Przedpłaty na samochód – nadal można otrzymać zwrot pieniędzy

889

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

przedpłaty na samochód

Przedpłaty na samochód – nadal można otrzymać zwrot pieniędzy

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nabycie nowego samochodu wcale nie było takie proste. Można wręcz powiedzieć, że poczciwy Maluszek lub Fiat 125p były wręcz marzeniem milionów Polaków. W celu ułatwienia nabycia pojazdu oraz zagwarantowania jego otrzymania po dłuższym bądź krótszym czasie, zdecydowano się uruchomić przedpłaty na samochód. Kilka dekad temu to właśnie przedpłaty miały zagwarantować nabycie nowego auta pochodzącego z krajowej produkcji. Wszystko działało na prostych zasadach. Między 1982 a 1985 rokiem wystarczyło otworzyć rachunek oszczędnościowy w PKO, a później oczekiwać na swoją kolejkę. Problem w tym, że wiele osób nigdy nie otrzymało wymarzonego samochodu, a ostatnie sztuki dostarczano jeszcze w 1999 roku. Ci którzy nie otrzymali nowego samochodu mogą cały czas jeszcze ubiegać się o rekompensatę.

Przedpłaty na samochód – podstawa prawna do ubiegania się o zwrot

przedpłaty na samochód
Rekompensata przysługuje dla niedoszłych właścicieli Fiata 126p oraz 125p

Już w 1996 roku weszła w życie ustawa, która miała na celu rekompensatę strat osobom, które wpłaciły przedpłatę, ale nowego samochodu nigdy nie otrzymały. pomimo tego, że od wejścia w życie tej ustawy minęło ponad 20 lat to w dalszym ciągu nie zgłosiły się wszystkie osoby, którym rekompensata przysługuje. Obecnie do rozliczenia pozostało nieco ponad 260 przedpłat do rozliczenia. Przedpłaty dotyczą zarówno Fiata 126p jak i Fiata 125p, z czego większość to te związane z popularnym Malucha. Kwoty jakie można otrzymać od Skarbu Państwa też nie są małe. Za popularnego Malucha można otrzymać 13 tysięcy złotych, a za Dużego Fiata nawet 18 tysięcy. I ą to kwoty gwarantowane.

Przedpłaty na samochód – na czym polegał problem

Problem z przedpłatami polegał na tym, że w bardzo krótkim okresie czasu Polacy złożyli ponad 1,5 miliona dyspozycji. Dla lepszego zobrazowania należy wspomnieć, że liczba 1,5 miliona to dwukrotność 3 letniej produkcji samochodów w tamtym czasie. Stąd też opóźnienia. W celu rozładowania sytuacji wprowadzono nawet losowania na samochody. Ale pomimo tego i upływu lat wszyscy nie otrzymali nowego samochodu. Poszukiwaniem niedoszłych posiadaczy nowych aut zajmuje się Bank PKO oraz resort finansów.

Zobacz również: Anuluj Dług – prawo jest po twojej stronie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia