Maserati Quattroporte IV – dzieło Marcella Gandiniego

679
Maserati Quattroporte IV źródło: wikipedia, autor: Charles01

Maserati Quattroporte IV – dzieło Marcella Gandiniego

Maserati Quattroporte to chyba najbardziej znany model prestiżowej włoskiej marki. Kiedy przetłumaczymy nazwę na język polski otrzymamy Maserati CzteryDrzwi. Chyba tylko po włosku ta nazwa może brzmieć i kojarzyć się tak dobrze. Czwarta generacja modelu zadebiutowała w kwietniu 1994 roku na targach samochodowych w Turynie. Na pierwszy rzut oka było widać, że model ten zdecydowanie był krótszy od poprzedników. Względem poprzednika skrócił się o 360mm, ale względem drugiej generacji było to już 650mm. Był również niższy o 4mm, ale za to szerszy. Wymiary i linia nadwozia dały w efekcie bardzo niski wspóczynnik oporu powietrza, który wynosił 0,31. 

Maserati Quattroporte IV źródło: wikipedia, autor: Morten Schwend from Berlin

Maserati Quattroporte IV – przeskok technologiczny

Na pierwszy rzut oka widać było wyjątkowy znaczek przypominający trójramienną koronę. W tym modelu wykorzystano sporo rozwiązań technologicznych z Maserati Biturbo.  Zastosowano silniki o mniejszej pojemności niż dotychczas w Quattroporte (w 3 generacji silniki zaczynały się od pojemności 4.1l). Na początku w ofercie była do wyboru tylko 2 litrowa jednostka generująca moc 280KM. Nie przeszkadzało to jednak w osiąganiu 260 km/h, oraz rozpędzaniu się włoską limuzyną do 100km/h w niecałe 6 sekund. W kolejnych latach produkcji wprowadzono jeszcze do oferty silniki o pojemności 2,8l oraz 3,2. Każda z wersji była napędzana tylko i wyłącznie na tylną oś. Maserati Quattroporte IV było pierwszym modelem w historii marki w którym zamontowano ABS oraz poduszki powietrzne. 

Maserati Quattroporte IV źródło: wikipedia, autor: Wootelef

Maserati Quattroporte IV – współpraca z Ferrari

W 1997 do gry weszło Ferrari, które postanowiło ulepszyć dotychczasowy model. W ten sposób rok później światło dzienne ujrzał model Quattroporte Evoluzione. Produkowany ręcznie w fabryce we włoskim miasteczku Modena model zyskał wiele ulepszonych części. Prawie z 500 spośród 800 części uległo modyfikacji. I właśnie wersja Evoluzione jest tą pożądaną i poszukiwaną przez fanów motoryzacji na całym świecie. Zdecydowanie łatwiej znaleźć wersję z pierwszych lat produkcji, a ich ceny mieszczą się w przedziale od 30 do 40tys. zł.

Maserati Quattroporte IV Evoluzione źródło: wikipedia, autor: mmbrown

Lubisz włoską motoryzację? Zobacz także Piękna Włoszka – Alfa Romeo Alfetta