Daewoo Nubira – auto, które miało swoje 5 minut sławy

1
1313
Daewoo Nubira
Daewoo Nubira

Daewoo Nubira to samochód, który do dziś często można spotkać na polskich drogach.

Po serii artykułów o komunikacji miejskiej oraz po ostatnim tekście traktującym o autostradach postanowiłem napisać klasyczny artykuł o konkretnym modelu auta. Z jednej strony będzie to jakaś odmiana dla Czytelników, z drugiej natomiast, sam odpocznę od skomplikowanych systemów metra, tramwajów, trolejbusów i tak dalej. Problem pojawił się, gdy chciałem zdecydować jaki samochód wezmę pod lupę. Na całe szczęście nieświadomie z pomocą przyszedł mi redakcyjny kolega, publikując artykuł o Daewoo Nexii. Pomyślałem wtedy o innych modelach tej południowokoreańskiej marki, która swego czasu święciła w Polsce triumfy. Od razu skojarzyłem również, że przecież mój Tata posiadał przez długi okres model Daewoo Nubira i mało tego, naprawdę lubił ten samochód. Ja co prawda byłem wtedy dość młodym chłopakiem, ale z tego, co pamiętam, tym samochodem naprawdę przyjemnie się jeździło, a w dodatku mógł przewieźć całkiem sporo bagażu (była to wersja kombi). Sprawdzimy więc dzisiaj historię modelu, a także całej firmy, do dzieła!

Daewoo Nubira – co to za marka?

Marka Daewoo powstała w Korei Południowej i początkowo tylko w niej odbywała się produkcja samochodów. Co istotne, ten ogromny koncern zajmował się nie tylko autami, ale równocześnie działał w wielu innych branżach, co początkowo mogło nieco odstraszać potencjalnych nabywców. Tak naprawdę nie ma się czemu dziwić, wystarczy wyobrazić sobie taką sytuację: lata dziewięćdziesiąte w Polsce i firma, która produkuje zarówno samochody, jak i kuchenki mikrofalowe. Przygoda marki Daewoo z polskim rynkiem nabrała rozpędu, gdy powstała firma Daewoo Motor Polska produkująca w Lublinie model Nexia oraz Daewoo-FSO, która w Warszawskich zakładach produkowała wiele innych modeli jak chociażby Matiz, Nubira, Lanos, czy Tico. Jak wszyscy doskonale wiemy, marka Daewoo po kilkunastu latach zniknęła z polskiego rynku, a zakłady FSO przejął Chevrolet. Chociaż przygoda południowokoreańskiego koncerny z naszym lokalnym rynkiem samochodowym nie trwała zbyt długo, to w pewnym momencie wydawało się, że Daewoo podbiło serca polskich kierowców. Choćby dlatego warto niekiedy wrócić do tych czasów i spojrzeć przychylnym okiem na ówczesne auta produkowane w Polsce.

Daewoo Nubira
Daewoo Nubira

Daewoo Nubira – historia

Nubira została stworzona jako auto klasy średniej i zaprezentowana na targach Seul Motor Show w marcu 1997 roku. Europa poznała Nubirę kilka tygodni później podczas targów odbywających się we Frankfurcie nad Menem. Była następcą wysłużonego Daewoo Espero i po latach można śmiało stwierdzić, że świetnie wywiązała się ze swojego zadania. Zespół inżynierów powołany w celu zaprojektowania Nubiry swoje prace rozpoczął w 1993 roku. Już rok później powstała pierwsza seria prototypowa, a przez kolejne lata wprowadzano dalsze poprawki. Początkowo do seryjnej produkcji skierowano jedynie wersję sedan, dopiero później dołączyły do niej dwie kolejne – kombi i hatchback. Warto zauważyć, że Nubira była również oferowana w wersji z materiałowym odsuwanym dachem, jednak tylko na rynku australijskim. Daewoo Nubira dość szybko zdobyła popularność, co zaowocowało przyznaniem jej tytułu „Rodzinnego Auta Roku 1998” w Holandii.