Jaguar XJS – brytyjska klasyka

943

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jaguar XJS

Jaguar XJS – brytyjska klasyka

Jaguar jako producent aut uważany jest za markę premium. Świadczy o tym jakość wykonywanych samochodów oraz ich cena. Pomimo obecnie negatywnej opinii krążącej na temat Jaguara warto wspomnieć modele, które były produkowane jakiś czas temu. Modele te niewątpliwie świadczyły o wyjątkowości tej marki. Idealnym przykładem takiego modelu był Jaguar XJS. Był to luksusowy grand tourer produkowany od roku 1975. Model ten był bezpośrednim następcą modelu E-Type. Bezpośrednim protoplastą był z kolei model XJ. Na uwagę zasługuje okres czasu w jakim produkowano model XJS. Od 1975 roku do roku 1996 wyprodukowano 115 413 egzemplarzy tego modelu co bez wątpienia świadczy o jego wyjątkowości.

Charakterystyczną cechą modelu XJS jest jego ponadczasowa stylistyka. Auto było nad wyraz klasyczne co sprawiało, że model ten nigdy się nie zestarzeje. Jest tak do dzisiaj. Bryła nadwozia jest nad wyraz klasyczna przy jednoczesnym zastosowaniu elementów, które są ponadczasowe. Bardzo charakterystycznym elementem są przednie lampy, które stały się znakiem rozpoznawczym tego modelu. Ponadto na uwagę zasługuje bardzo wąska i szeroka przednia atrapa. Ona też jest niewątpliwie elementem charakterystycznym tego modelu. Model XJS wyróżniał się także bardzo dobrym współczynnikiem oporu powietrza. Klasyczna linia nadwozia na stałe wpisała się w historię marki Jaguar.

Jaguar XJS – początki produkcji

Jaguar XJS
XJS i jego charakterystyczna boczna linia

Początki modelu XJS datuje się na rok 1975. Od samego początku model ten wyróżniał się na tle konkurencji zarówno stylistyką jak i zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi. Jaguar był bez wątpienia autem klasy premium. Szczególnie w kontekście lat w których był produkowany. Od momentu premiery klienci mieli do wyboru automatyczną lub ręczną skrzynię biegów. Przekładnia manualna jednak bardzo szybko została wycofana z oferty dlatego też egzemplarze z pierwszej serii z tego typu przekładnią są bardzo unikatowe. Pod maską znalazł się silnik V12 o pojemności 5,3 litra. Potężna jednostka napędowa sprawiało, że auto było bardzo dynamiczne. Sprint od 0 do 60 mil na godzinę trwał około 7,6 sekundy. Auto z tym silnikiem rozpędzało się do prędkości maksymalnej na poziomie 230 kilometrów na godzinę.

Pierwsza generacja Jaguara XJS niestety nie miała szczęścia jeśli chodzi o czas w którym się pojawiła. Lata 70 XX wieku to moment kiedy rozpoczął się tak zwany kryzys paliwowy. Jak nie trudno się domyślić miało to negatywny wpływ na popyt. Klienci coraz częściej unikali w samochodach dużych i paliwożernych silników. A w taki wyposażane były pierwsze Jaguary XJS. Z racji na dość niski popyt ogólna liczba wyprodukowanych Jaguarów XJS pierwszej generacji także nie byłą duża. Łącznie powstało ich zaledwie 14800 sztuk. Trwający w najlepsze kryzys paliwowy wymusił na konstruktorach wprowadzenie szeregu zmian konstrukcyjnych w kolejnych odmianach topowego Jaguara.

Jaguar XJS – pierwsze, poważne modyfikacje

Jaguar XJS
Wersja na rynek amerykański

Wyżej wspomniany kryzys paliwowy odcisnął piętno na historii Jaguara. Konstruktorzy chcąc dostosować się do obowiązujących w tamtym okresie trendów na rynku, musieli wprowadzić szereg zmian konstrukcyjnych. W 1981 roku zdecydowano się zastosować całkiem nową jednostkę napędową. Było to posunięcie bardzo dobre, ponieważ nowe modele otrzymały bardzo ekonomiczny i wydajny silnik. Auto dysponowało mocą 295 lub 263 konii mechanicznych, w zależności od kontynentu na którym był sprzedawany. Auta produkowane na rynek amerykański były słabsze. Wynikało to z wielu przepisów, w tym wyśrubowanych norm paliwowych.

Rok 1981 to czas w którym zmieniono nie tylko silnik. Konstruktorzy zdecydowali się także na wprowadzenie zmian zewnętrznych i wewnętrznych. Z zewnątrz rzucały się w oczy przede wszystkim pięcioramienne felgi aluminiowe kojarzone z tym modelem. Jednak nowe felgi to nie jedyne zmiany zewnętrzne. Spośród szeregu drobniejszych modyfikacji warto wspomnieć o zastosowaniu chromowanych wkładek na górnej części zderzaka. Wnętrze również poddano drobnym modyfikacjom. Przede wszystkim w celu podkreślenia luksusowego charakteru auta zastosowano drewniane wkładki na desce rozdzielczej. W celu unowocześnienia wyglądu na drzwiach pojawiły się listwy. Początek lat 80 XX wieku to także czas, w którym Jaguar XJS odnosił znaczne sukcesy w sporcie motorowym.

Jaguar XJS – krótka historia odmiany cabrio

Jaguar XJS
Przykładowy wygląd odmiany Cabrio

Przez krótki okres czasu dostępny był także Jaguar XJS w wersji cabrio. Jednak nie był to projekt stworzony przez Jaguara, lecz przez zewnętrzną firmę w oparciu o umowę z brytyjskim producentem. Odmiana ta powstawała od 1986 roku i była dostępna tylko u niektórych dealerów. Za modyfikację odpowiadała firma karoseryjna Hess & Eisenhardt. Swoją siedzibę miała ona w USA, a dokładnie w stanie Ohio. Auto wyróżniało się przede wszystkim składanym dachem. W końcu był to cabriolet z krwi i kości. Konstruktorzy zdecydowali się zastosować miękki, składany dach. Linia Jaguara XJS była na tyle ponadczasowa, że nawet ze złożonym dachem auto prezentowało się bardzo dobrze.

Łącznie powstało zaledwie około 893 sztuk. Liczba ta jest trudna do oszacowania, ponieważ firma karoseryjna Hess & Eisenhardt miała ogromnego pecha. W fabryce modyfikującej nadwozia XJS’a doszło do bardzo dużego pożaru. W jego wyniku spaleniu uległa większa część dokumentacji technicznej tej odmiany. Nie ocalały także notatki na podstawie których można by było dokładniej oszacować liczbę wyprodukowanych egzemplarzy odmiany cabriolet. Tak mała liczba egzemplarzy z tego okresu sprawia, że Jaguar w tej odmianie nadwoziowej jest wręcz unikatowy, a znalezienie dobrego egzemplarza jest dość kłopotliwe.

Jaguar XJS – lata 90 XX wieku

Jaguar XJS
Egzemplarz z roku 1995

Lata 90 XX wieku to także duże zmiany dla modelu XJS (wcześniej pisanego jako XJ-S). W 1991 powrócono do produkcji. Najbardziej charakterystyczny dla tych modeli był lifting całego nadwozia. Projektanci nowej odmiany zdecydowali się powiększyć tylne szyby boczne, choć otwory szklane pozostały takie same jak w poprzednim modelu. Pod maską również zaszły zmiany. Od tego momentu pod maskę XJS trafiały silniki o pojemności 4 litrów oznaczone symbolem AJ6. Ten sam silnik był montowany również w późniejszych odmianach cabrio do których produkcji powrócono. Cały czas w ofercie był także dostępny większy silnik, którego pojemność powiększono do 6 litrów. Mowa o jednostce V12. Auta wyposażone w ten silnik dysponowały mocą około 304 koni mechanicznych.

Wspominając ten model należy także wspomnieć o sportowej odmianie XJR-S, która powstawała od roku 1988. Za produkcję odpowiadała spółka JaguarSport, która należała po połowie do Jaguara oraz do TVR. Odmian była nacechowana bardzo sportowo i wyróżniała się specjalnym bodykitem, dedykowanymi felgami aluminiowymi, zmienionym zawieszeniem oraz układem kierowniczym. Pod maską usportowionej odmiany montowano silnik V12 o pojemności 5,3 litra. Silnik ten montowano w sportowej odmianie do roku 1989. Następnie pod maskę trafiła 6 litrowa jednostka napędowa. Silnik charakteryzował się specjalnym systemem zarządzania mocą. To odróżniało go od 6 litrowych jednostek montowanych w późniejszych standardowych odmianach. XJR-S to także produkcja limitowana, ponieważ łącznie wyprodukowano zaledwie 1130 egzemplarzy.

Zobacz również: Jaguar XJR-15 – kocur z wyścigowym rodowodem

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia