Ford Focus EcoBlue 150KM automat – auto do miasta i w trasę

413

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ford Focus EcoBlue 150KM automat

Ford Focus EcoBlue 150KM automat

Ford Focus EcoBlue 150KM automat jest produkowany ponad 21 lat, jest ikoną motoryzacji miejskiej już IV generacji. Najnowsza generacja Focusa  jest o prawie 30 centymetrów dłuższa od pierwowzoru i jest w niej dużo więcej. Środek jest wręcz ogromny a przynajmniej takie sprawia wrażenie. Patrząc na bryłę auta z zewnątrz zwłaszcza z tyłu mamy wrażenie jakby wyciśnięto maksimum przestrzeni. Przez takie podejście Focus oferuje masę miejsca nie tylko z przodu ale co w hatchbackach nie jest oczywiste z tyłu mamy także dużo miejsca. Wygląd zewnętrznie zmienił się ewolucyjnie natomiast mechanika to już mała rewolucja. Nowe silniki benzynowe i diesle, nowe skrzynie automatyczne o 8 przełożeniach.

Wyraźna poprawa jakości materiałów użytych do budowy auta oraz ich precyzja spasowania. To wszystko zachwyca, jazda tym autem sprawia dawno niespotykaną frajdę. Choć silnik ze swoich 2 litrów ma jedynie 150KM co szaleństwem nie jest to jego moment obrotowy zaskakuje płynnością narastanie. Precyzyjna skrzynia biegów pogłębia wrażenia i ekonomię. Takie podejście sprawia że choć jest to nadal kompakt to już rodzinny. W tym standardzie dalej mamy auto miejskie, ekonomiczne i mieszczące się w każdym miejscu parkingowym ale już dalekobieżne. Wyprawa ponad 300km nie jest problemem, dynamika pozwala na sprawne wyprzedzanie autostradowe a ekonomia jest wzorowa. Testowana wersja 150KM z 8 biegowym automatem to środek skali. Są mniejsze silniki z manualem dla mniej wymagających ale są i większe, mamy wersję ST w obu wersjach paliwowych. Niemniej jednak w każdej wersji to nadal przestronne auto dające dużo swobody nadające się do miasta i w naprawdę daleką podróż.

Ford Focus EcoBlue 150KM automat

teraz okiem technicznym

Ford Focus EcoBlue 150KM automat – Silnik/skrzynia

Silnik to 2.0 w dieslu, ma 150KM i nietypowo jak na auto osobowe moc maksymalną ma już przy 3500 obr/min. Takie ustawienie mocy maksymalnej powoduje że zespół napędowy rzadko kiedy będzie zmuszany do kręcenia się ponad 2500 obr/min. To może znacznie wydłużyć jego żywotność i spowoduje minimalną ilość awarii. Moment maksymalny jest już od 2000 obr/min i ma wartość 370Nm. Zestawienie tego z 8 biegowym automatem powoduje że jazda jest i ekonomiczna i dynamiczna choć do setki potrzebuje ponad 9s. Kultura pracy zarówno silnika jak i skrzyni biegów jest na wysokim poziomie. W trasie nawet przy dużych szybkościach nie dochodzą do kabiny prawie żadne dźwięki od motoru. Natomiast jazda po mieście jest dla Focusa środowiskiem naturalny, pomimo częstych zmian przełożeń i gwałtownym operowaniem gazem nie udało się sprowokować automatu do jakichkolwiek szarpnięć.

Ford Focus EcoBlue 150KM automat

Ford Focus EcoBlue 150KM automat – zawieszenie/koła/hamulce

I jak zawsze w małych autach, McPherson z amortyzatorami gazowymi z przodu i wielowahacz z tyłu. Hamulce tarczowe na obu osiach, z przodu wentylowane a koła w naszym przypadku mają aż 235/40×10 i zapewniają bardzo dobrą przyczepność choć masa auta nie jest  niska, auto waży 1550kg. Udało nam się zatrzymać je ze 100km/h na dystansie 35.3m więc uważam to za przyzwoity choć nie rewelacyjny wynik. Ma tu duże znaczenie twardość zawieszenia i w tym przypadku jest zestrojone bardziej na komfort. Podejrzewam że wybierając wersję ST line kiedy to zawieszenie będzie twardsze a chęć do nurkowania przodu przy ekstremalnym hamowaniu będzie zahamowana to pewnie uda się urwać ok. metra co już będzie wynikiem dobrym.

Ford Focus EcoBlue 150KM automat

Ford Focus EcoBlue 150KM automat – Ekonomia

Jak wspominałem masa auta przekracza półtorej tony co  jak na kompakt nie jest mało Focus średnio spalił 6.7 i/100km. W trasie przy jeździe autostradowej wystarcza mu 6.5 l/100km. Do szybkiej jazdy idealnie nadaje się 8 biegowy automat, silnik prawie zawsze jest poniżej 2000 obr/min. No chyba że łamiemy przepisy to wtedy musi kręcić się szybciej. Ważne jest to że nawet przy 140 km/h mamy możliwość dynamicznego wyprzedzania.

zobacz nową Fiestę

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia