Zmiany dla kierowców. 14 dni na opłacenie mandatu

0
405
Zmiany dla kierowców. 14 dni na opłacenie mandatu

Od 1 maja weszły w życie ważne zmiany dla kierowców. Bowiem Ci, którzy od tego czasu dostaną mandat będą mieli aż 14 dni na opłacenie grzywny. Do tej pory karę za wykroczenia drogowe trzeba było uiścić w ciągu 7 dni.

Ważne zmiany dla kierowców – co musisz wiedzieć ?

Nowe przepisy określa projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Czytamy tam, że od teraz funkcjonariusz nakładający grzywnę w drodze mandatu karnego jest obowiązany wskazać jej wysokość, określić zachowanie stanowiące wykroczenie, datę i miejsce jego popełnienia oraz kwalifikację prawną, a także poinformować sprawcę wykroczenia o prawie odmowy przyjęcia mandatu karnego i o skutkach prawnych takiej odmowy. Najważniejszą zmiana dotyczy wydłużonego terminu, z jakim możemy zapłacić mandat karny zaoczny. Wcześniej kierowca miał na to 7 dni – od maja ma na to 2 razy więcej czasu.

Zmiany dla kierowców. 14 dni na opłacenie mandatu

Kolejną zmianą jest fakt, że 14 dni liczone jest od czasu doręczenia mandatu. Możemy go dostać w przypadku kiedy nie ma nas na miejscu wykroczenia, np. podczas nieodpowiedniego parkowania. Wtedy funkcjonariusz musi dostarczyć mandat kierowcy, gdy zna jego dane osobowe.

Od 1 maja w życie wejdą również nowe formularze do wystawiania mandatów. Stare mogą być nadal używane, jednak nie dłużej niż przez okres 4 miesięcy.

Przeczytaj także Majowy weekend 2019 – policyjna akcja