Trolejbus, czyli niezwykłe połączenie dwóch światów

1
1796
Trolejbus
Trolejbus

Trolejbusy to ciekawe pojazdy, które przykuwają uwagę wszystkich wokół.

To, co najlepsze w komunikacji miejskiej to dziesiątki, a nawet setki przeróżnych modeli pojazdów, którymi jest nam dane poruszać się po mieście. Najpopularniejsze z nich, są rzecz jasna autobusy, które znajdziemy w każdym mieście i choć dość często ich stan techniczny jest daleki od idealnego, to gwarantują w miarę komfortową podróż. Nieco mniej popularne są tramwaje, takie jak na przykład poczciwy Konstal 105Na, o którym pisałem w zeszłym tygodniu. Z połączenia tych dwóch rodzajów pojazdów powstał bohater dzisiejszego tekstu, czyli trolejbus. Ten niezwykły pojazd z jednej strony łączy w sobie zalety zarówno tramwajów, jak i autobusów, z drugiej natomiast powiela ich niedoskonałości. W Polsce komunikacja miejska w kilku miastach opiera się na trolejbusach, jednak jest to rzadko spotykane rozwiązanie. Przyjrzyjmy się trolejbusom, historii ich powstania oraz spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, czy są one w stanie rozwiązać problemy trapiące komunikację publiczną w XXI wieku.

Trolejbus – właściwie co to takiego?

Na pierwszy rzut oka w większości przypadków trolejbusy mylone są z klasycznymi autobusami. Dopiero po chwili dostrzegamy odbieraki prądu wystające z dachu trolejbusu i zaczynamy się zastanawiać co tak naprawdę mamy przed oczami. Jak wcześniej wspomniałem trolejbus to pojazd łączący rozwiązania znane z komunikacji autobusowej i tramwajowej, tak więc w skrócie można go zdefiniować jako pojazd pasażerski czerpiący energie z sieci trakcyjnej jednak poruszający się po asfalcie. Trolejbusy wyposażone są w dwa odbieraki prądu, a ich nazwa pochodzi od angielskiego słowa „trolley” w podstawowym tłumaczeniu oznaczającego tyle, co „wózek”, „wagonik” oraz końcówki „bus”. Owa końcówka zaczerpnięta została z wyrażenia „omnibus”, co po łacinie znaczy „dla wszystkich”.

Trolejbus w Tychach
Trolejbus w Tychach

Chcąc poznać początki trolejbusów, powinniśmy cofnąć się do 29 kwietnia 1882 roku. Wtedy to w Berlinie zaprezentowany został pojazd o nieciekawie brzmiącej nazwie Elektromote. Był to pierwszy na świecie trolejbus, jednak jego żywot zakończył się zaledwie po trzech miesiącach. Choć Elektromote był konstrukcją eksperymentalną, to wskazał pewien kierunek rozwoju komunikacji publicznej, która miała wykorzystać wydajny napęd elektryczny przy jednoczesnej rezygnacji z kosztownych szyn. W Polsce pierwsze trolejbusy pojawiły się w okresie międzywojennym, podobnie zresztą jak na całym świecie, gdzie bardzo często zmieniano linie tramwajowe na trolejbusowe. Pozwalało to na ograniczenie kosztów przewoźników, z których spadał ciężar utrzymania infrastruktury szynowej. Druga połowa XX wieku to dominacja autobusów, do czego przyczyniła się obniżka cen paliw oraz rozwój silników spalinowych. Dziś w niektórych miastach trolejbusy stanowią podstawę komunikacji, jednak najczęściej traktowane są jedynie jako ciekawostka.