Jak nie jeździć z automatem – podstawowe błędy

2239

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak nie jeździć z automatem
Jak nie jeździć z automatem

Jak nie jeździć z automatem – te błędy mogą sporo kosztować

Automatyczna skrzynia biegów to ogromne udogodnienie, zwłaszcza dla kierowców, którzy przez większość czasu poruszają się w warunkach jazdy miejskiej. Nie można jednak nie wspomnieć, że komfort ma swoją cenę, nie tylko w momencie konfigurowania wyposażenia auta. Szczególnie nadwyrężające dla portfela mogą okazać się błędy, które wielu użytkowników popełnia w toku eksploatacji. Jak nie jeździć z automatem? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad.

Jak nie jeździć z automatem – parkingowe wachlowanie wybierakiem

Manewry na ciasnych parkingach wymagają od kierowcy częstych zmian biegów z jedynki na wsteczny i odwrotnie. Wszystko w porządku, pod warunkiem, że nie dotykamy wybieraka przed całkowitym zatrzymaniem auta. W nowoczesnych konstrukcjach popełnienie tego błędu nie będzie możliwe – skrzynia jest zabezpieczona przed zmianą pozycji z D na R (i odwrotnie). Wiele starszych automatów nie uchroni nas jednak przed błędami, a ich konsekwencje mogą być poważne, nie tylko dla samego mechanizmu, ale i dla portfela.

Jak nie jeździć z automatem – tryb N i P tylko wtedy, kiedy jest to konieczne

Jak nie jeździć z automatem
Jak nie jeździć z automatem

Wielu kierowcom bardzo trudno jest wyzbyć się nawyku wrzucania luzu w trakcie jazdy. Cóż, jeżeli przesiadłeś się do samochodu wyposażonego w automatyczną skrzynię biegów, lepiej zwróć na to szczególną uwagę. Jazda z selektorem ustawionym na N oznacza zmniejszenie ciśnienia oleju w skrzyni i w perspektywie – skrócenie jej żywotności.

Bardzo często zdarza się też, że stojąc na czerwonym świetle, kierowca odruchowo przełącza skrzynię w tryb neutralny lub parkingowy. Kolejny błąd. W ten sposób doprowadzimy do przyspieszenia zużycia tarczek sprzęgłowych.

Jak nie jeździć z automatem – podjeżdżanie

Nawyk powolnego podjeżdżania do przodu, zwłaszcza podczas jazdy w korkach, jest równie częsty, co szkodliwy. Ten punkt dotyczy przede wszystkim skrzyń dwusprzęgłowych i bezstopniowych, które korzystają z klasycznego sprzęgła. W takim przypadku, kierowca wymusza jazdę na półsprzęgle, doprowadzając do jego szybszego zużycia.

Jak nie jeździć z automatem – holowanie

Każdy producent przewiduje zasady holowania dla samochodu wyposażonego w automatyczną skrzynię biegów. Warto przestrzegać tych zaleceń. W tym miejscu kolejny raz kłania się smarowanie mechanizmu. Rozsądek jest też wskazany w drugą stronę – kiedy pojazdem holującym jest auto z automatem. Wiele osobówek, zwłaszcza sprowadzanych z rynku amerykańskiego, nie ma na wyposażeniu chłodnicy oleju przekładniowego. W takiej sytuacji, nie trudno o przegrzanie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia