Jak nie jeździć z automatem – te błędy mogą sporo kosztować
Automatyczna skrzynia biegów to ogromne udogodnienie, zwłaszcza dla kierowców, którzy przez większość czasu poruszają się w warunkach jazdy miejskiej. Nie można jednak nie wspomnieć, że komfort ma swoją cenę, nie tylko w momencie konfigurowania wyposażenia auta. Szczególnie nadwyrężające dla portfela mogą okazać się błędy, które wielu użytkowników popełnia w toku eksploatacji. Jak nie jeździć z automatem? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad.
Jak nie jeździć z automatem – parkingowe wachlowanie wybierakiem
Manewry na ciasnych parkingach wymagają od kierowcy częstych zmian biegów z jedynki na wsteczny i odwrotnie. Wszystko w porządku, pod warunkiem, że nie dotykamy wybieraka przed całkowitym zatrzymaniem auta. W nowoczesnych konstrukcjach popełnienie tego błędu nie będzie możliwe – skrzynia jest zabezpieczona przed zmianą pozycji z D na R (i odwrotnie). Wiele starszych automatów nie uchroni nas jednak przed błędami, a ich konsekwencje mogą być poważne, nie tylko dla samego mechanizmu, ale i dla portfela.
Jak nie jeździć z automatem – tryb N i P tylko wtedy, kiedy jest to konieczne
Wielu kierowcom bardzo trudno jest wyzbyć się nawyku wrzucania luzu w trakcie jazdy. Cóż, jeżeli przesiadłeś się do samochodu wyposażonego w automatyczną skrzynię biegów, lepiej zwróć na to szczególną uwagę. Jazda z selektorem ustawionym na N oznacza zmniejszenie ciśnienia oleju w skrzyni i w perspektywie – skrócenie jej żywotności.
Bardzo często zdarza się też, że stojąc na czerwonym świetle, kierowca odruchowo przełącza skrzynię w tryb neutralny lub parkingowy. Kolejny błąd. W ten sposób doprowadzimy do przyspieszenia zużycia tarczek sprzęgłowych.
Jak nie jeździć z automatem – podjeżdżanie
Nawyk powolnego podjeżdżania do przodu, zwłaszcza podczas jazdy w korkach, jest równie częsty, co szkodliwy. Ten punkt dotyczy przede wszystkim skrzyń dwusprzęgłowych i bezstopniowych, które korzystają z klasycznego sprzęgła. W takim przypadku, kierowca wymusza jazdę na półsprzęgle, doprowadzając do jego szybszego zużycia.
Jak nie jeździć z automatem – holowanie
Każdy producent przewiduje zasady holowania dla samochodu wyposażonego w automatyczną skrzynię biegów. Warto przestrzegać tych zaleceń. W tym miejscu kolejny raz kłania się smarowanie mechanizmu. Rozsądek jest też wskazany w drugą stronę – kiedy pojazdem holującym jest auto z automatem. Wiele osobówek, zwłaszcza sprowadzanych z rynku amerykańskiego, nie ma na wyposażeniu chłodnicy oleju przekładniowego. W takiej sytuacji, nie trudno o przegrzanie.