Automat w używanym samochodzie – jak sprawdzić

346

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Automat w używanym samochodzie może być sporym udogodnieniem lub ogromną miną. Co warto sprawdzić przed zakupem?

Tendencja wyposażania samochodów w automatyczną skrzynię biegów cały czas rośnie. Co za tym idzie, coraz więcej aut na rynku wtórnym ma na pokładzie taką opcję. W dużej mierze sprawia to, że w coraz mniejszym stopniu boimy się automatów, przeciwnie. Kto raz poczuł wygodę, jaką zapewniają nowoczesne skrzynie, niezbyt chętnie przesiada się potem na manual. Może jednak okazać się, że spełnienie marzeń o komfortowej jeździe bez wachlowania drążkiem zmiany biegów, będzie bardziej kosztowne niż przypuszczaliśmy. Automat w używanym samochodzie – to dobry pomysł?

Automat w używanym samochodzie – bez dłuższej jazdy próbnej, ani rusz

Oczywiste jest, że kupno używanego samochodu bez wykonania testowej przejażdżki to pomysł tak samo dobry, jak wbijanie gwoździ czołem. Jeżeli jednak naszym celem jest model wyposażony w automatyczną skrzynię biegów, powinniśmy poświęcić tej części oględzin szczególną uwagę, a jeżeli sami nie mamy doświadczenia z automatem, wówczas warto zabrać ze sobą kogoś bardziej obeznanego w tym temacie.

Jeszcze przed ruszeniem z miejsca, należy przyjrzeć się kontrolkom na desce rozdzielczej i komunikatom wyświetlanym przez komputer pokładowy. Sygnałem ostrzegawczym będzie kontrolka sygnalizująca problemy w sterowaniu i/lub komunikat o pracy mechanizmu w trybie awaryjnym, widoczny na wyświetlaczu komputera. Istotną kwestią jest praca wybieraka. Niepokój powinny wzbudzić wszelkie stuki, towarzyszące zmianom trybów (np. z P na D).

Automat w używanym samochodzie
1. Automat w używanym samochodzie

W trakcie jazdy, szczególną uwagę należy poświęcić płynności pracy skrzyni. Mechanizm powinien zmieniać biegi gładko, bez szarpnięć. Po puszczeniu hamulca, auto powinno toczyć się powoli i z jednostajną prędkością. Koniecznie należy sprawdzić, jak samochód reaguje na gwałtowne wciśnięcie pedału gazu do oporu, czyli na tzw. kickdown. Jeżeli towarzyszą temu zgrzyty, a obroty zaczynają bezproduktywnie rosnąć, jakby ślizgało się sprzęgło w samochodzie z manualem, lepiej odpuśćmy sobie dany egzemplarz. Obserwujmy obrotomierz. Nagłe skoki wskazówki w trakcie przyspieszania to potencjalny problem. Podobnie jak wyraźnie wyczuwalne wibracje. Te świadczą o bardzo mocnym wyeksploatowaniu konwertera.

Automat w używanym samochodzie – zwróć uwagę na olej

Jeżeli to możliwe, skontroluj poziom i stan oleju w skrzyni. Jeśli ten jest bliski minimum lub nawet poniżej skali, spodziewaj się problemów ze skrzynią. Zwróć uwagę na zapach środka smarnego. O problemach będzie świadczyć woń spalenizny. Bardzo dobrze, jeżeli sprzedający będzie mógł okazać rachunki za wymianę oleju. Zapewnienia niektórych producentów o jego niewymienności, można niestety włożyć między bajki, dodajmy że bardzo kosztowne bajki. Nie zapomnij też o wjechaniu samochodem na kanał lub podnośnik. W ten sposób namierzysz wszelkie wycieki, uszkodzenia obudowy i inne potencjalne niespodzianki.

grafika tytułowa: CC BY 2.0; autor: Heartshade; źródło: wikimedia 

1. CC BY 2.0; autor: Ben Stasen; źródło: wikimedia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia