Obowiązkowe systemy bezpieczeństwa – nadchodzą zmiany w przepisach

Napisany przez: Mateusz Łuszyński

Opublikowany dnia: Kwi 22, 2019

obowiązkowe systemy bezpieczeństwa

Obowiązkowe systemy bezpieczeństwa - nadchodzą zmiany w przepisach

Nadchodzą kolejne zmiany w przepisach przegłosowane na poziomie europejskim. Oznacza to, że wszystkie kraje członkowskie będą musiały dostosować się do tych zmian. Choć w tym przypadku zmiany będą dotyczyć bardziej producentów samochodów. OD 2022 roku Unia Europejska wprowadza nowe obowiązkowe systemy bezpieczeństwa, które w swoich pojazdach będą musieli zastosować producenci aut. Mowa oczywiście o nowych autach. Plotki o wprowadzeniu obowiązkowego ogranicznika prędkości nie sprawdziły się, gdyż na liście nowego obowiązkowego wyposażenia nie ma o nim mowy. Za wprowadzeniem zmian było 578 parlamentarzystów, natomiast 30 było przeciw. Nim jednak zmiany wejdą w życie musi zatwierdzić je Rada Unii Europejskiej, choć jest to raczej pewne.

Obowiązkowe systemy bezpieczeństwa - lista zmian

obowiązkowe systemy bezpieczeństwa
Zmiany w przepisach mają zacząć obowiązywać w 2022 roku

Zgodnie z nowymi przepisami na liście nowego obowiązkowego wyposażenia pojawi się aż 6 nowych pozycji. Najważniejsza zmiana to wprowadzenie Inteligent Speed Assistance. Ale o tym systemie wspomnimy niżej. Wśród nowych instalacji pojawi się system monitorujący zmęczenie kierowcy. Będzie on działał w oparciu o informacje z wielu czynników. Wśród zmian wartych odnotowania należy wspomnieć także między innymi o systemie monitorującym obszar za samochodem podczas cofania oraz o ostrzeganiu o szybkim zbliżaniu się do przeszkody. W razie zagrożenia samochód sam ma rozpocząć proces hamowania awaryjnego. Ponadto w nowych autach pojawi się coś na zasadzie czarnej skrzynki. Mają być tam zbierane dane zarejestrowane podczas wypadku.

Obowiązkowe systemy bezpieczeństwa - Inteligent Speed Assistance

Inteligent Speed Assistance wzbudza najwięcej kontrowersji. Dzieje się tak, ponieważ już wcześniej w mediach pojawiały się informacje mówiące o tym, że Unia Europejska chce wprowadzić obowiązkowe ograniczniki prędkości. Opisywany system jednak ogranicznikiem takim nie jest. Zadaniem elektroniki w tym przypadku będzie jedynie informowanie kierowcy o tym, że przekracza dozwoloną prędkość. Jenak to od kierowcy będzie ostatecznie zależało czy dostosuje się do ograniczenia czy je zignoruje. Zdaniem ekspertów tego typu system może znacząco zmniejszyć liczbę wypadków na drogach. O tym czy nowe systemy poprawią poziom bezpieczeństwa dowiemy się w niedalekiej przyszłości. Zmiany w większości przypadków mają obowiązywać od 2022 roku.

Zobacz również: Zielone tablice rejestracyjne - nadchodzą zmiany w przepisach

Avatar Mateusz Łuszyński

Mateusz Łuszyński