Nissan 300ZX Z32 – piękny, szybki i do tego japoński

1606

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nissan 300zx

Nissan 300ZX to jeden z najbardziej pożądanych japońskich klasyków. Spadkobierca sportowych Datsunów nadal prezentuje się doskonale, zarówno pod względem stylistycznym, jak i technologicznym.

Sportowe maszyny, z literą Z w nazwie, są obecne w portfolio japońskiego producenta już od 1969 roku. Ekscytujące coupe od zawsze stały w opozycji do poprawnych, niezawodnych, ale i do bólu nudnych „cywilnych” samochodów, jednocześnie stanowiąc wizytówkę firmy za oceanem. Na miano przełomowego modelu w tej serii zasługuje Nissan 300ZX Z32 – znacznie większy, znacznie cięższy, znacznie szybszy i znacznie droższy od swoich poprzedników. To właśnie ta maszyna miała być dla Nissana bronią, wymierzoną w kierunku japońskiej i niemieckiej konkurencji.

Nissan 300ZX Z32 – historia

Nissan 300ZX
Nissan 300ZX – te same reflektory trafiły do Lambo

Za najwcześniejszych poprzedników drugiej generacji modelu 300ZX należy uznać pierwszych przedstawicieli linii modelowej Fairlady Z – Datsuna 240Z i 280Z. Kultowe modele z silnikami R6, często określane mianem „E-Type’a dla ubogich”, zbudowały markę Nissana jako producenta samochodów, które zapewniają masę emocji. Modele oznaczane jako S30 i S130 sprzedawały się jak ciepłe bułeczki, można zatem powiedzieć, że Nissan 300ZX, kiedy wkraczał na rynek, miał ułatwione zadanie.

Pierwsza generacja kultowego modelu, oznaczona jako Z31, zadebiutowała w 1983 roku. W odróżnieniu od poprzedników, nowe coupe zostało wyposażone nie w rzędową, a w widlastą jednostkę o sześciu cylindrach. Samochód zmienił się też pod względem designu. Obłości, znane z modeli Fairlady Z, ustąpiły miejsca modnym w latach 80 ostrym liniom. Na tylnej klapie nie mogło zabraknąć spoilera, który dodatkowo potęgował efekt sportowej agresji. Pod maskę nowego modelu trafiły trzylitrowe silniki wolnossące i turbodoładowane. Moc zamykała się w przedziale 160-230 KM. Jednostki mogły współpracować z pięciobiegowym manualem lub z czterostopniowym automatem.

Produkcja modelu Z31 zakończyła się w 1989 roku. Następca – Nissan 300 ZX Z32 – miał być piekielnie mocną bronią, która miała pozwolić Nissanowi na skuteczną konkurencję nie tylko z maszynami z Kraju Kwitnącej Wiśni, czyli z Mazdą RX7 i z Toyotą Suprą, ale i z Niemiec i USA. Kultowy Z32 był stawiany na równi z Porsche 944 i z Chevroletem Corvette. Warto jednak zaznaczyć, że japoński sportowiec był wyraźnie tańszy od europejskiej i amerykańskiej konkurencji. W tym przypadku słowo „tańszy” nie powinno być jednak utożsamiane z „gorszy”. Z32 krył wiele atutów, które pozwoliły mu nawiązać walkę z bardziej renomowanymi maszynami.

Nissan 300ZX Z32 – nadwozie i wnętrze

Nissan 300ZX
Nissan 300ZX w wersji bez dachu

Można powiedzieć, że model 300ZX Z32 znacząco wydoroślał. Podczas gdy Z31 prowokował ostrymi liniami i spojlerem w kontrastującym kolorze, nowy Nissan 300ZX emanował obłościami, klasą i dobrym smakiem. Tylny spoiler został polakierowany zgodnie z kolorem nadwozia, zmieniono też przednie światła, które później trafiły też do Lamborghini Diablo. Charakterystycznym elementem przedniej części nadwozia jest ogromnych rozmiarów szyba czołowa. Z tyłu wyróżniają się światła, umieszczone w czarnej blendzie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia