Ford Explorer II – amerykański SUV

1398

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ford Explorer II/ autor: Thomas Doerfer
Ford Explorer II/ autor: Thomas Doerfer

Ford Explorer II – hit w Ameryce, który nie przyjął się w Europie.

Ford Explorer II generacji zadebiutował w 1995 roku. Model ten był produkowany w dwóch fabrykach w środkowej i wschodniej części Stanów Zjednoczonych (Saint Louis oraz Louisville) oraz w Wenezueli. W ofercie pojawiły się modele 3 i 5-drzwiowe. Explorer od początku wyróżniał się na rynku. Oprócz bardziej krągłych kształtów względem poprzednika, samochód urósł. Forda wydłużono i zwiększono jego wysokość. Natomiast to co go wyróżniało najbardziej to dobre osiągi. W Ameryce odniósł ogromny sukces, sprzedawano co roku ponad 400 tys. egzemplarzy. W Europie cieszył się mniejszą popularnością. Wynikało to głównie z tego co wyróżnia typowe amerykańskie auta – duży samochód, bardzo duży silnik i ogromne spalanie.

Ford Explorer II
Ford Explorer II

Ford Explorer II – typowo amerykańskie silniki

Inżynierowie Explorera postawili na jednostki o dużym litrażu. Do czterolitrowych widlastych szóstek oferowanych również w I generacji Explorera dodano w ofercie 5-litrowe V8. Wzrosła też moc względem poprzedniej generacji  w której oferowano 157KM i  160KM. Posiadacze nowego modelu mieli do wyboru jednostki od 162KM do 240KM. Najmocniejsza jednostka była oferowana jednak stosunkowo krótko, ponieważ w 1998 roku została wycofana z oferty. Jeśli chodzi o spalanie to typowe dla dużych amerykańskich wozów od 15 do nawet 20 litrów. Była też w ofercie wersja dla oszczędniejszych – wysokoprężny diesel o pojemności 3,4l (120KM). Można było również wybierać między automatyczną 4-biegową, a manualną 5-biegową skrzynią biegów. Całość uzupełniał napęd na tyle lub 4 koła. To wszystko przekładało się na naprawdę dobre osiągi. Prędkość maksymalna oscylowała na poziomie 200km/h, a setkę osiągała w niewiele ponad 9 sekund.

Ford Explorer II – rynek wtórny

Ceny egzemplarzy używanych „okazji” zaczynają się 4 tysięcy złotych. Bardziej doinwestowane i lepiej utrzymane egzemplarze wyjściowo kosztują nawet 20 tysięcy. Średnia i najczęściej występująca cena to 12-13 tys.. Zaletą jest dość duża dostępność części zamiennych. Autoryzowane serwisy posiadają program do zamawiania części zamiennych, natomiast korzystanie z ich usług zdecydowanie podnosi koszty eksploatacji. Największe problemy zdarzają się z elektroniką. Wielu użytkowników również narzeka na nietrwały napęd rozrządu, pompę wspomagania. Jest to głównie propozycja dla osób które lubią spróbować swoich sił w lekkim terenie, bądź mają nierówną drogę dojazdową do domu. Bardzo dobrze również prowadzi się na autostradach. Łatwo trafić wersje ze skórzaną tapicerką, klimatyzacją i szyberdachem.

Ford Explorer II - katalog
Ford Explorer II – katalog

Zobacz również Targi motoryzacyjne – Auto Nostalgia 2018

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia