Współpraca z samorządami czyli nowoczesna forma rehabilitacji niepełnosprawnych w Twojej Gminie

539

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Fundacja Emanio Arcus otrzymała siedem koncesji na nadawanie, jako Radio Bezpieczna Podróż czyli pierwsze  Radio dla Niepełnosprawnych. Wkrótce rozpoczniemy nadawanie w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Częstochowie oraz Tarnowie.

Istnieje ogromna potrzeba integracji środowiska skupiającego osoby najbardziej potrzebujące wsparcia, osoby niepełnosprawne. Ale oprócz wsparcia niepełnosprawni potrzebują przede wszystkim zrozumienia jak wielkim wyzwaniem dla każdego z nich jest funkcjonowanie w społeczeństwie, w którym kalectwo, upośledzenie, bezsilność i ciężka choroba są spychane na margines.

Naszym celem jest stworzenie Radia, które będzie równocześnie i ogólnopolskie i lokalne. Ogólnopolskie – bo najważniejsze problemy osób niepełnosprawnych są identyczne wszędzie, a lokalne – ponieważ chcemy stworzyć swoistą platformę, dzięki której lokalne społeczności będą mogły się integrować, pomagać sobie wzajemnie, inicjować lokalne działania na rzecz potrzebujących.

Tworzymy Radio, w którym codziennie 4 godziny programu stanowić będą audycje lokalne, a co dwie przedstawiane będą lokalne serwisy. Oczywiście, nie ograniczymy się do emisji na falach radiowych. Projekt zakłada, że równocześnie działać będziemy poprzez media społecznościowe, własny kanał na youtube.com („Bezpieczna Podróż”), aplikację na smartfony oraz portal, na którym oprócz bieżącego programu dostępne będą wszystkie audycje w formie podcastów.

W związku z tym w każdej z lokalizacji chcemy utworzyć redakcje lokalne. Aby do tego doszło potrzebujemy miejsc na utworzenie redakcji oraz wolontariuszy (docelowo pracowników), którzy będą pomagali tworzyć materiały dotyczące spraw lokalnej społeczności i działań na danym terenie. Zależy nam aby w każdym z Urzędów Gminy lub Miasta rozmieścić roll upy informujące o poszukiwaniu ww. wolonatriuszy. To pozwoli nam na dotarcie do szerszego grona mieszkańców w danej miejscowości.

Zainteresowane samorządy prosimy o kontakt mailowy pod adresem radio@bezpiecznapodroz.org lub telefoniczny (22) 766 66 66.

Zakład Aktywności Zawodowej Zdrówko Legionowo
Logo ZAZ Zdrówko Legionowo czyli wszystko ekologiczne i zdrowe

Pierwszy w Polsce Zakład Aktywności Zawodowej w oparciu o model szwedzki.

Fundacja Emanio Arcus od wielu lat zajmuje się problematyką niepełnosprawności, rehabilitacji i przywracania godności i wiary osobom pokrzywdzonym przez los. Niezależnie od charakteru niepełnosprawności i jej powstania najważniejszą sprawą jest zadbanie o udział osoby w życiu społecznym. Korzystając z rozwoju wsparcia i jego jakości w naszym kraju postanowiliśmy uruchomić Zakład Aktywności Zawodowej w postaci Restauracji. W miejscu tym pracę znalazło 25 osób z czego 10 ze znaczną niepełnosprawnością oraz 8 z umiarkowaną. Większość z zatrudnionych nigdy nigdzie nie pracowała, a schorzenie spowodowało ich izolację społeczną. Niestety, brak akceptacji ze strony współobywateli w Polsce jest jeszcze zbyt duży by niepełnosprawni czuli się komfortowo poza domem.

Zakład Aktywności Zawodowej Zdrówko Legionowo
Miejsce estetyczne i przyjazne niepełnosprawnym

Nasza fundacja ma bogate doświadczenia związane ze Szwecją, postanowiliśmy wykorzystać nasze kontakty by opracować program implementacji wzorców z północy. Oczywiście, uwzględniliśmy różnice nie tylko kulturowe ale też i zaangażowanie Państwa i Samorządów w naszym kraju. Okazuje się że aż tak źle nie jest, środki są, brak jednak rozwiązań systemowych, brak wsparcia ze strony publicznej. Z tego też powodu fundacje i stowarzyszenia koncentrują się na akcjach incydentalnych nie zaś na systemowym wsparciu niepełnosprawnych. Chcemy to zmienić, chcemy przekazać naszą wiedzę lokalnym samorządom oraz fundacjom.

Zakład Aktywności Zawodowej Zdrówko Legionowo
takie desery robimy

Korzystając z możliwości posiadania własnej rozgłośni lokalnej chcemy z jednej strony współpracować z lokalnymi NGO a z drugiej z władzami samorządowymi. Nasz przykład z Legionowa i Województwa Mazowieckiego pokazuje że można. Połączenie współpracy Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego i Starostwa Powiatowego okazało się faktem. Nic z tego by nie było gdyby Samorząd Miejski nie włączył się w projekt. Top właśnie współpraca z Miastem w naszym przypadku z Prezydentem Miasta Legionowo pomogła wdrożyć rozwiązania pionierskie.

Zakład Aktywności Zawodowej Zdrówko Legionowo Zakład Aktywności Zawodowej Zdrówko Legionowo
zespół szczęśliwych ludzi

To gmina posiada bezpośredni dostęp do niepełnosprawnych mieszkańców i to z reguły Wydział Zdrowia jest nieoceniony w procesie tworzenia ZAZu. Obecnie prowadzimy rozmowy w 3 gminach w kierunku powstania Zakładu Aktywności Zawodowej na wzór szwedzki. Cieszy fakt że to władze samorządowe zainicjowały współpracę z nami, oznacza to że udało nam się zainicjować proces decyzyjny i jesteśmy z tego dumni. Jeśli Wasza Gmina chce się włączyć w powstanie takiego projektu na swoim terenie wystarczy mail na wspolpraca@bezpiecznapodroz.org lub telefon pod 22 7 66 66 66. Jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Nasze pozostałe projekty

  1. Portal Bezpieczna Podróż
    Bezpieczna Podróż czyli portal na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, ponieważ wypadki komunikacyjne to najczęstszy powód nabytej niepełnosprawności a od stycznia staniemy się RADIEM!!!! Naszym największym osiągnięciem (pod kątem pozyskania zewnętrznego wsparcia) jest grant od amerykańskiej firmy GOOGLE w wysokości 10 tys. USD miesięcznie, które wykorzystujemy na promocję w sieci.
  2. Anuluj-dlug.plProjekt pomocy osobom biednym oraz pokrzywdzonym przez banki, komorników i fundusze sekurytyzacyjne – finansowanie mamy zapewnione z tzw. zastępstwa procesowego a po stronie sukcesów możemy zaliczyć dziesiątki wygranych spraw w postaci anulowania krzywdzącego wyroku, co wiąże się z natychmiastowym zwrotem gotówki bez kontr-procesu.
  3. Anuluj-Mandat.pl
    Projekt pomocy kierowcom, którego misją jest pomoc osobom obwinianym o wykroczenie (często niesłusznie), chronienie obywateli przed nadużyciami władzy, realne zadbanie o bezpieczeństwo drogowe poprzez doprowadzenie do karania tylko sprawców wykroczeń drogowych, których wina nie ulega wątpliwości i którzy stanowią faktyczne zagrożenie dla innych uczestników ruchu, oraz do likwidacji fotoradarów na rzecz zwiększenia ilości mobilnych patroli policyjnych wyposażonych w najlepszy sprzęt pomiarowy i skoncentrowanych na łapaniu autentycznych piratów drogowych. Z naszej pomocy skorzystało już ponad 50 tysięcy kierowców.

Zachęcamy do obejrzenia reportażu w Wydarzeniach w Polsacie:

 

oraz „Głębia Ostrości” w TVP1:

https://vod.tvp.pl/video/glebia-ostrosci,sprawnie-i-pelno-19022020,46401937?fbclid=IwAR30jbXv9Ze2y7BMhxJOO4G06ny0bUg58r5WRzNXsaxiwaWLN9UFLI8xVcQ

Większość wątpliwości i nasuwających się pytań rozwiewa wywiad z Prezesem Radia Bezpieczna Podróż Tomaszem Parolem:

https://wiesci.com.pl/2020/02/nowe-radio-z-naszego-regionu/?fbclid=IwAR2Gq_-tfHt7P48Hon8JRlpY1LfFywZWD4tJIWaegydQTFvCJr97Z4_8qdQ

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia