Alkohol i jazda na rowerze – co za to grozi?

3107

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Alkohol i jazda na rowerze

Alkohol i jazda na rowerze – co za to grozi?

Jazda na rowerze pod wpływem alkoholu może nieść za sobą surowe konsekwencje. Co prawda w ostatnich latach przepisy stały się w tej kwestii nieco bardziej liberalne, jednakże należy pamiętać, że nadal jest to niezgodne z prawem. Warto przypomnieć, że jeszcze kilka lat temu za tego typu zachowanie można było stracić prawo jady, a nawet trafić do więzienia. Obecnie również musimy liczyć się z karami jeżeli zostaniemy przyłapani podczas jazdy pod wpływem alkoholu. Poza tym warto wspomnieć o tym, że jest to także zachowanie niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Alkohol i jazda na rowerze nigdy nie idą w parze.

Alkohol i jazda na rowerze – aktualny wymiar kar

Alkohol i jazda na rowerze
Nie warto jeździć na rowerze pod wpływem alkoholu

Obecnie przepisy zostały nieco zliberalizowane, jednakże kary w wypadku kontroli policyjnej i tak nie unikniemy. Główną karą za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu jest obecnie mandat. Jego wysokość zależy przede wszystkim od tego w jakim stopniu upojenia jesteśmy. Jeżeli zostaniemy przyłapani za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu narażamy się na mandat w wysokości od 300 do 500 złotych. Sytuacja taka ma miejsce kiedy w naszym organizmie stężenie alkoholu waha się od 0,2 do 0,5 promila. Za jazdę w stanie nietrzeźwości otrzymamy mandat w wysokości 500 złotych. Zawartość alkoholu we krwi musi wynosić ponad pół promila.

Alkohol i jazda na rowerze – mandat to nie jedyna kara

Wsiadając na rower po spożyciu alkoholu musimy liczyć się także z poważniejszymi konsekwencjami. W niektórych przypadkach możemy stanąć przed sądem. Jeżeli w naszym zachowaniu policjant dopatrzy się znamion zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym to kara będzie surowsza. Jeżeli staniemy przed sądem to kara grzywny może wynieść od 20 do nawet 5 tysięcy złotych. Ponadto grozi nam areszt od 5 do 30 dni oraz orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów niemechanicznych. Na największą karę narażamy się w sytuacji kiedy jedziemy rowerem mimo orzeczonego zakazu. W takiej sytuacji grozi nam nawet kara do 3 lat pozbawienia wolności. Pomimo liberalizacji przepisów kary w dalszym ciągu są dość surowe.

Zobacz również: Mandaty dla rowerzystów. Za co grozi Ci mandat?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia