Jak używać kierunkowskazów?

262

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak używać kierunkowskazów

Jak używać kierunkowskazów?

Wielu kierowców zmianę pasa ruchu bądź kierunek jazdy sygnalizuje kierunkowskazem. Mało który stosuje się do tego, że włączenie kierunkowskazu nie jest jednoznaczne ze zmianą pasą a tylko z jej zamiarem. Są kierowcy, którzy w ogólne nie używają kierunkowskazów, wydaje im się, że wszędzie się zmieszczą, że nic się nie stanie. Otóż, kodeks drogowy mówi, że kierujący musi zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy. Ktoś nie bez powodu wymyślił kierunkowskaz, prawda? Więc zatem jak ich używać?

Jak używać kierunkowskazów

Jak używać kierunkowskazów na rondzie?

Rondo, to największa zmora młodego kierowcy. Tak naprawdę nie ma co się dziwić. Jeżeli każdy kierowca sygnalizowałby zjazd z niego tak jak należy, to nie było by problemu. Każdy by spokojnie wjechał i zjechał bez większego zamieszania. Ale… zjeżdżając z ronda większość kierowców nie włączy kierunkowskazu albo wrzuci go jak już będzie zjeżdżał a co za tym idzie, kierowca który chce wjechać na rondo traci tą szanse, bo nie zdąży wjechać przed kolejnym samochodem. Aby ruch na rondzie był płynny, należy zawczasu zasygnalizować zjazd.

Jak używać kierunkowskazów przy zmianie pasa?

I tutaj mogło by się wydawać, że banalna jest np. zmiana pasa czy zjazd na skrzyżowaniu, ale nie… Tutaj też kierowcy są mało tolerancyjni i niestety nie używają kierunkowskazów jak należy. Przy zmianie pasa, często kierowcom, którzy wrzucą kierunek wydaje się, że mają pierwszeństwo i że mogą się wepchnąć. To tak nie działa. Kierunek sygnalizuje, że chcemy zmienić pas, ale to my musimy ustąpić pierwszeństwa wszystkim samochodom jadącym tym pasem.

Jak używać kierunkowskazów

Problem pojawia się także na skrzyżowaniu ze znakiem pierwszeństwa. Kierowca, który jedzie samochodem tak jak nakazuje znak z pierwszeństwem myśli, że nie musi używać kierunkowskazu bo wiadomo, że on jedzie tak jak znak nakazuje. Ile wypadków jest właśnie przez takie „drobne” manewry na skrzyżowaniach. Bądźmy bardziej tolerancyjnymi kierowcami i używajmy kierunkowskazów tak jak zapisane jest w kodeksie. Nas nic nie kosztuje, a jazda może być znacznie przyjemniejsza.

Przekaż 1% na pomoc i wsparcie kierowców

 

 

 

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia