Opony całoroczne – wady i zalety ich stosowania

3837

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

opony całoroczne

Opony całoroczne – wady i zalety ich stosowania

Przełom zimy i wiosny oraz jesieni i zimy to czas kiedy bardzo często powraca się do tematu związanego z wymianą opon zimowych na letnie i odwrotnie. Przy okazji poruszania tego tematu bardzo często wspomina się także o rozwiązaniu jakim są opony całoroczne. Wielu kierowców uważa, że ze względu na ocieplający się klimat stosowanie opon całorocznych jest wystarczające w naszej strefie klimatycznej. W tym artykule postaramy się przedstawić największe wady i zalety opon całorocznych.

Opony całoroczne – wady takiego rozwiązania

opony całoroczne
Opony całoroczne to mniejsza przyczepność w trudnych warunkach

Wiele osób uważa, że stosowanie opon całorocznych przynosi nam spore oszczędności. Dzieje się tak, ponieważ używamy tylko jeden komplet ogumienia zamiast dwóch i oszczędzamy dzięki temu na wymianie. Jest to prawda, jednak należy w tym miejscu wspomnieć o tym, że przy zakupie opon całorocznych zapłacimy jednorazowo znacznie więcej za sztukę niż w przypadku opon sezonowych.

Konstrukcja opon całorocznych sprawia, że zachowują się one w miarę dobrze w różnych warunkach atmosferycznych. Uniwersalizm tych opon powoduje, że niestety w skrajnych sytuacjach (na przykład na oblodzonej drodze) opony te nie zagwarantują nam takiej przyczepności jak opony zimowe. Opona całoroczna ma zapewnić komfort jazdy zarówno latem jak i zimą, a co za tym idzie ma teksturę i kształt przystosowaną także do warunków letnich. To z kolei w pewien sposób zmniejsza skuteczność takiego ogumienia w warunkach zimowych.

Opony całoroczne – zalety takiego rozwiązania

Największą zaletą stosowania opon całorocznych jest wygoda. Przez cały rok używamy jednego kompletu opon, a co za tym idzie nie musimy martwić się dwa razy do roku o to, czy w odpowiednim momencie zmienimy nasze opony na zimowe lub letnie. Nie są nam również straszne nagłe zmiany warunków atmosferycznych, takie jak niespodziewane opady śniegu. Opona całoroczna będzie spisywała się dobrze zarówno na suchej, mokrej jak i zaśnieżonej nawierzchni. Jedynie w skrajnych przypadkach takich jak oblodzona nawierzchnia spiszą się gorzej niż opony sezonowe.

Kolejną zaletą opon całorocznych jest ich trwałość. Z racji, że mają być eksploatowane przez cały rok, wykonane są z mieszanki gum bardziej odpornej na ścieranie. Dzięki temu na dobrych oponach wielosezonowych przejedziemy znacznie więcej niż na oponach sezonowych. Wraz z upływem czasu oszczędzamy sporo na wymianie oraz na zakupie samych opon gdyż potrzebny jest nam jeden komplet. Warto w tym miejscu wspomnieć, żę opony całoroczne mogą być dobrym rozwiązaniem w przypadku kiedy w ciągu roku jeździmy głównie po mieście i nie pokonujemy sporych odległości.

Zobacz też: Jak przechowywać opony po sezonie?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia