: z przodu dwutłoczkowe, natomiast z tyłu jednotłoczkowe.

Układ hamulcowy czy wiesz jak działa? bębny

Hamulce bębnowe w dzisiejszych czasach poszły już trochę w odstawkę, gdyż zastąpiły je hamulce tarczowe. Działają one na zasadzie rozpierania szczęk umieszczonych wewnątrz bębna po naciśnięciu pedału hamulca przez kierowcę. Zazwyczaj dzieje się to za sprawą hydraulicznego rozpieracza szczęk, którego rolę ogrywa cylinderek z płynem hamulcowym.

Płyn hamulcowy krążący w przewodach pod wpływem zwiększającego się ciśnienia napiera na cylinderki zacisków przez co dochodzi do dociskania okładzin ciernych do tarczy hamulcowej, dzięki czemu możliwe jest rozpoczęcie procesu hamowania. Aby równomiernie rozłożyć siły hamowania producenci samochodów zastosowali korektor rozkładu sił hamowania. Układ hamulcowy, który wyposażony jest w ten kolektor to tzw.układ dwuobwodowy, ponieważ  koło lewe tylne i prawe przednie połączone są jednym układem, a koło prawe tylne i lewe przednie mają oddzielną sieć.Zastosowane zostało to po to, by w pewnien sposób zabezpieczyć przed awarią, ponieważ jeśli uszkodzeniu ulegnie jeden z obwodów, auto wciąż będzie w stanie hamować obiema osiami, jednak tylko co prawda pojedynczym kołem, ale takie rozwiązanie wydaje się być dużo bardziej bezpieczniejsze. Pompa hamulcowa odpowiada za wytworzenie odpowiedniego ciśnienia w układzie.

Układ hamulcowy czy wiesz jak działa?
Układ hamulcowy – schemat bębna w hamulcach bębnowych

Składa się ona z następujących elementów:

– korpusu

– sprężyny dociskowej

– pierścieni uszczelniających

– tłoka

– cylinderka

– wlotu płynu hamulcowego

– wylotu płynu hamulcowego

Układ hamulcowy czy wiesz jak działa?
Układ hamulcowy – bęben, wygląd zewnętrzny

Ogólnie cały układ hamulcowy działa na zasadzie prawa Pascala. Mimo prostej budowy w układzie hamulcowym również czasami zdarzają się awarie. Niekontrolowanie stanu przewodów hamulcowych może doprowadzić do ich przerwania co spowoduje wyciek płynu hamulcowego, a co za tym idzie zmniejszenia ciśnienia w całym układzie. Wtedy po naciśnięciu pedału hamulca nie zauważymy żadnej reakcji. Często również tarcze hamulcowe wyginają się najczęściej przez to, że hamujemy na wodzie np. podczas deszczu. Dlatego też warto co jakiś czas sprawdzić stan układu hamulcowego oraz jego poszczególnych podzespołów i w razie potrzeby wymienić jego elementy.

poznaj Turbosprężarka czy kompresor cz2 sprężarka Lysholma.