Ford Focus EcoBlue 150KM automat
Ford Focus EcoBlue 150KM automat jest produkowany ponad 21 lat, jest ikoną motoryzacji miejskiej już IV generacji. Najnowsza generacja Focusa jest o prawie 30 centymetrów dłuższa od pierwowzoru i jest w niej dużo więcej. Środek jest wręcz ogromny a przynajmniej takie sprawia wrażenie. Patrząc na bryłę auta z zewnątrz zwłaszcza z tyłu mamy wrażenie jakby wyciśnięto maksimum przestrzeni. Przez takie podejście Focus oferuje masę miejsca nie tylko z przodu ale co w hatchbackach nie jest oczywiste z tyłu mamy także dużo miejsca. Wygląd zewnętrznie zmienił się ewolucyjnie natomiast mechanika to już mała rewolucja. Nowe silniki benzynowe i diesle, nowe skrzynie automatyczne o 8 przełożeniach.
Wyraźna poprawa jakości materiałów użytych do budowy auta oraz ich precyzja spasowania. To wszystko zachwyca, jazda tym autem sprawia dawno niespotykaną frajdę. Choć silnik ze swoich 2 litrów ma jedynie 150KM co szaleństwem nie jest to jego moment obrotowy zaskakuje płynnością narastanie. Precyzyjna skrzynia biegów pogłębia wrażenia i ekonomię. Takie podejście sprawia że choć jest to nadal kompakt to już rodzinny. W tym standardzie dalej mamy auto miejskie, ekonomiczne i mieszczące się w każdym miejscu parkingowym ale już dalekobieżne. Wyprawa ponad 300km nie jest problemem, dynamika pozwala na sprawne wyprzedzanie autostradowe a ekonomia jest wzorowa. Testowana wersja 150KM z 8 biegowym automatem to środek skali. Są mniejsze silniki z manualem dla mniej wymagających ale są i większe, mamy wersję ST w obu wersjach paliwowych. Niemniej jednak w każdej wersji to nadal przestronne auto dające dużo swobody nadające się do miasta i w naprawdę daleką podróż.
teraz okiem technicznym
Ford Focus EcoBlue 150KM automat – Silnik/skrzynia
Silnik to 2.0 w dieslu, ma 150KM i nietypowo jak na auto osobowe moc maksymalną ma już przy 3500 obr/min. Takie ustawienie mocy maksymalnej powoduje że zespół napędowy rzadko kiedy będzie zmuszany do kręcenia się ponad 2500 obr/min. To może znacznie wydłużyć jego żywotność i spowoduje minimalną ilość awarii. Moment maksymalny jest już od 2000 obr/min i ma wartość 370Nm. Zestawienie tego z 8 biegowym automatem powoduje że jazda jest i ekonomiczna i dynamiczna choć do setki potrzebuje ponad 9s. Kultura pracy zarówno silnika jak i skrzyni biegów jest na wysokim poziomie. W trasie nawet przy dużych szybkościach nie dochodzą do kabiny prawie żadne dźwięki od motoru. Natomiast jazda po mieście jest dla Focusa środowiskiem naturalny, pomimo częstych zmian przełożeń i gwałtownym operowaniem gazem nie udało się sprowokować automatu do jakichkolwiek szarpnięć.
Ford Focus EcoBlue 150KM automat – zawieszenie/koła/hamulce
I jak zawsze w małych autach, McPherson z amortyzatorami gazowymi z przodu i wielowahacz z tyłu. Hamulce tarczowe na obu osiach, z przodu wentylowane a koła w naszym przypadku mają aż 235/40×10 i zapewniają bardzo dobrą przyczepność choć masa auta nie jest niska, auto waży 1550kg. Udało nam się zatrzymać je ze 100km/h na dystansie 35.3m więc uważam to za przyzwoity choć nie rewelacyjny wynik. Ma tu duże znaczenie twardość zawieszenia i w tym przypadku jest zestrojone bardziej na komfort. Podejrzewam że wybierając wersję ST line kiedy to zawieszenie będzie twardsze a chęć do nurkowania przodu przy ekstremalnym hamowaniu będzie zahamowana to pewnie uda się urwać ok. metra co już będzie wynikiem dobrym.
Ford Focus EcoBlue 150KM automat – Ekonomia
Jak wspominałem masa auta przekracza półtorej tony co jak na kompakt nie jest mało Focus średnio spalił 6.7 i/100km. W trasie przy jeździe autostradowej wystarcza mu 6.5 l/100km. Do szybkiej jazdy idealnie nadaje się 8 biegowy automat, silnik prawie zawsze jest poniżej 2000 obr/min. No chyba że łamiemy przepisy to wtedy musi kręcić się szybciej. Ważne jest to że nawet przy 140 km/h mamy możliwość dynamicznego wyprzedzania.