Barbara Kosmal – tragiczna śmierć młodej aktorki

24355

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Barbara Kosmal

Barbara Kosmal – wypadek, który nie powinien się wydarzyć

Barbara Kosmal była piękną, młodą, obiecującą aktorką, która właśnie rozpoczynała swoją karierę. Córka Barbary Brylskiej zagrała w takich filmach jak „Motyw Cienia” czy „Fałszywy autostop” oraz była jedną z głównych kandydatek do odegrania roli Heleny Kurcewiczówny w „Ogniem i Mieczem” Jerzego Hoffmana. Aktorka zginęła w tragicznym wypadku samochodowym, który wydarzył się 15 maja 1993 roku w podwarszawskich Brzezinach. Była to ogromna tragedia nie tylko dla jej bliskich, lecz także dla Xawerego Żuławskiego – kierowcy auta, w którym jechała Basia Kosmal.

Barbara Kosmal – dlaczego doszło do pechowego wypadku?

Barbara Kosmal zdjęcie z młodych lat
Barbara Kosmal zdjęcie z młodych lat

15 maja 1993 Basia Brylska wracała z Łodzi do Warszawy, gdzie znajdował się plan etiudy filmowej „Fałszywy autostop”. Młoda aktorka była pasażerką w Fiacie 126P, którego kierowcą był znany reżyser Xawery Żuławski. Syn aktorki Małgorzaty Braunek oraz Andrzeja Żuławskiego prowadził auto z odpowiednią prędkością, droga była dość pusta i nic nie wskazywało na to, że za chwilę dojdzie do tragicznego wypadku. W pewnym momencie auto wpadło w poślizg. Młody Żuławski w ułamku sekundy stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w drzewo. Wszystko działo się bardzo szybko i nie było czasu i możliwości, aby móc w jakikolwiek sposób zareagować. Skutkiem uderzenia w drzewo z bardzo dużą siłą były liczne obrażenia zewnętrzne i wewnętrzne u młodej aktorki. Barbara Kosmal zmarła na miejscu.

Barbara Kosmal – wspomnienia matki

Barbara Kosmal zdjęcie z albumu matki
Barbara Kosmal zdjęcie z albumu matki

Dla Barbary Brylskiej 15 maja każdego roku jest dniem szczególnym. Mówi się, że dla rodzica nie ma nic gorszego niż śmierć własnego dziecka, a kto jej nie przeżył nie jest w stanie zdać sobie sprawy, jak czuje się człowiek w takiej sytuacji. Kiedy 15 maja 1993 roku o godzinie 11:10 Brylska podnosiła słuchawkę dzwoniącego telefonu nie wiedziała, że jest to jedna z najtragiczniejszych informacji, jaką usłyszy w swoim życiu. Właśnie wtedy obsługa szpitala w Brzezinach, do którego trafiła jej córka oraz Xawery Żuławski poinformowała ją o śmierci córki.

Mimo tego, że od feralnego wydarzenia minęło już wiele lat, aktorka przyznaje, że „jej serce wciąż krwawi tak samo”. Każdego roku ku pamięci zmarłej Barbary Kosmal organizowana jest msza święta, a także projekcja filmów, w których grała. Oczywiście matka aktorki oraz jej cała rodzina biorą w wydarzeniach aktywny udział, aby móc kolejny raz wspomnieć Basię. To właśnie rodzina okazała się dla matki Barbary Kosmal lekarstwem na ból i cierpienie. Aktorka wspomina, że żyła tylko dzięki swojemu synowi, który w dniu śmierci Barbary prosił ją, „aby żyła dla niego”.

Barbara Kosmal – Ksawery Żuławski o tragicznym wypadku

Barbara Kosmal kadr
Barbara Kosmal kadr

Mówiąc o tragicznym wypadku, w którym zginęła Barbara Kosmal, nie sposób nie wspomnieć o Xawerym Żuławskim. Dla niego, jako dla młodego kierowcy i przede wszystkim jako dla przyjaciela zmarłej dziewczyny, wypadek miał niemałe znaczenie. Żuławski bardzo przeżył to, co stało się w Brzezinach i nie ukrywa tego, że tragiczne wydarzenie miało bardzo duży wpływ na jego dalsze życie. Przede wszystkim tragiczne wydarzenia pokazały mu, co w życiu jest ważne i na co tak naprawdę należy zwracać uwagę. Było to tak naprawdę pierwsze tragiczne wydarzenie w jego życiu, po którym zmieniło się wszystko.

Żuławski przyznaje, że mimo iż może to źle zabrzmieć, jest wdzięczny za to, co się stało. „Śmierć Basi sprawiła, że zacząłem inaczej patrzeć na siebie i na świat. […] W moim poczuciu ona w jakimś sensie oddała za mnie życie”. Z jednej strony słowa reżysera brzmią okrutnie, jednak z drugiej pokazują, że nawet najgorsze wydarzenia mogą mieć na nas pozytywny wpływ. Mężczyzna nie wie przecież, gdzie by był i co by robił, gdyby nie tragiczne wydarzenia w Brzezinach. Być może właśnie ten wypadek sprawił, że został znanym, uznawanym na świecie reżyserem? Wydarzenia z 1993 roku były dla Żuławskiego inspiracją do stworzenia filmu. W pierwszym filmie reżysera pt. „Chaos” możemy znaleźć wspomnienia Żuławskiego z tego feralnego dnia. Tworząc film chciał pokazać, że nie unika odpowiedzialności i nie chce zapomnieć o tym, co wydarzyło się w Brzezinach.

Barbara Kosmal – przypadek czy fatum?

Barbara Kosmal przypadek czy fatum
Barbara Kosmal przypadek czy fatum

We wspomnieniach Barbary Brylskiej możemy znaleźć informację, że nad jej córką krążyło fatum, które być może jej nie opuściło. W dniu poczęcia Barbary Kosmal jej rodzice również jechali trasą z Łodzi do Warszawy. Tego dnia padał bardzo duży deszcz i pogoda nie była sprzyjająca do jazdy. W pewnej chwili samochód Brylskiej i jej męża wpadł w bardzo niebezpieczny poślizg. Wtedy na szczęście nikomu nic się nie stało. Cudem udało im się uniknąć czołowego zderzenia z autem jadącym z przeciwnej strony. Szczęście w nieszczęściu, że auto wpadło do rowu po przeciwnej stronie. Samochód został mocno zniszczony, ale zarówno pasażerowie, jak i nienarodzona wówczas Barbara Kosmal byli bezpieczni.

Barbara Kosmal – wielka uroda i talent

Dorobek aktorski, który zdobyła Barbara Kosmal wydaje się niezbyt duży. Warto jednak podkreślić, że kiedy wydarzył się tragiczny wypadek, aktorka miała zaledwie 20 lat. Możliwość zagrania u boku znanych aktorów, ponadprzeciętna uroda oraz wybitny talent były doskonałym fundamentem do zdobycia sławy i kariery. Dziś Barbara Kosmal pozostaje w naszych wspomnieniach jako piękna, młoda dziewczyna. Jej nagła, niespodziewana i można powiedzieć, że „głupia śmierć” jest przykładem tego, że nie zawsze wszystko można wytłumaczyć na logikę i rozum.

Przeczytaj również:

Kolejny wypadek limuzyny BOR – co jest problemem?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia