Route 66 to droga, o której słyszał niemal każdy. Na stałe zapisała się w popkulturze i nie tylko. Przyjrzyjmy się jej z bliska.
Dzisiejszy tekst będzie traktował o jednej z najsłynniejszych dróg na świecie. Route 66 to trasa, którą zna każdy Amerykanin i nie tylko. Nie skupimy się jednak na jej technicznych aspektach, a raczej przyjrzymy z bliska atmosferze, jaka od wielu lat panuje wokół niej. Dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych trasa 66 jest doskonałym przykładem tego, jak wolnym można być w ich kraju. Tysiące kilometrów, które możemy pokonać, jadąc Route 66, dają poczucie wolności, niezależności i pozwalają odkrywać nowe miejsca. Nic dziwnego, że od kilku dekad omawiana droga wzbudza zainteresowanie i przyciąga kolejnych poszukiwaczy wrażeń. Wybierzmy się więc w trasę, która wyjaśni nam, co tak niezwykłego jest w Route 66, ruszajmy!
Route 66 – kilka podstawowych faktów
Na początek musimy wyjaśnić sobie jedną kwestię – Route 66 już nie istnieje. Tak, to prawda, dziś nie będziemy w stanie pokonać tej trasy, a przynajmniej nie w jej pierwotnej formie. Zacznijmy jednak od kilku podstawowych faktów. Route 66 nazywana również Mother Road, czyli Drogą Matką łączy ze sobą Chicago z Los Angeles. Jej otwarcie miało miejsce w 1926 roku, a dziesięć lat później została wydłużona i od tamtej pory prowadziła do Santa Monica. Jej łączna długość wynosiła 3945 kilometrów, a decydując się na podróż zgodnie z jej biegiem, pokonywaliśmy następujące stany – Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę oraz Kalifornię.
Route 66 – historia powstania i upadku
Skoro znamy podstawy, to najwyższy czas, by skupić się na historii Route 66. Otóż jak już pisałem wcześniej, rzeczona trasa została otwarta dla ruchu w 1926 roku, jednak dopiero dwanaście lat później mogła pochwalić się utwardzoną nawierzchnią. To, co najważniejsze wydarzyło się w latach trzydziestych XX wieku. Właśnie wtedy w USA uderzył wielki kryzys finansowy, a także klimatyczny w postaci ogromnych burz pyłowych, które zniszczyły uprawy na środkowych zachodzie Stanów Zjednoczonych. To właśnie wtedy odbył się wielki wymarsz osadników, którzy zdecydowali porzucić nieurodzajną ziemię i wywędrować do Kalifornii. Jak to zwykle bywa przy tego typu inwestycjach, Route 66 znacząco wpłynęła na gospodarkę miejscowości leżących przy niej. Jak grzyby po deszczu wyrastały kolejne motele, hotele, stacje benzynowe, sklepy spożywcze, warsztaty i wiele innych punktów handlowo-usługowych. W latach pięćdziesiątych rozpoczęto budowę międzystanowej sieci autostrad, przez co trasa 66 straciła na znaczeniu. Przez kolejne lata była coraz bardziej marginalizowana, co również przyspieszyło jej niszczenie. Ostatecznie wykreślono ją z listy krajowych autostrad w czerwcu 1985 roku.
Route 66 – trasa w popkulturze
Na przestrzeni lat Route 66 wyrosła na miejsce szczególne. Wpływ na to miała niewątpliwie generacja tzw. Dzieci-kwiatów, która tłumnie podróżowała tą słynną trasą. Uosabiała ona ich sen o wolności. Pojawiło się także mnóstwo piosenek, które traktowały o samej trasie lub chociaż o niej wspominały. Również książki rozsławiły trasę 66, a w szczególności powieść „Grona gniewu” autorstwa Johna Steinbecka, traktująca o wspomnianym exodusie mieszkańców środkowego-zachodu kraju na zachód, który rozegrał się w latach trzydziestych. Przez to, że tak wiele piosenek, książek, filmów czy wierszy traktowało o Route 66, na stałe zapisała się w umysłach ludzi na całym świecie.
Route 66 – zabytek, po którym można przejechać
Na koniec zostawiłem dobrą wiadomość, pomimo tego, że opisywanej trasy w takiej formie, jak dawniej już nie ma, to zachowały się pewne odcinki, które zostały uznane za zabytek. Część drogi określono jako Historic Route 66 i jest ona aktualnie jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych. Odcinki, które wciąż są przejezdne, mają 2269 kilometrów długości. Jak widać, wciąż można podróżować trasą 66, do czego gorąco Was zachęcam.
Zdjęcia: Dietmar Rabich / Wikimedia Commons / / , via Wikimedia Commons, SSRR2030 (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons, Jan Kronsell (Owb work) [Public domain], via Wikimedia Commons, Map_of_US_66.svg: Fredddiederivative work: TheCuriousGnome (Map_of_US_66.svg) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons