Lamborghini 400 GT 2+2 – dowód kunsztu producenta ciągników

316

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Lamborghini 400 GT 2+2 to jeden z najwspanialszych przedstawicieli swojego segmentu

Zgrabne nadwozie, luksusowe wnętrze i piekielna moc – tak powinno wyglądać każde gran turismo. Renomę marki z logo szarżującego byka zbudowały piekielnie szybkie i niedorzeczne maszyny, które aż emanowały szaleństwem. Nie należy jednak zapominać, że przed erą Countacha, w portfolio Włochów znajdowały się znacznie bardziej wyważone projekty. Lamborghini 400 GT 2+2 znacząco różnił się od tego, z czego później zasłynął producent. Nie było tam unoszonych drzwi, ostrych linii i ogromnych wlotów powietrza. Było za to piękne nadwozie, wnętrze wykonane ze skóry i z drewna oraz widlasta dwunastka, która w swoim czasie deklasowała konkurencję. Model 400 GT był pociskiem wystrzelonym prosto w Ferrari, ale ta kula trafiła rykoszetem także angielską konkurencję. To był książkowy przykład samochodu klasy GT, który w bardzo szybkim tempie tempie mógł przejechać pół Europy, dając przy tym mnóstwo satysfakcji.

Lamborghini 400 GT 2+2 – historia modelu

Lamborghini 400 GT 2+2
Lamborghini 400 GT 2+2

Protoplastą “czterysetki” był model 350 GTV, który zapoczątkował krótką sagę szybkich GT w stajni Lamborghini. Prototypowy model został zaprezentowany w 1963 roku i spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem ze strony wymagającego rynku. Klienci, którzy dotąd nastawiali się na Ferrari, zaczęli mówić o Lamborghini i to nie w kontekście ciągników rolniczych. To był wyraźny sygnał, że najwyższy czas rozpocząć produkcję seryjną. W 1964 roku, podczas salonu samochodowego w Genewie, świat ujrzał model 350 GT.

Mechanicznie, samochód był niemal bliźniakiem zaprezentowanego rok wcześniej prototypu. Od nowa nakreślono natomiast nadwozie włoskiej maszyny. Model przeznaczony do produkcji był znacznie spokojniejszy od prototypu, bardziej luksusowy i nie tak ekstrawagancki. Odjęto też kilka koni mechanicznych. Widlasta dwunastka o pojemności 3,5 litra, którą stworzył Giotto Bizzarrini, generowała 280 KM. Wyprodukowano tylko 135 egzemplarzy tej niego niezwykłego pojazdu, który dał początek modelowi mającemu ugruntować pozycję Lamborghini jako producenta sportowych, nie tylko rolniczych maszyn.

W 1966 roku, podczas Geneva Motor Show, zaprezentowano Lamborghini 400 GT 2+2. Pod względem stylistycznym i mechanicznym samochód wyraźnie nawiązywał do swojego poprzednika, jednak wydawało się, że producent wszystko zrobił od nowa i jakby lepiej. Nadwozie wciąż urzekało lekkimi liniami, stało się jednak bardziej dojrzałe. Dojrzała także potężna widlasta dwunastka, napędzająca piękne GT. Wciąż była to konstrukcja Bizzarriniego, jednak w modelu 400 GT, została ona rozwiercona do pojemności 3,9 litra. O geniuszu tej jednostki najlepiej świadczy fakt, że napędzała różne modele Lamborghini aż do późnych lat 80.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia