Skrzynia bezstopniowa CVT – nie tylko dla skuterów

5194

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Skrzynia bezstopniowa CVT
Skrzynia bezstopniowa CVT

Skrzynia bezstopniowa CVT – alternatywa dla klasycznego „automatu” czy totalny niewypał?

Czasy, kiedy polscy kierowcy panicznie bali się automatycznych skrzyń biegów, minęły bezpowrotnie. „Automat” jest pozycją, którą coraz chętniej zaznaczamy na liście opcji, a i na rynku wtórnym nie brakuje popytu na samochody wyposażone w takie udogodnienie. Skrzynia bezstopniowa CVT przez cały czas pozostaje w cieniu klasycznych lub dwusprzęgłowych konstrukcji. Czy słusznie? Tak i nie. Tego typu „automat” przedstawia wiele zalet, jednak nie jest to konstrukcja idealna. Jak jest zbudowana i sprawdza się w codziennej eksploatacji skrzynia bezstopniowa CVT? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Wielu kierowców nie szczędzi słów krytyki, słanych pod adresem konstrukcji typu CVT. W obiegowej opinii tego typu rozwiązanie idealnie pasuje do skuterów, ale do samochodów – już niekoniecznie. Tu nasuwa się jednak pytanie – ilu krytyków rzeczywiście miało okazję choćby przejechać się samochodem z CVT? Praktyka pokazuje, że takie „wynalazki” wcale nie muszą pogarszać komfortu jazdy, wprost przeciwnie. Minęły już czas czasy, kiedy takie urządzenia montowane były wyłącznie w małych wozidełkach, CVT coraz częściej znajduje zastosowanie także w samochodach luksusowych. Natomiast faktem jest, że do skrzyni bezstopniowej trzeba się przyzwyczaić. Wynika to z jej dość specyficznej konstrukcji.

Skrzynia bezstopniowa CVT – konstrukcja i zasada działania

Subaru Levorg - skrzynia bezstopniowa CVT
Skrzynia bezstopniowa CVT od lat sprawdza się w maszynach spod znaku Subaru.

Od czasu, kiedy pierwsza skrzynia bezstopniowa została zamontowana w samochodzie, konstrukcje te przeszły znaczącą ewolucję. Obecnie niemal każda konstrukcja CVT może realizować większość zadań, charakterystycznych dla tradycyjnych automatów. Zwiększyła się też trwałość tego typu rozwiązań, ale po kolei.

Głównym elementem skrzyni CVT jest wariator, czyli zespół dwóch kół stożkowych, dostosowanych do wykonywania ruchów poosiowych. Oba koła są ze sobą połączone. We wczesnych konstrukcjach odpowiadał za to gumowy pas, później zastąpiony stalowym odpowiednikiem. Obecnie najpopularniejszym i najwytrzymalszym rozwiązaniem jest łańcuch. Koła wariatora (jedno współpracuje z wałem sprzęgłowym, drugie – ze zdawczym) charakteryzują się określoną szerokością i kątem zbieżności.

Poosiowy ruch kół, czyli zbliżanie i oddalanie, skutkuje zmianą ich promienia i właśnie w taki sposób zmieniane jest przełożenie. Przesuwanie stożków jest możliwe dzięki zastosowaniu układu hydraulicznego, współpracującego z elektroniką sterującą. Moduł odczytuje informacje o położeniu pedału gazu, prędkości obrotowej silnika oraz prędkości z jaką aktualnie porusza się samochód i na tej podstawie decyduje o doborze odpowiedniego przełożenia. Bieg wsteczny w większości przypadków realizowany jest przez oddzielną przekładnię. Ruszanie z miejsca jest z kolei możliwe dzięki zastosowaniu sprzęgła hydrokinetycznego, choć niektórzy producenci stawiają na konstrukcje wielopłytkowe.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia