Problemy z instalacją LPG – najczęstsze przyczyny

2001

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Problemy z instalacją LPG

O ile zasilanie gazem może być źródłem ogromnych oszczędności w codziennej eksploatacji auta, to czasami zdarza się, że problemy z instalacją LPG mogą znacząco uszczuplić portfel kierowcy. Jakie są ich najczęstsze przyczyny?

Pomimo wyraźnych wahań cen gazu, instalacje LPG nadal cieszą się ogromną popularnością wśród polskich kierowców. Skuszeni perspektywą taniej eksploatacji, użytkownicy samochodów decydują się na montaż „gazowni”, bardzo często nie zgłębiając wiedzy na ten temat. Niestety, czasami zdarza się, że już po kilkudziesięciu tysiącach przejechanych kilometrów, LPG, zamiast zmniejszać koszt tankowania, zaczyna generować dodatkowe, nieprzewidziane koszty. Czy zatem oznacza to, że rację mają sceptycy, zdaniem których gaz nadaje się do zasilania kuchenki, nie silnika? Absolutnie nie. Owszem, problemy z instalacją LPG występują dość często, jednak przeważającej większości można uniknąć. Wpierw należy jednak poznać źródło usterek, które mogą wystąpić. Można śmiało stwierdzić, że wszystkie kłopoty, mogące pojawić się w toku eksploatacji samochodu z instalacją gazową, sprowadzają się do dwóch podstawowych kwestii – błędów montażowych, popełnianych przez warsztat, oraz błędów natury eksploatacyjnej, za które odpowiadają sami użytkownicy.

Problemy z instalacją LPG – nie każdy silnik nadaje się do zasilania gazem

Problemy z instalacją LPG
1. Problemy z instalacją LPG? Nie każdy silnik dobrze znosi zagazowanie

Powiedzmy to wprost, zła opinia, która od lat towarzyszy instalacjom LPG, nie wzięła się z sufitu. Rzecz w tym, że większość negatywnych komentarzy, wskazujących na liczne problemy eksploatacyjne, dotyczy tych silników, które po prostu gazu nie tolerują. Oczywiście, każda jednostka „pójdzie” na LPG, jednak nie każda zniesie trudy takiej eksploatacji.

Podczas zakupu samochodu w grę wchodzi wiele czynników – emocje, sentyment do marki, względy estetyczne czy potrzeby nabywcy i jego rodziny. Ile osób zastanawia się, czy upatrzony model nadaje się do zasilania gazem? Nie dysponujemy dokładnymi statystykami, jednak w ciemno można strzelić, że dotyczy to zdecydowanej mniejszości.

Zazwyczaj kierowca dowiaduje się o błędnym wyborze dopiero wtedy, gdy odwiedza specjalistyczny warsztat. Jeżeli jednak trafimy na „Janusza biznesu”, który na siłę będzie chciał wydoić nas z gotówki, problemy są murowane. Na co zatem warto zwrócić uwagę na etapie poszukiwań samochodu?

W powszechnej opinii, bezpośredni wtrysk benzyny dyskwalifikuje montaż gazu. Jest to jednak półprawda, bowiem na rynku od dawna dostępne są instalacje, które doskonale współpracują z takimi jednostkami (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). W tym przypadku nie należy jednak szukać oszczędności w postaci tanich zestawów.

Przed zakupem danego modelu, warto poszukać opinii na temat współpracy silnika z gazem. Nie każda jednostka będzie dobrze pracowała na LPG i typ wtrysku nie ma tutaj nic do rzeczy. „Miękkie” gniazda zaworowe, plastikowy kolektor, płytkowa regulacja luzów lub „szklanki” – to wszystko może mieć wpływ na problemy z instalacją LPG. Dokładny research to zatem podstawa.

Problemy z instalacją LPG – błędy montażowe zdarzają się nader często

Kolejnym źródłem problemów z „gazownią” są błędy popełniane przez samozwańczych specjalistów. Bardzo często dochodzi do sytuacji, w których mechanik całkowicie ignoruje konieczność przygotowania pojazdu do zasilania nowym paliwem. Podstawą jest diagnostyka układu zapłonowego, wszystkich czujników odpowiedzialnych za proces spalania oraz regulacja zaworów. Jeżeli samochód wyposażony jest w hydrauliczną kompensację luzów zaworowych, bezwzględnie należy ocenić stan popychaczy. Każdy element, który wykazuje choćby śladową niesprawność, powinien zostać wymieniony, bez tego nie ma mowy o prawidłowym działaniu LPG.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia