Nie działa system ABS – gdzie tkwi problem?

691

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nie działa system ABS

Nie działa system ABS? Wiele usterek można usunąć samodzielnie, bez ingerencji serwisu

W Europie Zachodniej, obowiązek montowania systemu ABS we wszystkich nowych samochodach, funkcjonuje od pierwszego lipca 2004 roku. W Polsce, taki przepis został wprowadzony dwa lata później. W tym kontekście nie dziwi fakt, że większość samochodów, oferowanych na rynku wtórnym, ma na pokładzie takie udogodnienie. Rzecz w tym, że w wiekowych samochodach, awarie układu zapobiegającego blokowaniu kół podczas hamowania, nie są niczym niezwykłym. Nie działa system ABS? Dowiedz się, jak sobie poradzić z tym problemem.

Nie działa system ABS – gdzie szukać przyczyny problemu?

Typowy układ ABS składa się z szeregu czujników, monitorujących prędkość obrotową każdego z kół, elektrozaworów, których zadaniem jest regulacja ciśnienia, oddzielnie dla każdego koła, oraz z komputerowego sterownika. Z czasem, któryś z elementów może zawieść, to oczywiste. Najprostszą metodą, pozwalającą określić źródło problemu, jest podpięcie samochodu do komputera diagnostycznego. Uwaga, uniwersalne skanery mogą nie odczytać wszystkich błędów.

Bardziej cierpliwi kierowcy, obdarzeni zmysłem majsterkowicza, mogą podjąć się próby samodzielnej diagnostyki i naprawy, tym bardziej, że w wielu przypadkach, nie będzie to specjalnie skomplikowane. Istotna jest prawidłowa interpretacja objawów.

Nie działa system ABS – naprawa nie musi być skomplikowana

Nie działa system ABS
Nie działa system ABS? Wiele usterek można usunąć samodzielnie.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić bezpieczniki, w myśl zasady – zaczyna się od najprostszych rzeczy. Jeżeli te są sprawne, szukamy dalej. Najczęściej, zawodzą czujniki monitorujące prędkość obrotową kół. Jeżeli jednak usterka pojawia się okresowo lub tylko w warunkach deszczowych, najprawdopodobniej wskazuje to na problem z jednym z przewodów. Diagnozę najlepiej przeprowadzić na kanale serwisowym, dzięki temu zyskamy swobodny dostęp do czujników. Jeżeli któryś z przewodów jest przerwany, lub gdy uszkodzeniu uległa izolacja, mamy potencjalnego winowajcę. Kolejny element, który może sprawiać problemy, to wtyczki, którym zdarza się zaśniedzieć. Preparat czyszczący połączenia elektryczne i poprawiający przewodnictwo powinien załatwić sprawę.

Kolejny element, który należy sprawdzić, to wtyczka przy sterowniku ABS-u. Należy jednak wiedzieć, że w niektórych samochodach (a zwłaszcza we francuskich), dostęp do sterownika jest mocno utrudniony. Pamiętaj, jeżeli naprawa wymaga demontażu nadkola, koniecznie zaopatrz się w nowe zapinki mocujące. Takie elementy są jednorazowe i po odpięciu będą nadawały się już tylko do wyrzucenia. Sama wymiana czujników, o ile zajdzie taka konieczność, też nie jest specjalnie skomplikowana. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach, konieczne będzie ich “przyuczenie”.

Czasami zdarza się, że przyczyną niesprawności systemu, jest zapowietrzona pompa ABS-u. W tej sytuacji, konieczna jest ingerencja specjalisty, jej odpowietrzenie nie jest bowiem prostą sprawą. Jeżeli awarii uległ układ sterujący, konieczna będzie jego wymiana. W wiekowych samochodach może okazać się to niezbyt opłacalne, ale zawsze można ratować się używanymi częściami.

Zdarza się, że awarie ABS-u występują po naprawach niezwiązanych z układem hamulcowym. Niewłaściwy dobór łożyska lub niepoprawny montaż tego elementu może skutecznie unieruchomić ABS. Wynika to z faktu, że w uszczelniaczu umieszczone jest tzw. koło dekodujące, które warunkuje pracę systemu.

Pomyłka przy tankowaniu? Sprawdź, czym to grozi.

grafika tytułowa: CC BY-SA 3.0; autor: Beademung; źródło: wikimedia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia