Elektryczne hulajnogi traktowane jak pojazdy

0
1090
Elektryczne hulajnogi

Elektryczne hulajnogi znajdą miejsce w kodeksie drogowym?

Sezon rowerowy już w pełni. Do łask weszły również “elektryki”. Na ulicach króluje wszystko co elektryczne zaczynając na rowerach, a kończąc na hulajnogach. Jeszcze niedawno zastanawialiśmy się, na jakich zasadach te hulajnogi się poruszają. Nie określono reguł panujących z ich korzystania. Tak więc, hulajnoga była uznawana za “pieszego”. Można było nią jeździć po chodniku, wśród pieszych. Zaznaczając, że hulajnoga ta rozpędza się do 25 km/h, a pieszy tak szybko nie chodzi. Nie ciężko w takich warunkach o wypadek. Ale rząd przygotowuje projekt, w którym to hulajnogi będą miały swoje miejsce w kodeksie i będą uważane za pojazdy.

Elektryczne hulajnogi traktowane jak pojazdy

“Elektryczne hulajnogi traktowane jak pojazdy. Odpowiedni projekt zmiany ustawy jest praktycznie gotowy.” – poinformował w czwartek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu to będzie ten czas, kiedy będziemy starali się wpisać projekt ustawy o hulajnogach do prac rządu – powiedział dziennikarzom minister. – Mam nadzieję procedować ten projekt zgodnie z procedurą legislacyjną. Projekt jest praktycznie gotowy.

Zasady korzystania z dróg przez hulajnogi elektryczne

Niedawno rzecznik resortu infrastruktury Szymon Huptyś mówił, że ministerstwo chce uregulować zasady korzystania z elektrycznych hulajnóg. Zapowiadał wówczas, że gotowy projekt nowelizacji ma pojawić się w II kwartale br.

Elektryczne hulajnogi

– Ze wglądu na rosnącą popularność oraz dostępność urządzeń transportu osobistego z napędem elektrycznym oraz ich udział w ruchu drogowym, a także ze względu na to, że korzystanie z tych urządzeń budzi wątpliwości w zakresie zgodności z prawem, regulacje dotyczące wskazanych wyżej urządzeń będą przedmiotem odrębnej nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym – tłumaczył rzecznik. Wskazywał, że ministerstwo dostrzega potrzebę uregulowania zasad korzystania z dróg publicznych przez osoby poruszające się przy użyciu urządzeń transportu osobistego oraz wymagań dla tych urządzeń.

Hulajnogi na ścieżkach rowerowych?

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz sugerowała niedawno w mediach przeniesienie hulajnóg z chodników na ścieżki rowerowe. Jak również obowiązek jazdy w kasku i określenie minimalnego wieku użytkownika. – Co do hulajnóg, to już kilka miesięcy temu odbyliśmy rozmowę z ministrem Adamczykiem, by jeszcze przed sezonem wiosennym spróbować zająć się tym problemem – mówiła.

Przeczytaj Ubezpieczenie OC sprawcy – nie zawsze pokryje koszty