Dacia Dokker 1.5dCi 90KM wersja WARSZTATOWA

372
Dacia Dokker 1.5dCi 90KM

Dacia Dokker 1.5dCi 90KM

Dokker to taki niepozorny samochód. W naszym kraju utarło się że Dacia to coś gorszego. A jednak to Duster jest najlepiej sprzedającym się autem typu SUV w Polsce. Dokker jest bardzo przestronnym autem które może dobrze spełniać funkcję auta użytkowego i rodzinnego, w naszym teście sprawdzamy wersję warsztatową. Auto jest ciche i ma wystarczająco dużo przestrzeni by z tyłu za siedzeniami urządzić warsztat na kołach. Auto jest skromnie wykończone ale za to jakość spasowania elementów jest co najmniej poprawna. Podróżowanie 2 osób bo tyle jest siedzeń z prędkością obowiązującą na drodze expressowej czyli 120km/h nie powoduje nadmiernych szumów wiatru i można swobodnie rozmawiać, dźwięki dochodzące od silnika również nie powodują dyskomfortu. Na początku wydawało mi się że 75KM to na tak duże auto trochę mało jednak przyspiesza całkiem rozsądnie, oczywiście powyżej 90km/h jest to już dość skromne przyspieszenie ale kompensuje to trakcja.

Dacia Dokker 1.5dCi 90KM

teraz okiem technicznym

Dacia Dokker 1.5dCi 90KM – Silnik/skrzynia

Zdając sobie sprawę że silniki w Daciach to dość leciwe konstrukcje Renault, które mają dożywać swych lat w rumuńskich autach nie spodziewałem się tak wysokiej kultury pracy i ekonomii spalania. Silnik to 90-konny diesel 1.5 dCi, który cechuje się ponadprzeciętną ekonomicznością. Jeżdżąc na co dzień, nie należy się spodziewać wyższego spalania niż 6 l/100 km.

Dacia Dokker 1.5dCi 90KM

Dacia Dokker 1.5dCi 90KM – Zawieszenie/koła/hamulce

Zawieszenie jako że jest to półdostawczak jest zestrojone dość twardo. Nawet przy pełnej obsadzie działa sprężyście i dość twardo dzięki temu subiektywne poczucie bezpieczeństwa przy krytycznych manewrach jest bardzo wysokie. Czasem mam wrażenie że ludzie z potrzeby komfortu zapominają o bezpieczeństwie. Jak słucham wywodów dziennikarzy narzekających na zbyt twarde zawieszenie to chyba zapominają że to jest gwarancja panowania nad autem w krytycznych manewrach.

Dacia Dokker 1.5dCi 90KM

Dacia Dokker 1.5dCi 90KM – Ekonomia

Jadąc do Gdańska z prędkościami dozwolonymi na drodze numer 7 czyli pomiędzy 90 a 120km/h pod pełnym obciążeniem spalanie było na poziomie 5,8l/100km co można uznać za bardzo dobry wynik. Moja jedyna uwaga do tego auta to potrzeba ciut więcej. Niemniej jednak auto którego ceny zaczynają się od 39 tys zł jest atrakcyjną ofertą dla rodzimego przedsiębiorcy prowadzącego małą rodzinną firmę. Mały biznes rozwija się w kraju coraz silniej a przedsiębiorcy mają już dosyć wyeksploatowanych używek. Coraz częściej wybierają auto nowe.

Przeczytaj również o Dacia Duster 90KM dCi manual niespodziewanie ekonomiczny