Hyundai Kona T-GDI 7DCT AWD
Kolejny Hyundai jakiego sprawdzamy, okazuje się że dominacja bmw czy mercedesa nie jest sprawą oczywistą. Hyundai nie może powalczyć prestiżem bo go nie ma ale może zrobić to ceną i jakością bo coraz więcej osób wybierze jakość. Niezliczona ilość wpadek bmw z dieslami nie umyka bez echa nawet wśród bezkrytycznych wyznawców niechcących płacić 250tys za bubel. Jakość Hyundaia to 5 lat gwarancji choć pod pewnymi warunkami to jednak 5 lat, tego nawet Toyota nie daje. A jak wypadł test Hyundai Kona T-GDI 7DCT AWD z siedmiobiegowym automatem przeczytajcie poniżej. Czy 170 KM wystarcza w tym małym samochodzie? Nie tylko SUVy i Crossovery BMW i Audi są szybkie.
teraz okiem technicznym
Hyundai Kona T-GDI 7DCT AWD – Silnik/skrzynia
Nowy silnik w Hyundai Kona T-GDI 7DCT AWD to 1600 cm3 benzyniak z wtryskiem bezpośrednim i doładowaniem turbosprężarką. Połączony z dwusprzęgłowym automatem o siedmiu przełożeniach daje wiele frajdy bo nawet na mokrej powierzchni przyspiesza w 7.5s do setki. To oczywiście za sprawą napędu na 4 koła, silnik generuje 170KM i moment na poziomie 265Nm więc jeździ jak mała wyścigówka. To jest ten sam silnik co w i30N tyle że odprężony ale można go przeczipować a wtedy… ho ho ho! Skrzynia zmienia szybko biegi, szybko i bez szarpania.
Hyundai Kona T-GDI 7DCT AWD – Zawieszenie/koła/hamulce
I znów nieśmiertelny McPherson z przodu, swoją drogą co by oni wszyscy zrobili gdyby nie genialny wynalazca? Tył wielowahacz, to dzięki niemu auto rewelacyjnie znosi nierówności drogi na szybkich zakrętach co ma wpływ na bezpieczeństwo. Hamulce wentylowane z przodu z tyłu zwykłe tarcze. Koła w naszej testówce miały 235/45×18 i do masy 1370kg są wystarczające do szybkiej jazdy. Patrząc na typ zawieszenia i hamulce ale też i zespół napędowy ma się wrażenie że zostało to wszystko przejęte z i30 czy dobrze? Pewnie tak bo dzięki temu mamy trwałe sprawdzone rozwiązanie, właściwości jezdne też są zaskakujące jak na dość dużego SUVa bo jest wysoki. Zachowanie zwłaszcza na zakrętach daje poczucie prowadzenia bardziej hatchbacka niż SUVa więc jest to przede wszystkim bezpieczne.
Hyundai Kona T-GDI 7DCT AWD – Ekonomia
I tu tradycyjnie jak u wszystkich dane fabryczne są pobożnym życzeniem i oczekiwaniem zrozumienia od klienta. Średnie zużycie w warunkach jesieno-zimowych i tradycyjnie normalnej jazdy to ponad 7.5l/100km co jest rozczarowujące. Nawet przy spokojnej jeździe po mieście nie udało nam się zejść poniżej 7l/100km. W trasie jest już lepiej bo 6l/100km jest bez wysiłku do uzyskania, chyba jego domeną jest trasa, długa trasa. Jak już się rozpędzi to jedzie. Ciekaw jestem wersji elektrycznej, to dopiero gratka, podobno ładowanie trwa mniej jak godzinę a zasięg ma ponad 400km no i lepszą dynamikę niż ta i tak mocna benzynówka.
Paweł Kubalski