KIA Sportage 1.7 CDi 115 KM 2 WD Manual
Niedawno, mieliśmy niebywałą okazje testować Kia Sportage 1.7 CDi na krętych drogach Reunion. Samochód nie był aż tak wielkim zaskoczeniem, ale drogi i zmieniająca się bardzo szybko aura- tak. Mieliśmy okazje jeździć po drogach w warunkach ekstremalnego upału( powyżej 40 stopni Celsjusza), jak również w górach w czasie ulewnego deszczu, w czasie obsuwania się ścian skalnych na drogi. Ostatecznie 15 min po powrocie z drogi 400 zakrętów do Cilaos, droga ta została zamknięta z powodu zasypania jej kamieniami. Tak zmienne warunki pozwoliły na bardzo dokładny test samochodu. Zwykle nie mamy tak wspaniałych okoliczności na testy:)
Nadwozie KIA Sportage 1.7 CDi 115 KM 2 WD Manual
Pierwsza generacja Sportage pojawiła się na rynku na początku 1993 r., w marcu 2018 r. z taśm montażowych koncernu zjechał pięcio- milionowy egzemplarz. Obecna, czwarta generacja auta, po raz pierwszy została zaprezentowana we wrześniu 2015 r. na salonie we Frankfurcie. Od tamtego momentu nie minęły jeszcze trzy lata, a samochód już doczekał się face liftingu. Na pierwszy rzut oka zmiany są niewielkie, a projektantem modelu jest (podobnie jak Sportage III) Peter Schreyer, szef designerów Kii. Sportage IV został zbudowany na płycie podłogowej Hyundaia Tucsona. Z kolei design wnętrza zapożyczono z Kii Optima. W „czwórce” przede wszystkim jest przeprojektowany zderzak – ma teraz inne wloty powietrza, z oprawami świateł przeciwmgielnych i srebrne listwy. Szerszy wlot powietrza i lekko zmienione reflektory (w bogatszych wersjach Full LED).
Z tyłu mamy trochę inne światła i zderzak. W środku zmieniono koło kierownicy, przeprojektowano zestaw wskaźników, pojawił się też nieco inny panel sterowania wentylacją i klimatyzacją. Godnym uwagi jest fakt małej wrażliwości na podmuchy bocznego wiatru, a wiało solidnie, o wyspę ocierał się właśnie cyklon Calvinia.
Silnik KIA Sportage 1.7 CDi 115 KM 2 WD Manual
W testowanym egzemplarzu mamy 1.7 CDi z systemem Start& Stop, manualną 6 biegową skrzynią biegów, to 4 cylindrowy, turbodoładowany diesel o mocy 115 KM przy 4000 obr/min i momencie 280 Nm w zakresie1250- 2750 obr/ min. Silnik ma dużą turbosprężarkę i w testowanym egzemplarzu daje się zauważyć „turbo dziura” w dolnym zakresie obrotów.
Skrzynia biegów KIA Sportage 1.7 CDi 115 KM 2 WD Manual
W testowanym egzemplarzu- manualna o 6 przełożeniach. Dostępna jest skrzynia 7 -biegowa dwu sprzęgłowa DCT z silnikiem 1.7 Cdi o mocy 141 KM przy 4000 obr/ min, i momencie 340 Nm w zakresie1750- 2500 obr/ min.
Koła KIA Sportage 1.7 CDi 115 KM 2 WD Manual
W testowym egzemplarzu, to aluminiowe felgi 17’opony Hankook Ventus Prime 2 w rozmiarze: 225/60R17
Hamulce KIA Sportage 1.7 CDi 115 KM 2 WD Manual
Z przodu i z tyłu wentylowane, bardzo skuteczne, odporne na przegrzewanie, długotrwałe pohamowywanie w górach.
Prowadzenie KIA Sportage 1.7 CDi 115 KM 2 WD Manual
Samochód prowadzi się znakomicie, ciężko w środku odczuć, ze jest to auto z segmentu aut SUV. Wnętrze bardzo przestrzenne, ale widok w lusterku środkowym, czy przez tylną szybę, ograniczony, co może powodować utrudnione manewrowanie, dość dużym autem.
Wnętrze KIA Sportage 1.7 CDi 115 KM 2 WD Manual
Dość duża ilość plastików, wykończonych matowo, dość dużo schowków, półeczek, daje dużo możliwości zagospodarowania w czasie jazdy, zarówno w ruchu miejskim jak też w podczas dłuższych wyjazdów. Ponieważ plastiki są matowe, nie powodują uciążliwych refleksów świetlnych i łatwo jest utrzymać je w czystości. W testowanych warunkach nie nagrzewały się nadmiernie, co jest wielką zaletą.
Ponadto bardzo dobre wyciszenie wnętrza, dość dobrej jakości system audio i komunikacji są dopełnieniem radości z podróżowania.
Z pewnością wielofunkcyjna, regulowana kierownica dodaje jeszcze więcej luksusu.
Siedzenia dość wygodne, może być lepiej, ponieważ w bogatszej wersji jest sterowane i wentylowane elektrycznie.
Ponieważ w wersji testowej tylna kanapa była z możliwością regulacji kąta oparcia, siedzenia bardzo dość wygodne, w czasie dłuższego siedzenia( trasa)- nie odczuwało się zmęczenia, typowego na tylnych siedzeniach.
Dane techniczne producenta
Pojemność silnika 1685 cm3
Paliwo ON
Moc silnika 115 KM/4000 obr/min
Maks. moment obrotowy 280/1250-2750 obr/min
Maks. Prędkość 176km/h
Przyspieszenie 0- 100km/h 11,5s
Pojemność zbiornika paliwa 62 litrów
Pojemność bagażnika 491 litrów
Cena katalogowa(ceny z okresu produkcji modelu):
Wersja M 92.990 zł
Wersja L 103.990 zł
Zużycie paliwa
cyklu mieszany( dane producenta) 4,7 l/100km
w naszym teście średnie spalanie wyniosło 5,9-12,9( w górach)l/100km
Podsumowanie KIA Sportage 1.7 CDi 115 KM 2 WD Manual
Na samym początku testu, mieliśmy niemały dylemat, ponieważ nie mogliśmy odszukać drugiego mocowania środkowego pasa bezpieczeństwa. Okazało się, że kanapa( siedzisko) mocowane jest 3 śrubami o wielkości łba14 mm. Ponieważ producent nie zapewnił w komplecie klucza o takim rozmiarze, co jest w dzisiejszych czasach oczywiste.W związku z tym, że KIA była na gwarancji, udaliśmy się do serwisu. Okazało się, że mocowanie fabrycznie nie zostało „wyjęte” i pozostało pod siedziskiem:)
Dlatego, że naprawa zajęła nam 5 min i mogliśmy szybko pojechaliśmy dalej w drogę:)
Łączna długość testu wyniosła: 1550 km.
Faktycznie w czasie jazdy zauważalna jest „turbo dziura” w zakresie dolnych obrotów, jednak jest to koszt pojedynczej, dużej turbiny. Ponadto testowe auto było z małym przebiegiem i jak wiadomo, diesel potrzebuje większego przebiegu, aby się prawidłowo ułożyć. W związku z tym, ze wiele osób nie lubi systemu Start & Stop, przypominam, tryb ten można wyłączyć:), jest taka możliwość.
W całym teście samochód sprawował się bezsprzecznie znakomicie. Na ostrych podjazdach trzeba było używać pierwszego biegu, pamiętajmy jednak, że jechaliśmy maksymalnie dociążonym samochodem w ekstremalnie trudnych warunkach. Przy jeździe na drogach ekspresowych, napęd dawał wrażenie jazdy z mocniejszą jednostką.
Zachecam do zapoznania sie z testem dzielnego SUV’a: Peugeot 3008