Volkswagen Jetta II – czy to sedan Golf-a?

2226

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

VW Jetta II - wersja 3 drzwiowa - źródło: wikipedia, autor -Rudolf Stricker

Volkswagen Jetta II – na rynku aż do 2013 roku

Volkswagen Jetta II to samochód zbudowany na tej samej płycie podłogowej co VW Golf drugiej generacji i Corrado. Jetta została zaprezentowana w 1984 roku. Auto okazało się hitem sprzedażowym, szczególnie w Niemczech, ale również w Ameryce, gdzie w swoim czasie okazał się najlepiej sprzedającym się samochodem europejskim. Wersja amerykańska wyróżniała się również lepszym wyposażeniem standardowym w skład którego wchodziła klimatyzacja oraz tempomat. Samochód miał inne zegary, a na tylnej szybie nie wymagane jeszcze w Europie 3 światło „stop”. Pod koniec produkcji chcąc jeszcze trochę zwiększyć zainteresowanie kupnem modelu, producent wprowadzał specjalne wersje o takich nazwach jak „Beach”, „Strada”, „Court”, „Pacific”. Wersje te wyróżniały się dodatkowym pakietem stylistycznym, nie oferowanym w podstawowych wersjach. Producent jako zakończenie produkcji na świecie podaje 1992 rok. Jednak w Chinach historia tego modelu sięga lat dużo bardziej współczesnych. Tam Volkswagen Jetta II był oferowany aż do 2013 roku. Wersja chińska wyposażona w silnik o pojemności 1,6 litra w momencie debiutu była prawie identyczna jak ta oferowana na rynku europejskim. Dopiero w późniejszych lata przechodziła różne modyfikacje i były podejmowane próby dopasowania modelu do lokalnego klienta.

VW Jetta II – wersja USA – źródło: wikipedia, autor – Bcirker

Volkswagen Jetta II – czy to po prostu Golf sedan?

Jetta była oferowana w dwóch wersjach nadwozia. Pierwsza była dwu-drzwiowa, a druga bardziej popularna 4-drzwiowa. W odróżnieniu od Golfa była oferowana w wersji sedan. Z przodu różniły się lampami, bo w Golfie były okrągłe, a w Jetta kwadratowe. Dodatkowo sedan oferował dużo większy bagażnik – Golf 345l, Jetta 485l. Technologicznie były praktycznie identyczne, natomiast Jetty były zazwyczaj lepiej wyposażone. Za wyposażeniem szła też cena. Jetta była droższa, co pewnie miało znaczący wpływ na pełne wyniki sprzedaży obu modeli – Golf-ów II wyprodukowano na całym świecie ponad 6,3 miliona, a Jetta została sprzedana w liczbie około 1,7 miliona.

VW Jetta II – wersja 5 drzwiowa – źródło: wikipedia, autor -Rudolf Stricker

Volkswagen Jetta II – rynek wtórny

Czy Jetta jest dobrym pomysłem na zakup youngtimera? Jak zwykle odpowiedź w takich przypadkach brzmi – to zależy. Coraz więcej osób kupuje Golfa II jako klasyka, a Jett jest zdecydowanie mniej na portalach aukcyjnych. Na pewno jest dobrą bazą wyjściową, można jeszcze znaleźć egzemplarze w bardzo dobrym stanie. W ostatnim czasie jednak ceny poszły bardzo do góry i właściciele za najbardziej zadbane egzemplarze życzą sobie już ponad 10 tys. Natomiast ceny bardziej przystępnych Volkswagenów zaczynają się od 4 tysięcy złotych. Obecnie ze znalezieniem części zamiennych nie ma dużego problemu, więc może to jest jeszcze dobry moment, żeby w ten model zainwestować.

VW Jetta II – wersja 5 drzwiowa – źródło: wikipedia, autor -Rudolf Stricker

Zobacz także Auto z historią – VW Golf Country – samochód nie z tej epoki

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia