Skrzynia automatyczna czy manualna – wady i zalety

1903

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

skrzynia automatyczna czy manualna

Skrzynia automatyczna czy manualna – wady i zalety

Od dawien dawna między kierowcami toczy się spór odnośnie tego jaką skrzynię biegów wybrać. Skrzynia automatyczna czy manualna? To pytanie stawia sobie wiele osób, które planują kupić swój pierwszy samochód bądź wymienić na nowszy model. Wokół skrzyń biegów, szczególnie automatycznych narosło wiele mitów, które nie do końca mają pokrycie w rzeczywistości. Wynika to z faktu, że mówiąc o skrzyniach automatycznych bardzo często mamy na myśli przekładnie, które występowały w samochodach kilka, a nawet kilkanaście lat temu. Obecnie stosowane rozwiązania technologiczne wyeliminowały wiele z wad wstępujących w przekładniach starego typu.

Skrzynia automatyczna czy manualna – kwestia wygody

skrzynia automatyczna czy manualna
Skrzynie automatyczne zapewniają wyższy komfort podczas jazdy w mieście

Podstawową różnicą w użytkowaniu różnych rodzajów przekładni jest wygoda. Niewątpliwie podczas jazdy w zatłoczonym mieście skrzynia automatyczna przeważa nad przekładnią manualną. Duża ilość świateł oraz korki i zagęszczenie ruchu sprawiają, że bardzo często musimy zmieniać biegi podczas jazdy. Powtarzanie tej czynności przez dłuższy czas staje się męczące. W przypadku skrzyń automatycznych zapominamy o tej czynności, a skrzynia zrobi wszystko za nas. Ponadto w przekładniach automatycznych nie występuje sprzęgło, a co za tym idzie nawet podczas jazdy w korku dajemy odpocząć naszej lewej nodze. Rola kierowcy ogranicza się jedynie do kierowania i operowania gazem oraz hamulcem.

Występuje jednak pewna grupa kierowców, którzy czerpią przyjemność ze zmiany biegów podczas jazdy. Poza skrzyniami manualnymi, współczesne automaty również dają taką możliwość. Zmiana biegów odbywa się poprzez pchnięcie lub pociągnięcie lewarka. Inny sposób na ręczną zmianę biegów w automacie to zastosowanie łopatek do zmiany beigów przy kierownicy. Wszystko zależy od tego, w jaką skrzynię zostało wyposażone nasze auto.

Skrzynia automatyczna czy manualna – koszty eksploatacji

skrzynia automatyczna czy manualna
Koszty eksploatacji w dużym stopniu zależą od prawidłowego użytkowania skrzyni

Wśród kierowców krąży przekonanie jakoby skrzynie automatyczne były dużo droższe w serwisowaniu niż przekładnie ręczne. Bardzo wiele zależy od tego czy w prawidłowy sposób eksploatujemy przekładnię w naszym samochodzie. Obecnie stosowane komponenty w produkcji skrzyń automatycznych zapewniają bezawaryjną eksploatację przez długi okres czasu pod warunkiem, że użytkujemy ją w prawidłowy sposób zalecany przez producenta. W przypadku starszych typów skrzyń automatycznych awaryjność była wyższa, ale wiele zależało także od sposobu eksploatacji. Manualne skrzynie biegów są prostsze w konstrukcji, a co za tym idzie również liczba podzespołów, które mogą się zepsuć jest mniejsza. Nie zmienia to faktu, że wiele zależy od tego w jaki sposób jej używamy.

Jeśli chodzi o koszty eksploatacji, wszystko zależy od rodzaju zastosowanej przekładni oraz stopnia zaawansowania technologicznego. W Przypadku poważniejszych awarii naprawa skrzyni automatycznej można kosztować nas więcej niż naprawa skrzyni manualnej. Jeszcze raz należy podkreślić, że to jak często będziemy zaglądać do serwisu zależy od tego czy w prawidłowy sposób eksploatujemy naszą przekładnię.

Manualna skrzynia biegów – charakterystyczne usterki oraz Manualna skrzynia biegów, jak długo jeszcze.

Skrzynia automatyczna czy manualna – zużycie paliwa

skrzynia automatyczna czy manualna
Zużycie paliwa w dużej mierze zależy od stylu jazdy kierowcy

Przekładnie automatyczne starszego typu powodowały większe zużycie paliwa niż w przypadku skrzyń manualnych. Jednak obecnie stosowane dwusprzęgłowe skrzynie automatyczne przy odpowiedniej optymalizacji i eksploatacji zapewniają niejednokrotnie mniejsze zużycie paliwa w porównaniu do auta wyposażonego w skrzynię manualną. Jednak i tutaj bardzo wiele zależy od samego kierowcy i stylu jazdy jaki preferuje. We współczesnych autach kierowca może wybrać odpowiedni tryb jazdy w zależności od potrzeb. Podczas jego zmiany zmienia się także charakterystyka pracy skrzyni biegów co również przekłada się na spalanie. Skrzynie manualne aż takich możliwości nie dają, za to dużo więcej zależy od samego kierowcy i jego stylu jazdy.

Warto przeczytać Norma Euro zmiany w CEPiK

Zobacz też: Skrzynia bezstopniowa CVT – nie tylko dla skuterów

Pomóżcie nam tworzyć… dla Was

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia