Mazda MX 5 manual 160KM legendarny roadster

421

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mazda MX 5 manual 160KM

Mazda MX 5 manual 160KM

Mazda zawsze chadzała własnymi ścieżkami, Mazda MX 5 manual 160KM to małe cabrio z atmosferycznym silnikiem benzynowym. Technologia SkyActive wywraca do góry nogami spojrzenie na problematykę emisji zanieczyszczeń w kontekście pojemności. Kiedy wszyscy idą drogą downsizingu Mazda zwiększa pojemność i nie stosuje turbo w silnikach benzynowych. Technologia SkyActiv to duży stopień sprężania w silniku benzynowym i niski w dieslu, w obu przypadkach pierwotnie był 14,5:1. Okazuje się że tlenki azotu są w normie a silniki ma całego awaryjnego osprzętu w postaci turbo i masy detali narażonych na awarię. Teraz po latach od wprowadzenia SkuActiv okazuje się że Mazda miała rację bo notujemy odwrót od silników diesla. Doświadczenia Mazdy sprawiają że jest o krok od konkurencji i łatwiej jej będzie przestawić się wyłącznie na benzynę nawet turbo.

Mazda MX 5 manual 160KM

teraz okiem technicznym

Mazda MX 5 manual 160KM – Silnik/skrzynia

Downsizing czasem mnie przeraża kiedy do auta tak dużego jak Talisman wkłada się silnik 1500cm3 o porażających 110KM. Tu mamy 2L atmosferyczną benzynę generującą 160KM i dostajemy 200Nm już przy 4600obr/min co przy atmosferycznym silniku jest wyczynem tym bardziej moc przy 6000obr/min. Autko jest małe więc takie parametry powodują że przy 6biegowym manualu mamy sprint do setki w 7s i to przy jakim brzmieniu motoru… Brzmienie silnika naturalne bez potrzeby oszukiwania w audio pokładowym. Największe zastrzeżenie mam do skrzyni, mamy do wyboru jedynie 6 biegów w manualu a to już nie te czasy, czekamy na automat. Mazda aspiruje do PREMIUM więc wydaje mi się że 7 przełożeń to minimum.

Mazda MX 5 manual 160KM

Mazda MX 5 manual 160KM – Zawieszenie/koła/hamulce

Regulowana twardość zawieszenia jest tu niedostępna niestety ale jest ono rozsądnym kompromisem między twardością typu sport a komfortem. W rezultacie mamy dość sprężyste nastawy dobrze znoszące polskie drogi z dziurami, wybojami i tarką, w końcu to sportowe cabrio. Hamulce tarczowe z tyłu i tarcze chłodzone z przodu bardzo skuteczne dzięki zawieszeniu ale i koła choć jedynie 205/45×17 są trochę za wąskie ale trakcja tego modelu jest naprawdę imponująca zwłaszcza na nierównych zakrętach.

Mazda MX 5 manual 160KM

Mazda MX 5 manual 160KM – Ekonomia

Spalanie tego silnika jest zaskakujące jak na tak dużą pojemność, w trasie można liczyć na 6,5l/100km natomiast w mieście na 8,5. Oczywiście to są wartości związane ze spokojną jazdą, jeśli użyjemy mocy otrzemy się o 12l/100km co i tak jest do przyjęcia bo auto to rasowe sportowe cabrio. Myślę że filozofia Mazdy zostanie doceniona po latach kiedy to wszyscy kupując używane auto o przebiegu 200tys km zastanowią się w jakim stanie jest turbina i panewki w takim audi 1,4tsi. Mazda ze swoim atmosferycznym silnikiem przeżyje takie wypierdki dwukrotnie paląc rozsądnie i dając radość z bezawaryjności i naturalnego brzmienia silnika. Spójrzmy na legendę MX5, od 28 lat jest to kultowe auto a awaryjność prawie nie istnieje.

zobacz też mazdę CX5

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia