Samochody elektryczne – Jaguar I-PACE

927

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jaguar I-PACE - źródło zdjęcia: wikipedia, autor: Alexander Migl

Samochody elektryczne – Jaguar I-PACE

Jaguar I-PACE jest pierwszym elektrycznym samochodem brytyjskiej marki. Dodatkowo można go uznać za pierwszego prawdziwego konkurenta na rynku europejskim dla Tesli. Czytając wypowiedzi osób związanych z Jaguarem odnoszę wrażenie, że są wręcz dumne z tego modelu. Podkreślają, że żaden samochód na świecie nie prowadzi tak jak Jaguary, a silnik elektryczny nie pomniejsza tych odczuć, a wręcz przeciwnie je potęguje. Twierdzą, że to najnowocześniejszy na świecie pięciomiejscowy samochód sportowy.

Jaguar I-PACE – źródło zdjęcia: wikipedia, autor: Vauxford

Jaguar I-PACE – trochę danych

Jednym z najważniejszych pytań w rozmowach o samochodach elektrycznych jest zasięg. Za zasieg odpowiada bateria o pojemności 90 kWh składająca się z ogniw litowo-jonowych o wysokiej gęstości energii. W cyklu testowym WLTP zasięg ten wynosi około 470km. Pomiar ten wydaję się być bardziej rzetelny niż często podawany zasięg w idealnych warunkach. Test ten jest przeprowadzany autami z dodatkowym wyposażeniem, które jest używane w trakcie testu. Jaguar określa I-PACE jako auto sportowe. Czy osiągi bronią tą tezę? Przyśpieszenie do 100 km/h trwa 4,8 sekundy. Prędkość maksymalna deklarowana przez producenta to 200km/h. Przyśpieszenie z pewnością biorąc pod uwagę gabaryty auta jest bardzo dobre. Prędkość 200km/h może w pierwszym momencie nie robić wrażenia, ale nie zapominajmy, że mowa o aucie w pełni elektrycznym w których prędkość maksymalna jeszcze mocno odbiega od wersji benzynowych czy diesli. I-PACE napędzają dwa synchroniczne silniki elektryczne z magnesem stałymi. Jest to technologia podoba ta z Formuły E. Przekłada się to na moc 400KM oraz maksymalny moment obrotowy 700Nm. Co ciekawe Jaguar waży 2208 kg, a sama baterie 613 kg.

Jaguar I-PACE – źródło zdjęcia: wikipedia, autor: TimBray

Jaguar I-PACE – ile to kosztuje?

Ceny Jaguara I-PACE zaczynają się od 356 tys. zł. Reszta to tylko kwestia dodatkowego wyposażenia, ponieważ silnik do wyboru jest jeden. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać bardzo dużo, natomiast proporcja między ceną elektrycznego Jaguara, a napędzanego silnikiem benzynowym jest mniejsza niż w przypadku innych marek. Wynika to zapewne z faktu, że Jaguary są w podstawowych wersjach dość drogimi autami, więc technologia związana z elektrycznym napędem stanowi mniejszy procent kosztów stałych modelu. Natomiast biorąc pod uwagę profil klientów Jaguara może okazać się, że właśnie w tej marce sprzedaż samochodów elektrycznych względem podstawowych wersji będzie najbardziej zauważalna. Ale to są tylko prognozy, a na odpowiedź poczekamy jeszcze jakiś czas.

Jaguar I-PACE – źródło zdjęcia: wikipedia, autor: Y.Leclercq

Zobacz konkurenta Jaguara I-PACE – Mercedes EQC – debiutant w rodzinie „EQ”

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia