Przyszłość motoryzacji – tankowanie czy ładowanie?

245

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nowe normy emisji CO2 - Parlament Europejski zatwierdził restrykcyjne zmiany

Przyszłość motoryzacji – tankowanie czy ładowanie?

Przyszłość motoryzacji - tankowanie czy ładowanie?Bez wątpienia przyszłością, bliższą lub dalszą, motoryzacji są samochody elektryczne. Obecnie, coraz więcej użytkowników dróg szuka alternatywy dla pojazdów spalinowych. Jednak nadal istnieje wiele barier, które sprawiają że elektromobilność rozwija się ślimaczym tempem. Wysokie ceny pojazdów niskoemisyjnych to jedno, ale największą przeszkodą okazuje się brak dostosowanej infrastruktury drogowej. Poniżej, dzięki Skoda Auto przedstawimy Wam główne wyzwania związane z rosnącą liczbą e-samochodów.

Obecnie, po drogach na całym świecie porusza się blisko 3 miliony pojazdów elektrycznych. W ciągu kilkunastu lat liczba ta ma zwiększyć się nawet do 100 milionów. W związku z tym rewolucja w zakresie samochodów niskoemisyjnych wiąże się ze znacznym rozwojem infrastruktury.”Elektryfikacja nie dotyczy tylko samego pojazdu i modyfikacji układu napędowego. Rozwój e-samochodów to także kwestie związane z całą infrastrukturą oraz nawykami kierowców i sposobem, w jaki ludzie myślą o przemieszczaniu się. Obecnie kierowcy pojazdów elektrycznych podczas planowania trasy muszą uwzględnić punkty ładowania. Wraz ze wzrostem liczby e-samochodów na drogach zwiększy się liczba takich punktów, a konieczność specjalnego planowania trasy zniknie. Wierzę, że w mniejszych miejscowościach już niedługo infrastruktura przeznaczona do tego celu pojawi się w kluczowych punktach miast: u autoryzowanych dealerów samochodowych, w centrach usług samochodowych i na parkingach przy centrach handlowych” – mówi Marián Nič, kierownik projektu eMobility w firmie ŠKODA AUTO DigiLab.

Najważniejsze wyzwania w rozwoju elektromobilności

Jednym z najważniejszych czynników w zwiększeniu liczby e-samochodów na drogach jest łatwa i szybka usługa ładowania.Obecnie wdrażany jest projekt IONITY proponujący superszybkie sieci zasilające. Jego celem jest zbudowanie ponad 400 szybkich ładowarek o mocy do 350 kWh na głównych europejskich autostradach. Urządzenia te powinny zapewniać naprawdę szybkie ładowanie, zabierając mniej więcej tyle samo czasu, ile potrzeba do zatankowania samochodu na stacji benzynowej.

Przyszłość motoryzacji – Wielozadaniowość samochodów elektrycznych

Niektórzy twierdzą, że przyszłe samochody elektryczne mogą zastąpić akumulatory dużej pojemności, które w przypadku np. przerwy w dostawach prądu mogą stać się źródłem energii elektrycznej dla domu lub biura. „Jesteśmy na etapie testowania tego rozwiązania i obliczania oszczędności z niego płynących. Prowadzone badania mają na celu zmniejszenie całkowitej utraty energii w cyklu dobowym. Mamy nadzieję, że wizja samochodów jako największych elastycznych źródeł energii jest w zasięgu ręki” – dodaje Marián Nič.

Przeczytaj też Zielone tablice rejestracyjne – zmiana w przepisach

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia