Zielone tablice rejestracyjne – nadchodzą zmiany w przepisach

7962

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zielone tablice rejestracyjne

Zielone tablice rejestracyjne – nadchodzą zmiany w przepisach

W ostatnim czasie kierowcy dość często muszą przyzwyczajać się do zmian wynikających z wprowadzania nowych przepisów bądź modyfikacji obecnych. Zmiany te w niektórych przypadkach dotyczą bezpośrednio samych kierowców. Nie inaczej będzie i tym razem. Od stycznia 2020 roku zacznie obowiązywać nowy wzór tablic rejestracyjnych. Tablica będzie zielona, a na niej będą wytłoczone czarne litery i cyfry. Zielone tablice rejestracyjne to efekt zmian jakie wprowadza ustawa o elektromobilności, która w zeszłym roku zaczęła obowiązywać. Nowe tablice będą obowiązywały w przypadku rejestracji auta po 1 stycznia 2020 roku. Obecnie posiadanych tablic nie będzie trzeba wymieniać.

 

Zielone tablice rejestracyjne – dla kogo?

zielone tablice rejestracyjne
Zielone tablice rejestracyjne to efekt zmian w prawie

Nowe tablice rejestracyjne będą wydawane dla posiadaczy samochodów elektrycznych bądź tych z napędem wodorowym. Jeżeli ktoś obecnie posiada tego typu samochód to po 1 stycznia 2020 roku nie będzie musiał wymieniać tablic na nowe. Legalnie będzie można poruszać się z obecnymi tablicami. Obligatoryjnie tego typu tablice będą wydawane dla wszystkich aut elektrycznych i z napędem wodorowym rejestrowanych po 1 stycznia 2020 roku. Jak wynika ze statystyk, szczególnie aut z napędem elektrycznym pojawia się na naszych drogach coraz więcej. Co ciekawe zielone tablice rejestracyjne nie będą obowiązywały w przypadku aut hybrydowych. Nowy wzór tablic rejestracyjnych wynika z potrzeby dostosowania się do nowych przepisów.

Zielone tablice rejestracyjne – w jakim celu je wprowadzono?

Wraz z nowymi przepisami zostaną wprowadzone także nowe naklejki. Auta elektryczne będą miały naklejkę z czerwoną obwódką, zaś auta z napędem hybrydowym otrzymają naklejkę z żółtą obwódką. Nowe tablice mają na celu łatwiejsze odróżnienie aut z ekologicznym źródłem napędu od pozostałych. Policjanci oraz inni kierowcy od razu będą wiedzieć, że tego typu auto ma prawo wjechać na przykład do strefy czystego transportu. Inną sytuacją kiedy nowe tablice będą pomocne to sytuacja w której poruszamy się buspasem. Również w takiej sytuacji policjant od razu będzie wiedział, że ma do czynienia z autem elektrycznym bądź wodorowym. Warto w tym miejscu przypomnieć, że właściciele aut z ekologicznym źródłem napędu mogą korzystać z wielu przywilejów podczas poruszania się po drogach publicznych. Zmiany te wynikają z ustawy o elektromobilności.

Zobacz również: Niemiecki plan elektromobilności

sprawdź swój zawór EGR bo to może być przyczyna większego zużycia paliwa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia