Subaru XV Boxer Lineartronic
Ponad rok temu testowaliśmy ten model z dieslem i manualem dziś sprawdzamy Subaru XV Boxer Lineartronic z benzyną. Subaru XV to najmniejszy SUV marki, jest to bardzo ciekawa konstrukcja ale i koncepcja ponieważ jest to jedyna marka produkująca silniki diesla w układzie boxer więc Subaru XV jest poza wszelką konkurencją. Zaletą tego typu silnika jest jego położenie, położenie to powoduje obniżenie środka ciężkości a dokładając do tego symetryczny układ napędowy jest to auto neutralne w prowadzeniu i pomimo bycia SUVem zachowuje się jak osobówka. Co znaczy symetryczny układ napędowy? Według Subaru to takie rozlokowanie mechanizmów układu napędu 4×4 że ma symetrię osiową wzdłużną i poprzeczną czyli rozkład mas jest idealny. To co testujemy teraz jest prostsze, tańsze, lżejsze i mniej niezawodne. Nie wyszło Japończykom z dieslami, były problemy i chyba je definitywnie wycofają, boxery benzynowe są niesamowicie niezawodne, to powinni wykorzystać. Kolejnym nowum jest to że Subaru zamierza stosować wyłącznie bezstopniowe skrzynie biegów, ich konstrukcja jest bezkonkurencyjna.
okiem technicznym
Subaru XV Boxer Lineartronic – Silnik/skrzynia
Silnik w naszym testowym Subaru XV to benzynowy boxer po raz pierwszy z bezpośrednim wtryskiem benzyny. Kiedy takie zasilanie jest już powszechne Subaru jako jedno z ostatnich dołącza do wszystkich, i dobrze, wolimy benzynę niż diesle. Ten krok potwierdza skoncentrowanie się na silnikach benzynowych. Podniesiono lekko moc do 156 KM przy 6200 obr/min, moment maksymalny to 196 Nm przy 4000 obr/min. Wartości nie są monstrualne ale właśnie dla tego mamy tu skrzynię bezstopniową która utrzyma silnik w optymalnych warunkach obciążeniowych. Jeśli przyspieszamy gwałtownie ona utrzyma silnik pomiędzy prędkością obrotową maksymalnego momentu obrotowego a maksymalnej mocy. Wtedy mamy największą dynamikę, kiedy jedziemy spokojnie np. używając aktywnego(świetnego) tempomatu okaże się że przy 100km/h mamy 1700 obr/min. Wartość niespotykana w benzynowcach, bardzo pomaga w obniżeniu zużycia paliwa.
Subaru XV Boxer Lineartronic – Zawieszenie/koła/hamulce
Zawieszenie zarówno z przodu jak i z tyłu jest wielowahaczowe co daje bardzo dobre trzymanie drogi ale i bezdroża, hamulce z tyłu tarczowe z przodu tarczowe wentylowane. Koła 225/55×18 są wystarczające i mają o cal większą średnicę felgi. Natomiast nie wiedzieć czemu ostatni w dieslu zostały obute na lato w opony M+S wielosezonowe, powiedziano nam że to standard, błąd, wielki błąd, to nie czasy na takie numery kiedy bezpieczeństwo jest najważniejszą rzeczą. Tym razem mamy zimę i na obręczach mamy typowe zimówki, brawo SUBARU. Dobrze że mają większą średnicę bo to zapewnia lepszy komfort ale i trzymanie się drogi.
Subaru XV Boxer Lineartronic – Ekonomia
I tu właśnie widać zalety bezstopniowej skrzyni biegów, okazuje się że w trasie przy 100km/h mamy jedynie 1700 obr/min. Komputer od skrzyni zawsze kombinuje tak by silnik pracował na najniższych obrotach bo ekonomia tego wymaga. To samo w przypadku dynamiki, jeśli chcemy przyspieszać to ustawi obroty pomiędzy momentem a mocą maksymalną. To jednak nie powoduje że będziemy zachwyceni ekonomią, średnie zużycie zimą przy normalnej jeździe musi być powyżej 9l/100km. Nawet w trasie nie udało nam się z Krakowa do Wawy zejść poniżej 8l/100km, oczywiście mówię o normalnej jeździe nie jak ciotka.
wesprzyj akcję i podpisz petycję
https://youtu.be/XZFwf1ne_KA
zobacz test poprzedniej wersji z dieslem Subaru XV Boxer Diesel