Mandat 500 zł za nietrzymanie rąk na kierownicy?

1959

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mandat 500 zł

Mandat 500 zł za nie trzymanie rąk na kierownicy? Nowe przepisy już w tym roku

7 listopada 2019 roku w życie wejdą nowe przepisy drogowe. Przepisy dzięki którym policja ma zyskać nieco większy status a zwykła kontrola może zakończyć się sporym mandatem. Brak konieczności okazania legitymacji służbowej przez funkcjonariusza, mandat za nietrzymanie rąk na kierownicy czy możliwość dokonania kontroli w dowolnym miejscu, to tylko niektóre z nowych przepisów, które wejdą w najbliższym czasie…

Nowe przepisy wejdą w życie od 7 listopada 2019 roku

Zgodnie z przepisami, które wejdą w życie 7 listopada 2019 roku, policjanci będą mogli przeprowadzać kontrole drogowe w niemalże dowolnym miejscu, nawet jeśli sami złamią w ten sposób obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Widok radiowozu zaparkowanego „na zakazie” czy chodniku stanie się czymś normalnym. Według nowego rozporządzenia: „dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego”. Co ciekawe przepis dotyczy nie tylko oznakowanych i odpowiednio oświetlonych pojazdów służb, ale i samochodów nieoznakowanych oraz tych, które nie używają sygnałów świetlnych. 

Podczas trwania kontroli będzie można dostać mandat?

Podczas trwania kontroli drogowej policjant będzie mógł nałożyć mandat na kierowcę, który przedłuża czy utrudnia jej przeprowadzenie. Cała procedura ma przebiegać szybko i sprawnie. Jeśli nie będziemy stosować się do poleceń policjanta otrzymamy mandat. Jeśli policjant poprosi np. o siedzenie w bezruchu, trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości 500 złotych

Mandat 500 zł

Co jeszcze nas czeka?

W sumie o tym mowa była już od dawna ale nie wiadomo było kiedy wejdzie w życie. Dziś już wiemy i z początkiem listopada każda kontrola kończyć się będzie kontrolowaniem przebiegu auta. Obowiązkiem funkcjonariusza będzie zapisywanie przebiegu do bazy CEPiK. Kierowca musi pozwolić policjantom zajrzeć do samochodu, aby Ci mogli sprawdzić przebieg. Na domiar złego policjant nie musi się już legitymować, no chyba, że kierowca sobie tego zażyczy.

Nowe przepisy na pewno dodadzą pewności siebie policjantom, o ile Ci nie będą tego wykorzystywać. Mają większe pole do popisu przy cwaniaczkach, a także większą anonimowość. Szacunek należy się każdemu, dziwne, że wszystko musi być regulowane prawem.

Przeczytaj Nowe znaki drogowe – polskie nazwy zagranicznych miast

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia