Opłaty drogowe w Europie – sprawdź, ile zapłacisz za przejazd

27997

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Opłaty drogowe w Europie
Opłaty drogowe w Europie

Opłaty drogowe w Europie, to koszt który trzeba ponieść aby przemieszczać się samochodem po Europie. Chociaż wakacyjne wyjazdy własnym samochodem już się zakończyły, to opłaty pozostały i nic nie wskazuje że kiedyś znikną.

Zatłoczone lotniska, przepełnione pociągi i opóźnione autobusy – to wszystko już na dzień dobry może odebrać radość nie tylko z wakacyjnego wyjazdu. Wobec powyższego, rozsądną alternatywą dla komunikacji zbiorowej, wydaje się być własny samochód, tym bardziej, że europejska sieć autostrad jest doskonale rozwinięta, zwłaszcza na zachodzie Europy. Powoli jednak nadrabiamy wieloletnie opóźnienia. Należy jednak pamiętać, że koszt paliwa nie jest jedynym, jaki w tym przypadku przyjdzie nam ponieść. Opłaty drogowe w Europie, w niektórych miejscach bywają wysokie.

INFORMACJA O SYSTEMIE PŁATNYCH AUTOSTRAD W EUROPIE – stan na sierpień 2022

Większość krajów Europy wprowadziło opłaty za korzystanie z autostrad oraz dróg krajowych. Regulowanie opłat odbywa się w różny, charakterystyczny dla każdego kraju sposób; mogą być pobierane bezpośrednio przy bramkach wjazdowych na dany odcinek drogi lub w formie winietek okresowych. Polski Związek Motorowy jest jedynym legalnym i autoryzowanym w Polsce dystrybutorem winietek opłat drogowych austriackich, czeskich, słowackich, szwajcarskich, węgierskich, rumuńskich i bułgarskich.
Winietki lub opłaty w postaci elektronicznej, przy których podana jest cena w polskich złotych są do nabycia w Polsce można zakupić wysyłkowo w PZM Sklep i w punktach PZM

Skrócone informacje – opłaty drogowe w Europie za autostrady, o krajach i sposobie pobierania.

AUSTRIA

Przejazd autostradami i drogami ruchu szybkiego opłacamy w formie winietek lub elektroniczny system opłat. Wysokość opłat zależna jest od rodzaju pojazdu i okresu pobytu na terytorium Austrii.                                                      

Motocykle:
10 dni – 5,60 Euro (45,00 PLN)
2 miesiące – 14,10 Euro (86 PLN)

Samochody do 3,5t:
10 dni – 9,60 Euro (66,00 PLN)
2 miesiące – 28,20 Euro (158,00 PLN)
Roczna – 93,80 Euro (490,00 PLN)

Winiety roczne są ważne w okresie od 01.12.2021 do 31.01.2023.

Ceny w PLN ważne od 01.08.2022 w strukturze PZM. Kup w punktach PZM lub online w PZM SKLEP

Przyczepy w ruchu turystycznym; campingowe lub pod łódź czy skuter, ciągnięte przez pojazd o maksymalnym ciężarze całkowitym do 3,5 tony nie wymagają dodatkowej winietki ani Go-Box’u. Wystarczy ważna, prawidłowo naklejona winietka na pojeździe ciągnącym.

BUŁGARIA

Od 1 stycznia 2019 – Opłaty za autostrady w formie naklejki, zostały zastąpione systemem elektronicznych winietek
Ceny winiet dla samochodów osobowych:

 • Tygodniowa 15 BGN (58,50 PLN)
 • Miesięczna 30 BGN (104,50 PLN)
 • 3 miesięczna 54 BGN (179,50 PLN)
 • Roczna 97 BGN (305,50 PLN)

Przyczepy do pojazdów lekkich, kiedy zestaw przekracza 3,5t:

 • Tygodniowa 15 BGN (59,00 PLN)
 • Miesięczna 30 BGN (105,00 PLN)
 • 3 miesięczna 54 BGN (180,00 PLN)
 • Roczna 98 BGN (306,00 PLN)

Więcej informacji na stronie klubowej PZM-Info Klub

Ceny w PLN ważne od 1.08.2022 w strukturze PZM. Kup w PZM SKLEP

BELGIA

Korzystanie z autostrad przez pojazdy o dmc do 3,5 tony jest bezpłatne. Płatny jest jedynie przejazd tunelem łączącym Liefkenhoek z Antwerpią.
System uiszczania opłat drogowych w Belgii przy pomocy eurowiniet został zastąpiony systemem elektronicznego poboru myta z urządzeniem Viapass. Obowiązek opłaty za przejazd obejmuje pojazdy powyżej 3,5 tony.
Więcej informacji na stronie klubowej PZM-Info Klub

BIAŁORUŚ 

Z dniem 1 lipca 2013 został wprowadzony elektroniczny system poboru opłat obowiązkowy dla kierowców następujących pojazdów:

 1. Pojazdów samochodowych zarejestrowanych poza granicami krajów Unii Celnej (Republika Białorusi, Federacja Rosyjska, Kazachstan) o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony;
 2. Pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony (pojazdy ciężarowe, autobusy).

Pojazdami zwolnionymi od wnoszenia opłat są skutery, motocykle oraz  pojazdy z pomocą humanitarną dla mieszkańców Republiki Białorusi i innych krajów. Od czerwca można dokonywać rejestracji w białoruskim systemie BelToll poprzez stronę internetową www.beltoll.by
Kaucja za urządzenia pokładowe BelToll służące do pobierania opłat za przejazd po płatnych białoruskich drogach wynosi:

 • 20 Euro dla samochodów o masie do 3,5 t,
 • 50 Euro dla samochodów o masie powyżej 3,5 t.

Wysokość opłat za przejazd została już określona; w zależności od dmc środka transportu i liczby osi będzie wynosić od 0,04 do 0,12 euro za 1 km.
Tabela odcinków i aktualne koszty na stronie klubowej PZM-Info Klub. 

BOŚNIA  I  HERCEGOWINA

Opłaty za przejazd pobierane są tylko za odcinek A1 Sarajewo – Zenica.
Aktualne koszty na stronie klubowej PZM-Info Klub.

CHORWACJA

Przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu jest płatny. Wysokość opłat zależna jest od odcinka drogi i kategorii pojazdu. Opłaty reguluje się gotówką w HRK lub EUR. Tabela odcinków i aktualne koszty na stronie klubowej PZM-Info Klub. 

CZARNOGÓRA

Korzystanie z  dróg jest bezpłatne.
Opłaty drogowe pobierane są tylko za tunel:

 • przejazd tunelem Sozina (4182 m, na trasie Podgorica – Bar),
 • przejazd promem z Kamenari – Lepetane (przez Tivatski Zalew)

Opłaty drogowe w Europie – CZECHY

Winiety opłat drogowych obowiązują na autostradach i drogach ekspresowychCena winiety  zależy od kategorii pojazdu i okresu pobytu.
Samochody do 3,5t;

10 dni- 310 CZK (78,00 PLN)
Miesiąc – 440 CZK (104,00 PLN)
Rok – 1500 CZK (310,50 PLN)

Ceny w PLN ważne od 1.08.2022 w strukturze PZM. Kup w punktach PZM lub online w PZM SKLEP
Przyczepy w ruchu turystycznym ciągnięte przez pojazd o maksymalnym ciężarze całkowitym do 3,5 tony nie potrzebują dodatkowej winietki.

DANIA

Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne.
Płatny jest natomiast przejazd mostami:

 • STOREBAELT(18 km) łączącym Zelandię (Korsor) z Fioną (Nyborg);
 • ORESUND(16 km) łączącym Danię (region Oresund) ze Szwecją (region Malmö).

W ramach ochrony środowiska, z dniem 1 listopada 2011, został wprowadzony obowiązek posiadania winiety ekologicznej EcoSticker przez wszystkie autokary i samochody ciężarowe z rejestracją zagraniczną. Dotyczy to pojazdów, które chcą się poruszać w strefach ograniczonego ruchu największych miast duńskich tj. Kopenhagi, Aarhus, Odense i Aarlborg.

Od 1 lipca 2020 tradycyjne plakietki w formie naklejki zostały zastąpione rejestracją w systemie. Więcej informacji: https://miljoezoner.dk/pl/ Pojazdy handlowe powyżej 12 ton muszą posiadać eurowinietki uprawniające do poruszania się po drogach. Eurowinietki wystawiane są w formie elektronicznej. Poza Danią są wymagane i honorowane w  Holandii, Luksemburgu i Szwecji.

ESTONIA

Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne dla pojazdów do 3,5 tony. Od 01.01.2018 zostały wprowadzone opłaty dla pojazdów o dmc powyżej 3,5 tony. C – samochody ciężarowe, od 3,5t – 12t

1 dzień – 9 EUR (57,50 PLN); 7 dni – 25 EUR (134 PLN) Wykupując e-winietkę kierowca podaje swoje dane oraz dane samochodu, które są wprowadzane do bazy danych centrum informacji drogowej 
Ceny w PLN ważne od 1.08.2022 w strukturze PZM. Kup od teraz także w PZM SKLEP

FINLANDIA

Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne

FRANCJA

Przejazd autostradami jest płatny. Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Opłaty drogowe można regulować gotówką lub kartami kredytowymi. Tabele odcinków i aktualne ceny na stronie klubowej PZM-Info-Tour. Dodatkowo płatny jest przejazd tunelami, mostami oraz wiaduktami. EUROTUNEL pod kanałem La Manche z Calais do Folkestone. Czas trwania przejazdu ok. 35 minut; częstotliwość kursowania co 15 minut w dzień i co 30 minut w godzinach nocnych. Ze względu na bezpieczeństwo Eurotunnel nie przewozi samochodów z instalacją gazową (LPG).
Tabela odcinków i aktualne koszty na stronie klubowej PZM-Info Klub

Opłaty drogowe w Europie – GRECJA

Przejazd autostradami jest płatny. Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Tabele odcinków i aktualne ceny na stronie klubowej PZM INFO Klub

HISZPANIA

Przejazd autostradami jest płatny. Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Tabele odcinków i aktualne ceny na stronie klubowej PZM INFO Klub

HOLANDIA

Korzystanie z autostrad jest bezpłatne.
Opłaty pobierane są tylko za przejazd tunelami:

 • Kil (N217 's Gravendeel – Dordrecht);
 • Westerschelde (długośc 6,6 km; łączy wyspę Zeeland z lądem na trasie Baarland – Terneuzen).

Aktualne ceny na stronie klubowej PZM INFO Klub.Pojazdy handlowe powyżej 12 ton muszą posiadać eurowinietki uprawniające do poruszania się po drogach. Eurowinietki wystawiane są w formie elektronicznej. Poza Holandią, są wymagane i honorowane w Danii, Luksemburgu i Szwecji.

LITWA

Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne dla samochodów osobowych.
Opłaty w formie winietek elektronicznych pobierane są od przewozów pasażerskich i handlowych (pojazdy o kategori N1-N3 oraz M2-M3). 

N1 – pojazdy ciężarowe do 3,5t1 dzień – 6 EUR (43 PLN); 7 dni – 14 EUR (80 PLN)

N2 – pojazdy ciężarowe, od 3,5t – 12t1 dzień – 11 EUR (66 PLN); 7 dni – 37 EUR (191,50 PLN); 7 dni EURO IV – 26 EUR (138 PLN)

M2 – busy, 8 miejsc pasażerskich + 1 dla kierowcy, do 5t 1 dzień – 6 EUR (44 PLN); 7 dni – 14 EUR (80,50 PLN)

M3 – autobusy, więcej niż 22 miejsc pasażerskich + 1 dla kierowcy 1 dzień – 11 EUR (66,50 PLN); 7 dni – 37 EUR (191,50 PLN)
Wykupując e-winietkę kierowca podaje swoje dane oraz dane samochodu, które są wprowadzane do bazy danych centrum informacji drogowej 
Ceny w PLN ważne od 16.04.2021 w strukturze PZM. Kup od teraz także w PZM SKLEP

Opłaty drogowe w Europie – LIECHTENSTEIN

Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne.

LUKSEMBURG

Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne.Pojazdy handlowe powyżej 12 ton winny posiadać eurowinietki uprawniające do poruszania się po drogach. Eurowinietki wystawiane są w formie elektronicznej. Poza Luksemburgiem są wymagane i honorowane w Belgii, Danii, Holandii i Szwecji.

ŁOTWA 

Korzystanie z dróg i autostrad dla samochodów osobowych do 3t jest bezpłatne. Pojazdy 3.0-3,5t podlegają obowiązkowej opłacie drogowej
Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują opłaty drogowe dla pojazdów o łącznej masie powyżej 3000 kilogramów i przeznaczonych lub wykorzystywanych w celu przewozu ładunków. 

B – samochody osobowe i ciężarowe od 3.0 – 3,5t1 dzień – 6 EUR (43 PLN); 7dni – 14 EUR (81 PLN); 30 dni – 28 EUR (153 PLN)

C – samochody ciężarowe, od 3,5t -12t 1 dzień – 9 EUR (57 PLN); 7 dni – 22 EUR (119 PLN)

E – samochody ciężarowe, powyżej 12t i do 3 osi1 dzień – 12 EUR (71 PLN); 7 dni – 30 EUR (158 PLN) 

Ceny w PLN ważne od 16.04.2022 w strukturze PZM. Kup od teraz także w PZM SKLEP

MACEDONIA

Przejazd autostradami jest płatny. Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Opłaty za przejazd autostradami reguluje się gotówką, w MKD. Tabele odcinków i aktualne ceny na stronie klubowej PZM INFO Klub

MOŁDOWA

Przy wjeździe samochodem do Mołdowy pobierane są opłaty:
1. Drogowa (winietka) od samochodów oraz przyczep campingowych i innych turystycznych (np. pod łódź) w zależności od ilości dni pobytu na terytorium Mołdawii;
2. Wjazdowa od samochodów handlowych (przewożących towary). wiecej w PZM INFO Klub

NIEMCY

Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne dla ruchu samochodów osobowych.

TRANSPORT HANDLOWY

Samochody ciężarowe opłacają przejazd wg systemu elektronicznego:  www.toll-collect.de – również w wersji polskiej. Uwaga – transport autokarowy: Z dniem 01.01.2005 weszły w życie nowe przepisy nakladające obowiązek zgłoszenia przed pierwszą jazdą realizacji tego typu usług do urzędu skarbowego w Oranienburgu odpowiedzialnego za podatek obrotowy od firm polskich. Szczegółowe informacje pod adresem: www.bundesfinanzministerium.de

Opłaty drogowe w Europie – NORWEGIA

W Norwegii jest 23 000 km dróg krajowych i 16 000 km dróg regionalnych oraz ok. 75 km autostrad.

Autostrady 4-pasmowe oznaczone są literą A; autostrady 2-pasmowe – literą B. Inne drogi oznaczone są symbolami: E – drogi europejskie; RV – drogi krajowe; FV – drogi lokalne.  

Korzystanie z dróg jest płatne  w systemie elektronicznym Autopass. Zasady korzystania z  „AutoPASS” są dostępne na stronie: www.autopass.no w NOK. Pobierane są także opłaty za przejazd tunelem łączącym Oslo z zachodu na wschód (3 km).
Uwaga: Od kierowców wjeżdżających do śródmieścia miast: Oslo, Bergen i Trondheim pobierana jest opłata ekologiczna. W Oslo i Trondheim pobierana jest również opłata od samochodów wyposażonych w opony z kolcami. Więcej informacji na stronie klubowej PZM INFO Klub

PORTUGALIA

Przejazd autostradami jest płatny. Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu.
Opłaty za korzystanie z autostrad pobierane są według 2 systemów:
►  opłaty za korzystanie z autostrad można regulować gotówką, kartami kredytowymi na autostradach, których gestorem jest BRISA (A1, A2, A3, A4, A5, A6, A9, A10, A12, A13 i A14);
► od 2012 roku  wprowadzany jest elektroniczny system poboru opłat.

Opłaty w systemie elektronicznym można regulować poprzez:

Easy Toll (Welcome Point’s) skierowany do turystów zagranicznych, posiadaczy kart kredytowych Mastarcard i Visa. Kierowca bez wychodzenia z pojazdu wkłada kartę kredytową do terminala i system automatycznie łączy rejestrację pojazdu z kartą kredytową. Opłaty bezpośrednio obciążają konto karty. System działa przez 30 dni od  chwili przyłączenia do systemu (kierowca wkłada kartę kredytowa do maszyny, która robi zdjęcie tablicy rejestracyjnej celem skojarzenia jej z pojazdem). Wystawione pokwitowanie należy przechowywać.

Kierowca ma zawsze możliwość zmienić dane rejestracyjne pojazdu lub anulować przyłączenie za pośrednictwem Call Center 707 500 501 (połączenie krajowe) lub 00 351 212 879 555 (z zagranicy) lub przez stronę  www.portugaltolls.com
Kioski oznaczone napisem Easy Toll znajdują się na: EN13 – Vila Nova de Cerveira, A24 – Chaves, A25 – Vilar Formoso i A22 –  Vila Real se Santo Antonio.

– TollCard. Karty opłat drogowych są dostępne w wartościach 5, 10, 20 i 40 Euro, które uaktywnia się SMS-em lub bezpośrednio przez internet na stronie www.ctt.pt
Karty można zakupić w:
– urzędach pocztowych lub bezpośrednio na stronie: www.ctt.pt,
– niektórych zatokach wypoczynkowych w Hiszpanii i Portugalii,
– niektórych hotelach i biurach podróży
Tabele odcinków i aktualne ceny na stronie klubowej PZM INFO Klub

RUMUNIA

Przejazd autostradami i pozostałymi drogami jest płatny w formie winiet ekelektronicznych (rovignette).  Wjeżdżając na teren Rumunii kierowca powinien wykupić e-winietkę (e-rovigniette).

A- samochody osobowe do 3,5 t
7 dni – 3 Euro (34 PLN); 30dni – 7 Euro (55 PLN); 90 dni 13 Euro (83 PLN),  rok – 28 Euro (154,50 PLN)
B – samochody ciężarowe do 3,5 t

7 dni  – 6 Euro (50 PLN); 30 dni – 16 Euro (98 PLN); 90 dni – 36 Euro (193,50 PLN); rok – 96 Euro (494,50 PLN)
C – samochody ciężarowe od 3,5-7,5 t
1 dzień – 4 Euro (37 PLN); 7 dni – 16 Euro (113 PLN); 30 dni -32 Euro (192,50 PLN); rok – 320 Euro (1614,50 PLN)

D- samochody od 75-12 t

1 dzień – 7 Euro ( 51,50 PLN),  7 dni – 28 Euro (185,50 PLN); 30 dni – 56 Euro (297,50 PLN); 90 dni – 160 Euro (832,50 PLN);  rok- 560 Euro (2814,50 PLN)

E- samochody powyżej 12 t (3 osie) 1 dzień – 9 Euro ( 61,50 PLN),  7 dni – 36 Euro (212,50 PLN); 30 dni – 72 Euro (382,50 PLN); 90 dni – 206 Euro(1112,50 PLN);  rok- 720 Euro (3617,50 PLN)
F- samochody powyżej 12 t (4 osie)
1 dzień – 11 Euro ( 70,50 PLN),  7 dni – 55 Euro (292,50 PLN); 30 dni – 121 Euro (662,50 PLN); 90 dni – 345 Euro(1810,50 PLN);  rok- 1210 Euro (6092,50 PLN)

G- mikrobusy do 23 msc
1 dzień – 4 Euro ( 35,50 PLN),  7 dni – 20 Euro (117,50 PLN); 30 dni –  52 Euro (282,50 PLN); 90 dni – 120 Euro (622,50 PLN);  rok- 320 Euro (1622,50 PLN)
H- autobusy powyżej 23 msc
1 dzień – 7  Euro ( 52,50 PLN),  7 dni – 35 Euro (194,50 PLN); 30 dni – 91 Euro (477,50 PLN); 90 dni – 210 Euro(1072,50PLN);  rok- 560 Euro (2822,50PLN)

Wykupując e-winietkę kierowca podaje swoje dane oraz dane rejestracyjne samochodu i ilość dni pobytu na terenie Rumunii, które są wprowadzane do bazy danych centrum informacji drogowej Cestrin. Kamery zamontowane wzdłuż dróg i policja drogowa sprawdza tablice rejestracyjne pojazdów. W przypadku niedostatecznego opłacenia taksy drogowej nakłada mandaty w wysokości od 250 do 4500 RON.
Ceny w PLN ważne od 1.08.2022 w strukturze PZM. Kup w PZM SKLEP

Opłaty drogowe w Europie – ROSJA

Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne. Przy wjeździe pobierana jest opłata wjazdowa i ekologiczna, której wysokość zależy od kategorii pojazdu (z powodu częstotliwości zmian zasad i wysokości opłat nie możemy podać nawet kosztów przykładowych). Informacje nt. aktualnych wysokości opłat można uzyskać na granicy lub w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej. SERBIAPrzejazd autostradami jest płatny. Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Opłaty za przejazd autostradami reguluje się gotówką (w dinarach (RSD) lub w Euro). Tabele odcinków i aktualne ceny na stronie klubowej PZM INFO Klub.

SŁOWACJA

Od 01.01.2016 roku Słowacja wprowadziła elektroniczny system poboru opłat. Winietę należy zakupić dla pojazdu, a w przypadku zespołu pojazdów powyżej 3,5 tonu również dla przyczepy.
Rodzaj oraz wymaganą liczbę winiet w zależności od rodzaju i maksymalnej dopuszczalnej wagi pojazdu:

Winiety dla pojazdu silnikowego z maksymalną masą całkowitą do 3,5 tony oraz dla pojazdów silnikowych kategorii M1 niezależnie od ich największej dopuszczalnej masy całkowitej:

1 rok – 50 Euro (290,00 PLN)
365 dni – 50 Euro (290,00 PLN)
30 dni – 14 Euro (94,00 PLN)
10 dni – 10 Euro (72,00 PLN)

Winiety dla przyczep kategorii O1 a O2 za pojazdami silnikowymi kat. M1, N1, M1G, N1G, niezależnie od maksymalnej dopuszczalnej masy zespołu pojazdów: 

1 rok – 50 Euro (290,00 PLN)
365 dni – 50 Euro (290,00 PLN)
30 dni – 14 Euro (94,00 PLN)
10 dni – 10 Euro (72,00 PLN)

Winiety roczne ważne są od 01.01.2022 do 31.01.2023.
Winiety na 365 dni są ważne przez 365 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika.
Ceny w PLN ważne są od 1.08.2022 w strukturze PZM. Kup w punktach PZM lub online w PZM SKLEP

SŁOWENIA

Przejazd autostradami jest płatny. Dla pojazdów do 3,5 t obowiązują winiety w formie naklejek. Należy zwrócić szczególną uwagę na kategorię pojazdu.
1. Kategoria 1 – pojazdy jednośladowe silnikowe.
2. Kategoria 2A – samochody dwuśladowe, których maksymalna wysokość nad pierwszą osią wynosi 129 cm oraz wszystkie pojazdy campingowe.
3. Kategoria 2B – samochody dwuśladowe, których wysokość nad pierwszą osią wynosi 130 cm i więcej. ( LISTA POJAZDÓW )

Kategoria 1


7 dni – 7,5 Euro (53 PLN)

Pół roku – 30 Euro (165 PLN)

Rok – 55 Euro (290,50 PLN)

Kategoria 2A


7 dni – 15 Euro (90,00 PLN)

Miesiąc – 30 Euro (188,00 PLN)

Rok – 110 Euro (542,50 PLN)

Kategoria 2B

7 dni – 30 Euro (170,00 PLN)
Miesiąc – 60 Euro (355 PLN)
Rok – 220 Euro (1100 PLN)

Uwaga: Przyczepy, ciągnięte przez pojazd o maksymalnym ciężarze całkowitym do 3,5 tony nie potrzebują dodatkowej winietki. Wystarczy ważna, prawidłowo naklejona winietka na pojeździe ciągnącym.

Ceny w PLN ważne od 01.08.2022 w strukturze PZM. Kup w punktach PZM lub online w PZM SKLEP

SZWAJCARIA

Za przejazd autostradami i drogami ruchu szybkiego obowiązuje opłata w postaci winietek. Dla pojazdów silnikowych do 3,5 tony (w tym motocykli) obowiązuje wyłącznie winietka roczna (winietka ważna jest od 1 grudnia roku poprzedniego do 31 stycznia roku następnego tj. 14 miesięcy).

Winiety roczne ważne są od 01.12.2021 do 31.01.2023.
Dla pojazdu do 3,5 tony – 40 CHF (223,00 PLN)
Dla przyczep w zestawach do 3,5 t – 40 CHF (223,00 PLN)

Brak winiety karany jest mandatem w wysokości 200 CHF plus koszt wykupienia winietki.
Ceny w PLN ważne od 1.08.2022 w strukturze PZM. Kup w punktach PZM lub online w PZM SKLEP

SZWECJA

Przejazd autostradami jest bezpłatny.
Płatny jest przejazd mostami:

 • ORESUND (4 km tunelu i 7,8 km mostu) łączącym Szwecję (Malmo) z Danią (Lernacken)
 • SVINESUND łączącym Szwecję z Norwegią. 

Pojazdy handlowe powyżej 12 ton winny posiadać eurowinietki uprawniające do poruszania się po drogach. Eurowinietki wystawiane są w formie elektronicznej. Poza Szwecją, są wymagane i honorowane w Danii, Holandii, Luksemburgu i Belgii.

Wjazd do centrum Sztokholmu i Göteborga jest płatny. Opłata pobierana od poniedziałku do piątku w godzinach 06.30 – 18.30.
Od 1 stycznia 2015 roku również pojazdy z rejestracją zagraniczną są objęte obowiązkiem opłaty za wjazd do powyższych miast. Opłata waha się w granicach od 10 do 20 SEK w Sztokholmie i między 9 a 22 SEK w Göteborgu. Opłata nie może wynosić więcej niż 60 SEK/dzień.

 TURCJA

Opłaty za przejazd drogami i mostami można regulować tylko i wyłącznie  w systemie elektronicznym HGS. Do wyboru mamy dwa rodzaje płatności:
▪ winietka  (5 TRY ważna tylko na 1 pojazd);
▪ karta HGS (15 TRY z możliwością korzystania przez kilka pojazdów).
Posiadanie winietki pozwala na przejazd bez zatrzymywania się.
Winietki lub karty HGS można zakupić w urzędach pocztowych i na stacjach paliwowych i naładować je minimalną kwotą wg. kategorii pojazdu:
1 kategoria 1 – 30 TRY;
2 kategoria 2 – 37,50 TRY;
3 kategoria 3 – 53 TRY;
4 kategoria 4 – 67,50 TRY;
5 kategoria 5 – 81,50 TRY.

Opłaty drogowe w Europie – UKRAINA

Przejazd drogami i autostradami jest bezpłatny. Jedynie przy wjeździe na terytorium Ukrainy uiszcza się na granicy taksę ekologiczną, której wysokość zależy od pojemności silnika pojazdu (ok.10 Euro za każde 1000 ccm).

WĘGRY

Dla samochodów do 3,5 tony obowiązują opłaty w formie e-winietki. E-winietka (e-matrica)  jest sprzedawana w formie wydruku elektronicznego. Potwierdzenie z numerem sprzedaży należy zachować do ewentualnej kontroli przez 2 lata.


Kategoria D1 – pojazdy zarejestrowane jako osobowe, do 3,5 t, maksymalnie do 7 miejsc
Tygodniowa (ważna 10 dni) – 3 820 HUF (86,00 PLN)
Miesięczna – 5 210HUF (114,50 PLN)
Roczna – 46 850 HUF (883,50 PLN)
Roczna powiatowa – 5 450 HUF (112,00 PLN)

Kategoria D2 – pojazdy zarejestrowane jako ciężarowe do 3,5 t, lub posiadające więcej niż 7 miejsc
Tygodniowa (ważna 10 dni) – 7 630 HUF (156,50 PLN)
Miesięczna – 10 420 HUF (209,50 PLN)
Roczna – 46 850 HUF (884 PLN)
Roczna powiatowa – 10 900 HUF (215 PLN)

Kategoria B2 – busy, autobusy do 5t

Tygodniowa (ważna 10 dni) – 16 890 HUF (327,50 PLN)
Miesięczna – 23 950 HUF (457,50 PLN)
Roczna – 217 950 HUF (4052,50 PLN)
Roczna powiatowa – 21 800 HUF (400 PLN)

Kategoria U – przyczepy ciągnięte przez pojazdy z kat. D2 i B2
Tygodniowa (ważna 10 dni) – 3 820 HUF (86,50 PLN)
Miesięczna – 5 210 HUF (112 PLN)
Roczna – 46 850 HUF (884,50 PLN)
Roczna powiatowa – 5 450 HUF (125,00 PLN)

D1M – motocykl
Tygodniowa (ważna 10 dni) – 1 600 HUF (47,50 PLN)
Miesięczna – 2 730HUF (65 PLN)

Ceny w PLN ważne od 1.08.2022 w strukturze PZM. Kup w punktach PZM lub online w PZM SKLEP

WŁOCHY

Przejazd autostradami jest płatny. Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Opłaty za przejazd autostradami reguluje się gotówką albo kartami płatniczymi lub kredytowymi.
PZM nie sprzedaje już żadnych kart do opłaty za autostrady.
Tabela odcinków i aktualne koszty przejazdu sprawdź na stronie klubowej PZM-Info Klub

WIELKA  BRYTANIA

Przejazd autostradami jest bezpłatny.
Opłaty, ceny w GBP, pobierane są jedynie za przejazd niektórymi mostami i tunelami oraz nowym odcinkiem autostrady M6 przebiegającym na północ od Birmingham. 
W Londynie została wprowadzona Strefa Małej Emisji Spalin (Low Emission Zone – LEZ).
Niektóre kategorie pojazdów z napędem diesla, z rejestracją Wielkiej Brytanii bądź zagraniczną muszą spełniać normy emisji spalin lub zapłacić podatek w wysokości do 200 GBP/dzień za wjazd do strefy LEZ. Oprócz pojazdów komercyjnych, ograniczenia dotyczą również samochodów campingowych i camperów o dmc powyżej 2.5 ton, pickupów i samochodów dostawczych powyżej 1.205 ton i mikrobusów powyżej 8 miejsc siedzących, poza miejscem kierowcy.

Pojazdy z zagraniczną rejestracją, które spełniają normy emisji winny zarejestrować się w Transport for London przed rozpoczęciem jazdy w terenie, aby uniknąć płacenia taksy. Rejestracja jest bezpłatna, można ją wypełnić za pośrednictwem poczty elektronicznej i trwa około 10 dni. LEZ nie dotyczy samochodów  osobowych i motocykli, niezależnie od miejsca rejestracji.

Ceny w PLN ważne od 01.08.2022 w strukturze PZM. Kup w punktach PZM lub online w PZM SKLEP

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022. Z pewnością mogą Cię też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia