Ford Explorer II – hit w Ameryce, który nie przyjął się w Europie.
Ford Explorer II generacji zadebiutował w 1995 roku. Model ten był produkowany w dwóch fabrykach w środkowej i wschodniej części Stanów Zjednoczonych (Saint Louis oraz Louisville) oraz w Wenezueli. W ofercie pojawiły się modele 3 i 5-drzwiowe. Explorer od początku wyróżniał się na rynku. Oprócz bardziej krągłych kształtów względem poprzednika, samochód urósł. Forda wydłużono i zwiększono jego wysokość. Natomiast to co go wyróżniało najbardziej to dobre osiągi. W Ameryce odniósł ogromny sukces, sprzedawano co roku ponad 400 tys. egzemplarzy. W Europie cieszył się mniejszą popularnością. Wynikało to głównie z tego co wyróżnia typowe amerykańskie auta – duży samochód, bardzo duży silnik i ogromne spalanie.
Ford Explorer II – typowo amerykańskie silniki
Inżynierowie Explorera postawili na jednostki o dużym litrażu. Do czterolitrowych widlastych szóstek oferowanych również w I generacji Explorera dodano w ofercie 5-litrowe V8. Wzrosła też moc względem poprzedniej generacji w której oferowano 157KM i 160KM. Posiadacze nowego modelu mieli do wyboru jednostki od 162KM do 240KM. Najmocniejsza jednostka była oferowana jednak stosunkowo krótko, ponieważ w 1998 roku została wycofana z oferty. Jeśli chodzi o spalanie to typowe dla dużych amerykańskich wozów od 15 do nawet 20 litrów. Była też w ofercie wersja dla oszczędniejszych – wysokoprężny diesel o pojemności 3,4l (120KM). Można było również wybierać między automatyczną 4-biegową, a manualną 5-biegową skrzynią biegów. Całość uzupełniał napęd na tyle lub 4 koła. To wszystko przekładało się na naprawdę dobre osiągi. Prędkość maksymalna oscylowała na poziomie 200km/h, a setkę osiągała w niewiele ponad 9 sekund.
Ford Explorer II – rynek wtórny
Ceny egzemplarzy używanych „okazji” zaczynają się 4 tysięcy złotych. Bardziej doinwestowane i lepiej utrzymane egzemplarze wyjściowo kosztują nawet 20 tysięcy. Średnia i najczęściej występująca cena to 12-13 tys.. Zaletą jest dość duża dostępność części zamiennych. Autoryzowane serwisy posiadają program do zamawiania części zamiennych, natomiast korzystanie z ich usług zdecydowanie podnosi koszty eksploatacji. Największe problemy zdarzają się z elektroniką. Wielu użytkowników również narzeka na nietrwały napęd rozrządu, pompę wspomagania. Jest to głównie propozycja dla osób które lubią spróbować swoich sił w lekkim terenie, bądź mają nierówną drogę dojazdową do domu. Bardzo dobrze również prowadzi się na autostradach. Łatwo trafić wersje ze skórzaną tapicerką, klimatyzacją i szyberdachem.
Zobacz również Targi motoryzacyjne – Auto Nostalgia 2018