Opłaty drogowe w Europie – sprawdź, ile zapłacisz za przejazd

0
26584

Opłaty drogowe w Europie, czyli ile kosztuje wakacyjny wyjazd własnym samochodem

Zatłoczone lotniska, przepełnione pociągi i opóźnione autobusy – to wszystko już na dzień dobry może odebrać radość z wakacyjnego wyjazdu. Wobec powyższego, rozsądną alternatywą dla komunikacji zbiorowej, wydaje się być własny samochód, tym bardziej, że europejska sieć autostrad jest doskonale rozwinięta, zwłaszcza na zachodzie. Należy jednak pamiętać, że koszt paliwa nie będzie jedynym, jaki w tym przypadku przyjdzie nam ponieść. Opłaty drogowe w Europie, w niektórych miejscach bywają wysokie.

Opłaty drogowe w Europie – Austria

Opłaty drogowe w Europie - Austria
1. Opłaty drogowe w Europie – Austria

Korzystanie z austriackich autostrad oraz dróg szybkiego ruchu, wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty w formie winiety. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, których masa własna nie przekracza 3,5 tony, jak i motocykli.

W pierwszym przypadku, wykupując roczną winietę, zapłacimy 87,30 euro. Opcja dwumiesięczna to koszt rzędu 26,20 euro. Istnieje też możliwość zakupu winiety 10-dniowej. W tym przypadku, zapłacimy 9 euro. Podane ceny obowiązują także w przypadku samochodu osobowego, holującego przyczepę.

Nieco niższe ceny obowiązują kierujących jednośladem. Rok jazdy po autostradach i drogach szybkiego ruchu, będzie ich kosztował 34,70 euro, opcja 2-miesięczna – 13,10 euro, 10-dniowa – 5,20 euro.

Nie należy zapominać, że na niektórych odcinkach, w Austrii obowiązują dodatkowe opłaty. Za brak winiety zostaniemy ukarani mandatem w kwocie zamykającej się w przedziale 300-3000 euro.

Opłaty drogowe w Europie – Belgia

Opłaty drogowe w Europie - Belgia
2. Opłaty drogowe w Europie – Belgia

W Belgii, opłaty drogowe za przejazd autostradami, obowiązuje tylko kierowców samochodów ciężarowych. Kierujący osobówkami jadą za darmo, z jednym drobnym wyjątkiem. Opłata naliczana jest za przejazd tunelem, zlokalizowanym między Lifekenhock a Antywerpią. Płacąc gotówką, wydamy 6 euro. Nieco bardziej uprzywilejowane są płatności bezgotówkowe. W tym przypadku, koszt przejazdu wynosi 4,95 euro.

Opłaty drogowe w Europie – Bośnia i Hercegowina

Opłaty drogowe w Europie - Bośnia i Hercegowina
3. Opłaty drogowe w Europie – Bośnia i Hercegowina źródło: jpautoceste.ba

Przez Bośnię i Hercegowinę przebiega jedna autostrada i jest ona płatna. Kwota jest przypisana do jednej z czterech klas pojazdów.

Klasa I to motocykle, osobówki i samochody dostawcze, których masa własna nie przekracza 3,5 tony.

Klasa II obejmuje samochody osobowe z przyczepą, samochody dostawcze, kampery i busy, których masa nie przekracza 3,5 tony.

Klasę III tworzą samochody dostawcze z przyczepą, ciężarówki jednoczłonowe, autokary, których dopuszczalna masa nie przekracza 3,5 tony.

Klasa IV to ciągniki siodłowe z naczepą, ciężarówki z przyczepą oraz autokary z przyczepą.

Szczegółowy cennik na każdej z klas zamieszczamy powyżej.

Opłaty drogowe w Europie – Bułgaria

Opłaty drogowe w Europie - Bułgaria
4. Opłaty drogowe w Europie – Bułgaria

W Bułgarii obowiązują opłaty w formie winiet. Ceny uzależnione są od kategorii pojazdu, a kierowcy mogą zdecydować się na jedną z pięciu opcji – dzienną, tygodniową, miesięczną, kwartalną i roczną.

Dla samochodów do 3,5 tony (dla których nie obowiązuje taryfa dzienna, najkrótsza winieta to opcja 7-dniowa) kwota opłat to odpowiednio: 8 euro, 15 euro, 28 euro i 50 euro. Kierowcy samochodów o masie własnej do 12 ton, zapłacą: 12 euro, 21-27 euro, 41-54 euro, 41-54 euro, 413-537 euro. Kategoria trzecia to pojazdy o masie własnej powyżej 12 ton. W tym przypadku, cennik kształtuje się następująco: 12 euro, 34-45 euro, 69-89 euro, 69-89 euro, 685-891 euro.

Brak winiety skutkuje nałożeniem mandatu karnego, którego górna granica może sięgnąć kwoty 6000 zł.

Opłaty drogowe w Europie – Chorwacja

Opłaty drogowe w Europie - Chorwacja
5. Opłaty drogowe w Europie – Chorwacja

Poruszanie się po chorwackich autostradach wymaga uiszczenia opłaty. W Chorwacji nie obowiązują winiety, stosowną kwotę, kierowcy regulują na bramkach. Opłata za przejazd zależna jest od danego odcinka drogi oraz od klasy pojazdu. Lepiej mieć przy sobie gotówkę, ponieważ niektóre bramki nie zostały wyposażone w terminale do transakcji bezgotówkowych. Szczegółowy cennik został zamieszczony na stronie hac.hr.

Opłaty drogowe w Europie – Czarnogóra

6. Opłaty drogowe w Europie - Czarnogóra
6. Opłaty drogowe w Europie – Czarnogóra

Kierowcy wybierający się do Czarnogóry nie zostaną obciążeni opłatą drogową. Jedyny koszt jest związany za przejazd tunelem Sozina. 2,5 euro – taką kwotę uiszczają kierowcy aut dwuosiowych, o wysokości do 1,9 metra. Kwotą 5 euro zostaną obciążeni kierowcy samochodów z trzema osiami (lub więcej), o wysokości do 1,3 meta. Taka sama opłata została przewidziana dla pojazdów trzyosiowych (lub więcej), których wysokość sięga 1,9 metra, a masa nie przekracza 3,5 tony.

Opłaty drogowe w Europie – Czechy

Opłaty drogowe w Europie - Czechy
7. Opłaty drogowe w Europie – Czechy

Podróżujący do Czech będą musieli zakupić winietę, uprawniającą ich do poruszania się autostradami i drogami ekspresowymi. Opcja na rok kosztuje 1500 koron czeskich, na miesiąc – 440 koron czeskich, a ma 10 dni – 310 koron czeskich. Z konieczności zakupu winiety zwolnieni są motocykliści.

Opłaty drogowe w Europie – Dania

W Danii zapłacimy jedynie za dwie przeprawy mostowe – The Great Belt Bridge oraz Øresund Bridge. Szczegółowy cennik prezentujemy na zamieszczonej grafice.

The Great Belt Bridge; źródło: storebealt.dk
Øresund Bridge; źródło: oresundsbron.dk

Opłaty drogowe w Europie – Francja

Opłaty drogowe w Europie - Francja
8. Opłaty drogowe w Europie – Francja

We Francji płatne są wszystkie autostrady i ekspresówki, z wyłączeniem regionu Alzacji. Opłaty pobierane są na bramkach. Średni koszt to 9 euro za 100 km. Szczegółowych obliczeń można dokonać na stronie autoroutes.fr.

Opłaty drogowe w Europie – Holandia

Opłaty drogowe w Europie - Holandia
9. Opłaty drogowe w Europie – Holandia

W Holandii zapłacimy jedynie za przejazdy dwoma tunelami. Pierwszy z nich to Kiltunnel, zlokalizowany w Dordrecht. Za pojazd o długości mniejszej niż 2,3 metra, trzeba zapłacić 2 euro. Pojazdy powyżej tej długości, podlegają opłacie w wysokości 5 euro.

Drugi tunel, Westerscheldetunnel, zlokalizowany jest między Ellewoutsdijk a Terneuzen. Kierowcy samochodów osobowych zapłacą tam 5 euro, osobowych z przyczepą – 7,5 euro, motocykliści – 2,5 euro.

Opłaty drogowe w Europie – Niemcy

10. Opłaty drogowe w Europie - Niemcy
10. Opłaty drogowe w Europie – Niemcy

Niemieckie autostrady są bezpłatne dla motocykli, samochodów osobowych i pojazdów dostawczych, których całkowita masa nie przekracza 7,5 tony.

Płatne są jedyjie dwie przeprawy tunelowe – Herrentunnel (1,7 euro) i Warnowtunnel (4,1 euro).

Opłaty drogowe w Europie – Portugalia

11. Opłaty drogowe w Europie - Portugalia
11. Opłaty drogowe w Europie – Portugalia

Portugalski system poboru opłat za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi, przewiduje trzy opcje do wyboru. Pierwszą z nich są automaty Easytool, ustawione przy płatnych drogach. Za pomocą klawiatury maszyny wpisuje się numer rejestracyjny pojazdu. Opłatę uiszcza się bezgotówkowo, za pomocą karty kredytowej lub płatniczej.

Opcja nr 2 to karty przedpłacone, które można doładować za pośrednictwem dedykowanej strony www. Kartą płacimy na bramkach.

Trzeci wariant jest elektroniczne urządzenie Via Verde Visitors Device, montowane na podszybiu. Po doładowaniu przypisanego konta, opłata pobierana jest automatycznie.

Dokładny koszt podróży określonym odcinkiem drogi, można wyliczyć na stronie portugaltolls.com.

Opłaty drogowe w Europie – Rumunia

12. Opłaty drogowe w Europie - Rumunia
12. Opłaty drogowe w Europie – Rumunia

W Rumunii, opłaty drogowe uiszcza się za pośrednictwem e-winiety. Dla samochodu osobowego, opcja 7-dniowa kosztuje 3 euro. Opłata na 30 dni to wydatek rzędu 7 euro, na 90 dni – 13 euro, a na 12 miesięcy – 28 euro. Dla VAN-ów o masie do 3,5 tony, opłaty wynoszą odpowiednio: 6, 16, 36 i 96 euro.

Opłaty drogowe w Europie – Słowacja

13. Opłaty drogowe w Europie - Słowacja
13. Opłaty drogowe w Europie – Słowacja

Obecnie, za przejazd słowackimi autostradami zapłacimy za pośrednictwem elektronicznej winiety. Pojazdy do 3,5 tony obciążone są opłatą rzędu 10 euro (za 10 dni), 14 euro (za miesiąc) i 50 euro (za rok).

Zestawy pojazdów M1, N1 M1G i N1G z przyczepami O1 i O2 podlegają identycznym opłatom, co pojazdy do 3,5 tony.

Opłaty drogowe w Europie – Słowenia

13. Opłaty drogowe w Europie - Słowenia
13. Opłaty drogowe – Słowenia

W Słowenii, obowiązują winiety, wyceniane stosownie do klasy pojazdu. Klasa 1 to motocykle. Klasa 2A to samochody osobowe, motocykle dwuśladowe oraz pojazdy kempingowe, o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony. Klasa 2B obejmuje pojazdy o wysokości 1,3 metra, których dopuszczalna masa całkowita jest niższa niż 3,5 tony.

Roczna winieta dla klasy 1 kosztuje 55 euro, półroczna – 30 euro, tygodniowa – 7,50 euro.

Opłata roczna za podróżowanie pojazdem klasy 2A to 110 euro, miesięczna – 30 euro, a tygodniowa – 15 euro.

Za roczną winietę dla pojazdu klasy 2B zapłacimy 220 euro, za miesięczną – 60 euro, natomiast za tygodniową – 30 euro.

Opłaty drogowe w Europie – Szwajcaria

14. Opłaty drogowe w Europie - Szwajcaria
14. Opłaty drogowe w Europie – Szwajcaria

W Szwajcarii, opłaty drogowe pobierane są w formie winiety. 14-miesięczna opłata za samochód osobowy do 3,5 tony wynosi 40 CHF.

W przypadku samochodów ciężarowych, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, opłaty są zróżnicowane i zależą od rodzaju i masy pojazdu (lub zestawu pojazdów).

Opłaty drogowe w Europie – Węgry

15. Opłaty drogowe w Europie - Węgry
15. Opłaty drogowe – Węgry

Za jazdę po węgierskich autostradach i drogach ekspresowych, zapłacimy w formie elektronicznej winiety. Ciekawostką jest roczna winieta wojewódzka, która upoważnia do korzystania z dróg tylko na obszarze danego województwa.

Dla pojazdów kategorii D1M, czyli dla motocykli, przewidziana została wyłącznie winieta 10-dniowa. Opłata tp 1 470 HUF.

Dla pozostałych grup, ustalone zostały opłaty 10-dniowe, miesięczne, roczne oraz roczne wojewódzkie.

Kierowcy pojazdów kategorii D1 (do 3,5 tony, do 7 osób) zapłacą: 2 975, 4 780, 42 980 lub 5 000 HUF.

Dla kategorii D2 (powyżej 3,5 tony, do 7 osób), opłaty to: 5 950, 9 560, 42 980 i 10 000 HUF.

Opłaty dla pojazdów B2 (autobusy), kształtują się na poziomie: 13 385, 21 975, 199 975 i 20 000 HUF.

Kategoria U (przyczepy holowane przez pojazdy z grup D2 i B2), podlega opłatom w kwocie: 2 975, 4 780, 42 980 i 5 000 HUF.

Opłaty drogowe w Europie – Włochy

16. Opłaty drogowe w Europie - Włochy
16. Opłaty drogowe – Włochy

We Włoszech stosowany jest system poboru opłat na bramkach. Kwota uzależniona jest od odcinka i rodzaju pojazdu. Średni koszt podróży autostradą w tym kraju, to 9 euro za 100 km.

 

 

 

1. CC BY-SA 2.0; autor: newsflash; źródło: wikimedia

2. CC BY-SA 4.0; autor: Raimond Spekking; źródło: wikimedia

4. CC BY-SA 3.0; autor: Bin im Garten; źródło: wikimedia

7. CC BY-SA 4.0; autor: Raimond Spekking; źródło: wikimedia

11. CC BY-SA 3.0; autor: Kolforn; źródło: wikimedia

14. CC BY-SA 4.0; autor: Sb2s3; źródło: wikimedia