Hyundai Kona 1.6T-GDI 177 KM 7DCT
Hyundai Kona po raz pierwszy pojawił się w 2017 r. i od razu narobił zamieszania. Od razu zyskał swoich miłośników, jak również i przeciwników. Jest to samochód, który pod względem estetycznym albo przyciąga albo odstrasza. Hyundai już od dłuższego czasu pokazuje, że warto zwrócić na niego uwagę. I, że zrobił wielki krok na przód. Zauważyć to można na ulicach, gdzie pojawia się coraz to więcej samochodów marki Hyundai. Kona została zbudowana na platformie podłogowej Hyundaia i20 II generacji. Nazwa modelu odpowiada regionowi na hawajach, jak to miało miejsce w poprzednich modelach takich jak Creta, Santa Fe czy Tucson. A teraz sprawdźmy jak sprawdza się najmniejszy SUV koreńskiej marki…
teraz okiem technicznym
Hyundai Kona 1.6T-GDI 177 KM 7DCT – silnik/skrzynia
Nową Kone mieliśmy okazję testować w najmocniejszej wersji tego samochodu. Pod maską znalazł się silnik 1.6 o mocy 177 KM. Do tego zestawu dołóżmy dwusprzęgłową, automatyczną skrzynię biegów i powstaje mega dynamiczny samochód, który prosi tylko o to aby nim pojeździć. Silnik szybko reaguje na pedał gazu i bez problemu wchodzi na wysokie obroty. Szczególnie zauważalne jest to w trybie Sport.
Hyundai Kona 1.6T-GDI 177 KM 7DCT – Zawieszenie/koła/hamulce
Zawieszenie w samochodzie jest dość sztywne, co idealnie współgra z tak mocnym silnikiem. Dzięki zawieszeniu Kony z kolumnami MacPhersona z przodu i układem wielowahaczowym z tyłu możemy pewnie czuć się na prostej drodze, jak i na zakrętach, nadwozie się nie buja a samochód idealnie trzyma się drogi. Niestety dyskomfort pojawia się przy nierównych drogach, wtedy jest to dość mocno odczuwalne we wnętrzu, udział w tym zapewne mają 18-calowe koła. Samochód zachęca do ostrzejszego prowadzenia ale układ kierowniczy nie do końca na to pozwala, gdyż jest za mało precyzyjny. W Konie mamy do wyboru trzy tryby jazdy: Eco, Comfort i Sport.
Hyundai Kona 1.6T-GDI 177 KM 7DCT – ekonomia
No i doszliśmy do spalania. Kona do ekonomicznych samochodów nie należy, ale warto zaznaczyć, że jest to benzyna a rzadko które benzyniaki są „oszczędne”. W naszym teście spalanie w mieście wyszło 7,5l/100km, natomiast w trasie wynik ten spadł do 6,5l/100km.
Przeczytaj również Hyundai Kona T-GDI 7DCT AWD – mały szybki crossover