Nowe oznaczenia fotoradarów już niedługo

509

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

nowe znaki drogowe

Nowe oznaczenia fotoradarów już niedługo

Generalny Inspektorat Transportu Drogowego obecnie dysponuje 30 urządzeniami do odcinkowych pomiarów prędkości. Przed każdym z nich znajduje się znak informujący D-51 „kontrola prędkości fotoradar” z dodatkową tabliczką z napisem mówiącym na jakim odcinku wykonywany będzie pomiar. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt rozporządzenia regulujące nowe znaki, które dokładnie i jednoznacznie mają określać jaki etyp kontroli prędkości będzie wykonywany.

Pomiar średniej prędkości w Polsce wykonywany jest od nieco ponad 3 lat. Problemem jednak dla wielu kierowców stał się nie fakt, że taki pomiar będzie wykonywany, a sposób jego oznaczenia. Do tej pory znak D-51 informował o punktowym pomiarze prędkości. W momencie kiedy kierowca z daleka zauważył ten znak niekoniecznie przeczytał napis na tabliczce, że pomiar prędkości wykonywany będzie przez dalszy odcinek drogi. Po drugie – musiał specjalnie oderwać wzrok od drogi, aby przeczytać informację o kontroli. Może wydawać się banalne, ale w rzeczywistości stwarza duże zagrożenie na drodze. Nowy projekt ma wyeliminować nieodpowiednie oznaczenie i zamiast tego wprowadzić nowe znaki D-51a oraz D-51b. Będą one oznaczać odpowiednio początek i koniec strefy objętej pomiarem średniej prędkości w sposób widoczny dla każdego kierowcy.

Nowe oznaczenia fotoradarów już niedługo
D-51a oraz D-51b – początek i koniec strefy objętej pomiarem średniej prędkości mat. prasowe

Jeśli nowe oznaczenia wejdą w życie pozostaje jeszcze jeden nierozwiązany problem, który nadal wzbudza negatywne emocje wśród kierowców. Chodzi o oznakowanie kamer rejestrujących przejazd na czerwonym świetle. W zeszłym roku do Ministerstwa wystąpił w tej sprawie sam Rzecznik Spraw Obywatelskich. Niestety – bez skutku. Jak myślicie, czy po wprowadzeniu nowych oznakowań resort zdecyduje się na dalsze kroki?

Zobacz także Autostrada A2 będzie bezpłatna 

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia