Hybryda z LPG – czy da się to zrobić?

1628

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

HYBRYDA Z LPG

Hybryda z LPG, czyli czy można zaoszczędzić jeszcze bardziej?

Napęd hybrydowy, czyli połączenie silnika spalinowego i elektrycznego, niesie wiele korzyści, ale na pierwszym miejscu stawiane są dwa „wielkie E” – ekologia i ekonomia. Zwłaszcza w warunkach miejskich, współpraca silnika benzynowego z elektrycznym daje widoczny rezultat pod dystrybutorem, ale czy taki samochód może być jeszcze oszczędniejszy? Oczywiście! Hybryda z LPG pozwala dodatkowo zmniejszyć kwoty na rachunkach za paliwo. „Zagazowanie” takiej jednostki wcale nie wymaga tajemnej wiedzy.

Hybryda z LPG? To tak można?

hybryda z lpg
Hybryda z LPG dogada się tak samo dobrze, jak zwykły „benzyniak”

Rosnące normy emisji szkodliwych substancji do atmosfery, wymuszają na producentach konkretne działania. O ile jeszcze nie tak dawno temu hybryda była zjawiskiem niemal egzotycznym, to dziś niemal każdy liczący się producent ma w swojej ofercie przynajmniej jedno takie auto. Po drugiej stronie mamy silniki zasilane benzyną, które szybko nie odejdą w zapomnienie, ale też muszą współgrać z surowymi normami ekologicznymi.

Dla przeciętnego kierowcy, układ hybrydowy wydaje się być szczytem motoryzacyjnego zaawansowania. Logika podpowiada zatem, że „zagazowanie” takiego samochodu jest sztuką prawie niemożliwą. Nic bardziej mylnego! Paradoksalnie, to modele zasilane Pb stanowią obecnie większe wyzwanie w tej materii. Dlaczego? Proste – jednostki benzynowe, aby móc sprostać eko-normom, stają się coraz bardziej skomplikowane, przez co wymagają coraz bardziej skomplikowanych (a także droższych) instalacji gazowych. W układach hybrydowych, nadal najpopularniejsze są silniki z wtryskiem pośrednim, czyli łatwe do „zagazowania”.

Hybryda z LPG – czy to się opłaci?

W takim przypadku, koszt instalacji LPG powinien zamknąć się w kwocie poniżej 3 tys. zł. Jeżeli jednak mówimy o luksusowych hybrydach, zasilanych wtryskiem bezpośrednim, rachunek u „gazownika” będzie znacznie wyższy. W drugim z wymienionych przypadków na zwrot z inwestycji trzeba będzie dość długo poczekać, ale w pierwszym… wszystko zależy od stylu jazdy danego kierowcy, jednak faktem jest, że oszczędności będą widoczne nie tylko w warunkach eksploatacji miejskiej, ale i w trasie, gdzie często obie jednostki pracują równolegle. Wady? Ograniczenie przestrzeni bagażowej, która w wielu hybrydach i tak jest dość skromna, ze względu na konieczność „upchnięcia” akumulatorów.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia