Samochód elektryczny Nissan Leaf

1085

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Samochód elektryczny Nissan Leaf

Samochód elektryczny Nissan Leaf

Od czasów powstania Tesli S wszystkim wydaje się że to samochody elektryczne są jedyną przyszłością. Samochód elektryczny Nissan Leaf potwierdza tą tezę ale jest trochę odmienną koncepcją. Poza mocą i dynamiką różni się także zasięgiem i to znacznie, kiedy w Tesli S efektywny zasięg dochodzi do 500km w Leafie jest mniejszy o połowę 250km. W naszych warunkach jest to duży kłopot bo ilość gniazdek jest minimalna a odległość między głównymi miastami przekracza 200km. Dojazd z Warszawy do Poznania jest paranoją, przy zasięgu 250km i braku po drodze stacji szybkiego ładowania musimy skorzystać z uprzejmości np. stacji paliw i podłączyć się do gniazdka. Takie ładowanie zajmie nam 12h więc łączny czas dojazdu na tej trasie sięgnie 16h, trochę długo, kiedyś bryczką ze zmianą koni było szybciej. Tak więc polecamy samochód elektryczny Nissan Leaf, bo to auto świetne ale infrastruktura leży.

Samochód elektryczny Nissan Leaf

teraz okiem technicznym

Samochód elektryczny Nissan Leaf – Silnik/skrzynia

Silnik elektryczny synchroniczny z magnesami stałymi ma moc 150KM i 320 Nm  momentu obrotowego. Moment obrotowy jak w każdym silniku elektrycznym ma wartość maksymalną w całym zakresie pracy i to jest największa przewaga nad silnikiem spalinowym. Dynamika jaką zapewnia silnik to poniżej 8s do setki więc całkiem spoko. Najfajniejszą rzeczą jest kompletny brak skrzyni biegów. Silnik elektryczny nie potrzebuje skrzyni biegów więc jest wyeliminowany kolejny element który mógłby się psuć. Brak skrzyni biegów to także brak naprężeń związanych z przełączaniem biegów i czasem brutalnym zasprzęglaniem. To uchroni też zawieszenie i łożyska od szybkiego zużycia.

Samochód elektryczny Nissan Leaf

Samochód elektryczny Nissan Leaf – zawieszenie/koła/hamulce

Zawieszenie z przodu oparte jest na kolumnach McPherson z tyłu wielowahacz ale zestrojone jest to na lekko-sportowo i daje trochę pazura. Koła 215/50×17 zapewniają doby kontakt z podłożem ale nie jest ideałem, wszystkie elektryki mają cienkie gumy by mieć jak najmniejsze opory toczenia. Takie opory to krótszy zasięg więc kosztem przyczepności walczymy o zasięg, średnio fajnie ale ok. Hamulce tu pracują jedynie w momencie krytycznym bo rolę podstawowego opóźniacza spełnia silnik wchodząc w rolę generatora odzyskującego energię hamowania. Od tego jak efektywnie to zrobi zależy zasięg auta. To jednak powoduje że klocki hamulcowe wymienimy pewnie po 100tys albo i dalej. Na chwilę obecną wydaje się że auta elektryczne są solidniej zrobione od spalinowych i wymagają mniej zabiegów serwisowych a co za tym idzie kosztów eksploatacji.

Samochód elektryczny Nissan Leaf
Samochód elektryczny Nissan Leaf – ma duży zasięg fot. paweł kubalski

Samochód elektryczny Nissan Leaf – Ekonomia

Bateria ma pojemność 40kWh więc przy średniej cenie za 1kWh energii na poziomie 50gr całkowite naładowanie auta z gniazdka to koszt 20zł. Jeśli średnio przyjmiemy że zasięg jest na poziomie 250km to wyjdzie nam ok 8gr na kilometr i jest to po prostu rewelacja. Najekonomiczniejszy diesel średnio spali 5l/100km co przy nawet 5zł/l daje średnio 25gr/km i może być tylko więcej. Jeśli więc mamy licznik dwutaryfowy to w nocy będzie to jeszcze 50% taniej czyli wyjdzie nam 4gr/km, abstrakcyjnie tanio. Całą sielankę zabija jednak cena zakupu na poziomie 150tys zł.

są też inne fajne Nissany jak nowa Navara

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia