Alergik za kierownicą -dostosuj się do kilku ważnych zasad
Wiosna i lato są długo wyczekiwanymi okresami w roku dla większości z nas. Większości, ponieważ czas ten jest utrapieniem dla alergików. Ciągłe kichanie, podrażnione, czerowone oczy, bóle głowy, złe samopoczucie – to objawy z którymi muszą sobie radzić. Niestety, potrafi to negatywnie wpływać na zdolność do prowadzenia samochodu. Jazda autem wymaga skupienia, a czasem podejmowania szybkich decyzji i działań – podczas złego samopoczucia wydaje się to niemożliwe.
Jazda z odpowiednią prędkością to podstawa !
Złe samopoczucie spowodowane alergią negatywnie wpływa na szybkość reakcji, co jest kluczowe podczas jazdy samochodem. Należy mieć na uwadze, że jadąc nawet z niską prędkością, podczas kichnięcia albo kaszlnięcia możemy przejechać kilkadziesiąt metrów nie kontrolując tego co dzieje się na drodze. Kierowca powinien więc dostosować prędkość jazdy do swojej słabszej dyspozycji, aby ograniczyć ryzyko spowodowania zagrożenia na drodze i niewystarczająco sprawnej reakcji na nagłe pojawienie się przeszkody. „Może się zdarzyć, że podczas postoju na światłach czy w korku kierowca, kichając, puści na moment pedał hamulca. W takiej sytuacji przy niezachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu może dojść do stłuczki. Dlatego ważne jest utrzymanie odpowiedniego dystansu. Warto również używać hamulca ręcznego podczas postoju na skrzyżowaniu, szczególnie jeśli znajdujemy się na wzniesieniu. Dzięki temu unikamy ryzyka, że samochód stoczy się z górki”– mówi Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Sprawdź, czy możesz jeździć po zażyciu lekarstw
Leki pomagają alergikom poradzić sobie z uporczywymi dolegliwościami. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić czy lekarstwa, które przyjmujesz nie mają skutków ubocznych i nie wpływają negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów. Możemy zapytać o to lekarza lub farmaceutę albo znaleźć odpowiednią informację w ulotce.
Wyczyść samochód i wymień filtry
Pył i kurz może gromadzić się w samochodzie, dlatego szczególnie w okresie pylenia roślin ważne jest częste czyszczenie auta nie tylko na zewnątrz, lecz także w środku. Na poprawę komfortu alergika może wpłynąć także regularna wymiana filtra kabiny i przeglądy klimatyzacji. W skrajnych sytuacjach po prostu spróbuj zrezygnować z jazdy i przesiąść się do komunikacji miejskiej, aby zminimalizować ryzyko niebezpieczeństwa.