Jazda we mgle – o czym musisz pamiętać?

741

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jazda we mgle - o czym musisz pamiętać?

Jazda we mgle – o czym musisz pamiętać?

Okres przełomu jesieni i zimy nie sprzyja kierowcom. Niskie temperatury, przymrozki i duża wilgotność zapewniają nam wiele niebezpiecznych „atrakcji” – oprócz śliskiej nawierzchni warunki te mogą znacznie zmniejszać widoczność powodując mgłę. Ograniczona widoczność, nawet dla kierowców z sokolim wzrokiem jest uciążliwa. Brawura i zbyt duża pewność siebie i swojego doświadczenia za kółkiem może prowadzić do tragedii. Jak powinna wyglądać bezpieczna jazda we mgle?

Jazda we mgle a światła przeciwmgłowe

Jazda we mgle - o czym musisz pamiętać?Kiedy ich używać? Niestety, wiele kierowców niewłaściwie używa świateł przeciwmgłowych. Obowiązkowe światło przeciwmgłowe znajduje się po lewej stronie pojazdu. Przepisy jasno precyzują, że może być ono używane tylko i wyłącznie kiedy widoczność na drodze jest mniejsza niż 50 metrów. „Przy lekkiej mgle tylne światła przeciwmgłowe mogą oślepić kierowcę jadącego za nami. Poza tym mniej widoczne stają się także światła stopu, co grozi zbyt późnym hamowaniem i kolizją. Włączanie świateł przeciwmgłowych ma sens wtedy, gdy przejrzystość powietrza jest na tyle mała, że światła pozycyjne „toną” we mgle” – tłumaczy Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Bardzo ważne jest, aby wyłączyć te światła w momencie kiedy widoczność się poprawi. Zapominalskich strzegł będzie fakt, że oprócz oślepiania innych kierowców bezpodstawne używanie świateł przeciwmgłowych może grozić mandatem w wysokości 200zł i 2 punkty karne.

Dostosuj prędkość

O tym nie trzeba nikomu przypominać, bo każdy wie, ale się nie stosuje. Jednak dostosowanie odpowiedniej prędkości do panujących warunków jest kluczowa, aby dojechać bezpiecznie do celu. „Powinniśmy zawsze jechać z taką prędkością, by móc zatrzymać się na odcinku drogi, który w danym momencie jest dla nas widoczny. Gdy widoczność we mgle spada do kilkudziesięciu metrów, może to oznaczać bardzo niską prędkość, ale może to nas uratować przed kolizją. Zwłaszcza że podczas mgły często mamy też do czynienia ze śliską nawierzchnią” – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia