Spóźnienie z rejestracją pojazdu – unikniemy kar?

1392

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Spóźnienie z rejestracją pojazdu
Kara za nieprzerejestrowanie pojazdu

Spóźnienie z rejestracją pojazdu – unikniemy kar?

1 stycznia 2020 roku wszedł obowiązek zarejestrowania pojazdu w przeciągu 30 dni od daty zakupu. W przypadku przedłużenia się tego czasu należy liczyć się z karą grzywny w wysokości 1000 złotych. Wysokie kary zmobilizowały właścicieli pojazdów do nie zwlekania z rejestracją. A co za tym idzie – wydziały komunikacji od początku roku zostały dosłownie oblężone. Rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa spowodowała, że Ministerstwo Infrastruktury chce wycofać się z tej ustawy. W związku z tym planuje przedłużyć ten czas do 180 dni.

Większość Urzędów z powodu panującego koronawirusa została zamknięta. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia samorządy umożliwiają załatwianie pilnych spraw przez telefon lub on line. Zachęcają także do odłożenia spraw urzędowych na późniejszy termin. Jednak w przypadku ustawy ograniczonej czasem 30 dni koniecznej rejestracji pojazdu pojawiają się pytania czy dla przekraczających ten termin zostaną nałożone kary?

Spóźnienie z rejestracją pojazdu – nowa specustawa wydłuży czas do pół roku

Spóźnienie z rejestracją pojazdu

Rząd pracuje nad specustawą, która pozwoli wydłużyć ten termin do 180 dni. Będzie on obowiązywał w dwóch przypadkach – zarejestrowania pojazdu używanego sprowadzonego z terytorium UE lub zawiadomienia o sprzedaniu przez nas pojazdu. Przepisy te mają obowiązywać do końca bieżącego roku. Po wprowadzeniu zmian w ustawie zmianie ulegną również realizacje postępowań w sprawach kar pieniężnych.

Od 1 stycznia 2020 roku kara 1000 zł za spóźnienie z rejestracją pojazdu

Od początku roku zaostrzono przepisy mówiące o obowiązkowej rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni. Do tej pory również było to konieczne, jednak w przypadku „zapominalskich” właścicieli pojazdów nie stosowano żadnych konsekwencji. Obecnie osoba nabywająca pojazd na terenie Polski (nowy lub używany) lub sprowadzająca auto z państwa należącego do Unii Europejskiej nie stosując się do ustanowionych przepisów może zapłacić grzywnę w wysokości 1000 złotych.  W przypadku, gdy sprowadzony samochód jest uszkodzony, a jego naprawa potrwa dłużej niż nałożony okres (równoznaczne z przejściem badania technicznego) właściciel pojazdu zobowiązany jest jedynie do zgłoszenia faktu zakupu. Formalnie może również złożyć wniosek o zarejestrowanie auta, na który dostanie odpowiedz negatywną. Jednak po tym fakcie termin 30 dni przestanie obowiązywać.

Przeczytaj także Ile naprawdę kosztuje utrzymanie motocykla?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia