Daewoo Nubira – auto, które miało swoje 5 minut sławy

1555

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Daewoo Nubira
Daewoo Nubira

Daewoo Nubira to samochód, który do dziś często można spotkać na polskich drogach.

Po serii artykułów o komunikacji miejskiej oraz po ostatnim tekście traktującym o autostradach postanowiłem napisać klasyczny artykuł o konkretnym modelu auta. Z jednej strony będzie to jakaś odmiana dla Czytelników, z drugiej natomiast, sam odpocznę od skomplikowanych systemów metra, tramwajów, trolejbusów i tak dalej. Problem pojawił się, gdy chciałem zdecydować jaki samochód wezmę pod lupę. Na całe szczęście nieświadomie z pomocą przyszedł mi redakcyjny kolega, publikując artykuł o Daewoo Nexii. Pomyślałem wtedy o innych modelach tej południowokoreańskiej marki, która swego czasu święciła w Polsce triumfy. Od razu skojarzyłem również, że przecież mój Tata posiadał przez długi okres model Daewoo Nubira i mało tego, naprawdę lubił ten samochód. Ja co prawda byłem wtedy dość młodym chłopakiem, ale z tego, co pamiętam, tym samochodem naprawdę przyjemnie się jeździło, a w dodatku mógł przewieźć całkiem sporo bagażu (była to wersja kombi). Sprawdzimy więc dzisiaj historię modelu, a także całej firmy, do dzieła!

Daewoo Nubira – co to za marka?

Marka Daewoo powstała w Korei Południowej i początkowo tylko w niej odbywała się produkcja samochodów. Co istotne, ten ogromny koncern zajmował się nie tylko autami, ale równocześnie działał w wielu innych branżach, co początkowo mogło nieco odstraszać potencjalnych nabywców. Tak naprawdę nie ma się czemu dziwić, wystarczy wyobrazić sobie taką sytuację: lata dziewięćdziesiąte w Polsce i firma, która produkuje zarówno samochody, jak i kuchenki mikrofalowe. Przygoda marki Daewoo z polskim rynkiem nabrała rozpędu, gdy powstała firma Daewoo Motor Polska produkująca w Lublinie model Nexia oraz Daewoo-FSO, która w Warszawskich zakładach produkowała wiele innych modeli jak chociażby Matiz, Nubira, Lanos, czy Tico. Jak wszyscy doskonale wiemy, marka Daewoo po kilkunastu latach zniknęła z polskiego rynku, a zakłady FSO przejął Chevrolet. Chociaż przygoda południowokoreańskiego koncerny z naszym lokalnym rynkiem samochodowym nie trwała zbyt długo, to w pewnym momencie wydawało się, że Daewoo podbiło serca polskich kierowców. Choćby dlatego warto niekiedy wrócić do tych czasów i spojrzeć przychylnym okiem na ówczesne auta produkowane w Polsce.

Daewoo Nubira
Daewoo Nubira

Daewoo Nubira – historia

Nubira została stworzona jako auto klasy średniej i zaprezentowana na targach Seul Motor Show w marcu 1997 roku. Europa poznała Nubirę kilka tygodni później podczas targów odbywających się we Frankfurcie nad Menem. Była następcą wysłużonego Daewoo Espero i po latach można śmiało stwierdzić, że świetnie wywiązała się ze swojego zadania. Zespół inżynierów powołany w celu zaprojektowania Nubiry swoje prace rozpoczął w 1993 roku. Już rok później powstała pierwsza seria prototypowa, a przez kolejne lata wprowadzano dalsze poprawki. Początkowo do seryjnej produkcji skierowano jedynie wersję sedan, dopiero później dołączyły do niej dwie kolejne – kombi i hatchback. Warto zauważyć, że Nubira była również oferowana w wersji z materiałowym odsuwanym dachem, jednak tylko na rynku australijskim. Daewoo Nubira dość szybko zdobyła popularność, co zaowocowało przyznaniem jej tytułu „Rodzinnego Auta Roku 1998” w Holandii.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia