Jazda na luzie – robisz to źle
Zastosowanie biegu jałowego podczas jazdy samochodem wciąż wzbudza sprzeczne opinie. Utarł się mit, że jazda na luzie pomaga zmniejszyć spalanie. Zaś zwolennicy hamowania silnikiem i ecodrivingu przekonują, że ten sposób jazdy nie jest ani bezpieczny ani ekonomiczny. Wokół prawidłowego stosowania sprzęgła narosło wiele popularnych wśród kierowców schematów. Które z nich są prawidłowe?
Lepiej hamować silnikiem niż dojeżdżać “na luzie”
“Dojeżdżając do skrzyżowania, zatoru drogowego czy bramek na autostradzie, nie powinniśmy jechać na luzie. Wielu kierowców sądzi, że w ten sposób można oszczędzić paliwo, ale tak naprawdę dużo lepszym sposobem jest hamowanie silnikiem. Jazda na luzie oznacza mniejszą kontrolę nad pojazdem, a gdy zachodzi potrzeba nagłego dodania gazu, tracimy czas na wrzucenie biegu.” – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Oczywiście, hamowanie silnikiem sprawdza się w zależności od dystansu i prędkości z jaką jedziemy – w przypadku awaryjnego hamowania i całkowitego zatrzymania musimy wcisnąć sprzęgło, aby nie zgasł silnik.
Z górki na biegu
Hamowanie silnikiem będzie także dużo korzystniejsze podczas zjazdów ze wzniesień. Hamulcami warto wspomagać się jedynie np. przed zakrętami. Z kolei zjeżdżając na luzie jesteśmy zmuszeni intensywnie używać hamulców, co może doprowadzić do ich przegrzania. “Nie wolno zjeżdżać ze wzniesienia na luzie, a tym bardziej z wyłączonym silnikiem, ponieważ w większości aut pracujący silnik zapewnia wspomaganie układu hamulcowego i kierowniczego” – tłumaczą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Parkując na górce wrzucaj bieg
Tutaj, także jesteśmy przeciwko pozostawianiu auta “na luzie”. Należy pamiętać, że w przypadku kiedy zostawiamy auto na wzniesieniu należy je dobrze zabezpieczyć. W tym celu, oprócz zaciągnięcia hamulca ręcznego, wrzuć bieg i skręć koła. Wracając na parking Twoje auto z pewnością będzie stało w tym samym miejscu 😉
Hamowanie z wciśniętym sprzęgłem = jazda na luzie
Zdarza się i tak, że niektórzy kierowcy w momencie dojeżdżania do świateł wciskają równocześnie sprzęgło i hamulec i tak przebywają kilkadziesiąt metrów. Jednak taki sposób jazdy jest dokładnie tym samym co jazda na luzie – powoduje niepotrzebne zużycie paliwa i zmniejsza kontrolę nad pojazdem. Kiedy więc należy wrzucić bieg jałowy? Z pewnością w czasie krótkich postojów z włączonym silnikiem np. w oczekiwaniu na zmianę świateł. Dzięki temu sprzęgło zużywa się w mniejszym stopniu, a my możemy odpocząć od wciskania pedałów