Alfa Romeo 156 – styl i moc, o których nie sposób zapomnieć

1547

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Alfa Romeo 156
Alfa Romeo 156

Alfa Romeo 156 to auto, które zapisało się w historii motoryzacji.

W moim życiu miałem do czynienia z kilkoma modelami aut, które w dość znaczny sposób odcisnęły piętno na moim guście. Z reguły odbywało się to w ten sposób, że ktoś z rodziny, lub jakiś bliższy, czy dalszy znajomy inwestował w nowy samochód, który okazywał się albo kompletną porażką, albo strzałem w dziesiątkę. Właśnie to powodowało, że mój pogląd na to, jak powinien się prezentować dobry samochód i co powinno go charakteryzować, ewoluował. Przez lata nazbierało się trochę tych „przełomowych” aut, jednak wciąż mogę wymienić te, które zrobiły na mnie największe wrażenie. Jednym z nich była Alfa Romeo 156, którą jeździł ojciec mojego przyjaciela. Czerwona, wyposażona w mocny silnik i wiele dodatkowych funkcji, wyróżniała się wśród tłumu takich samych aut o stonowanej stylistyce, która po paru chwilach nudziła każdego. Był to pierwszy samochód, który kazał mi się zastanowić nad tym, jak ważna jest dobrze poprowadzona linia nadwozia. Dla mnie był to przełom, podejrzewam, że dla taty mojego kumpla również, gdyż do dzisiaj pozostał wierny marce i lubuje się w maszynach ze stajni Alfa Romeo. Wróćmy więc do czasów, gdy model 156 miał swoją premierę i dopiero zaczynał podbijać rynek.

Alfa Romeo 156 – o marce słów kilka…

Marka Alfa Romeo jest powszechnie kojarzona z produkcją samochodów o raczej sportowym usposobieniu. Nie powinno to nas dziwić, ponieważ w swojej długiej historii po pierwsze wypuściła kilka aut o doskonałych osiągach, a po drugie z reguły jej kolejne modele mają sportowy, agresywny wygląd. Historia marki zaczyna się w 1910 roku, gdy grono kilku przedsiębiorców pochodzących z Lombardii wykupiło mające problemy finansowe zakłady zajmujące się do tej pory produkcją aut marki Darracq. Przedsiębiorstwo zostało nazwane Alfa, co było skrótem pełnej nazwy – Anonima Lombarda Fabbrica Automobili oznaczającej tyle, co Lombardzka Fabryka Samochodów Spółka Akcyjna. W 1918 roku jako kierownika firmy zatrudniono inżyniera Nicola Romeo i tak powstała nazwa marki, którą znamy do dziś – Alfa Romeo. Przez kolejne dekady firma produkowała zarówno samochody osobowe, jak i dostawcze, a także trolejbusy, czy auta terenowe. Po wielu perypetiach w 1986 roku marka została wykupiona przez koncern Fiat. Aktualnie trwa program rewitalizacji marki, który w najbliższych latach ma zaowocować zwiększeniem rocznej sprzedaży.

Alfa Romeo 156
Alfa Romeo 156

Alfa Romeo 156 – historia powstania

Pomysł na osobowy samochód klasy średniej narodził się w biurach projektowych Alfy Romeo na długo przed rokiem 1997, gdy po raz pierwszy zaprezentowano model 156. Miał on swoją premierę podczas tragów motoryzacyjnych, które odbyły się we Frankfurcie. Alfa Romeo 156 została niezwykle entuzjastycznie przyjęta. Głównie zwracano uwagę na jej niebanalny wygląd, w którym każda linia zdawała się niezwykle przemyślana. Cała bryła nadwozia prezentowała się znakomicie. Warto zaznaczyć, że zanim ostatecznie wybrano studio projektowe odpowiedzialne za stworzenie 156-tki, swoje propozycje złożyły aż trzy studia projektowe, w tym słynne Pininfarina. Ostatecznie wybrano projekt studia Alfa Romeo Centro Stile, które, jak sama nazwa wskazuje, należy do koncernu. Był to przełomowy model, który sprawił, że auta Alfy Romeo na nowo stały się popularne i znacznie wzrósł ich udział w rynku. 156-tka doskonale oddawała charakter marki, prezentowała się świetnie, a w dodatku została wyposażona w całą serię naprawdę niezłych silników.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia