Ile naprawdę kosztuje utrzymanie motocykla?

1362

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dla wielu motocykl to nie tylko środek lokomocji, ale przede wszystkim życiowa pasja. To świetne uczucie, którego nie można przeliczać na pieniądze. Jednak bez potrzebnych środków trudno byłoby zakupić odpowiednią maszynę i zadbać o nią. Ile tak naprawdę kosztują motocykle? Czy codzienność motocyklistów to pasmo niekończących się kosztów? Czy może jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań spośród wszystkich fanów motoryzacji?

Obowiązkowe opłaty oraz koszty codziennej eksploatacji motocykla

Stając się szczęśliwym posiadaczem jednośladu należy wziąć pod uwagę sprawy, które trzeba pokryć niezależnie od tego, jaką maszyną poruszamy się. Mianowicie chodzi o opłaty, które dotyczą przeglądów serwisowych oraz ubezpieczenia. W przypadku tej pierwszej kwestii, wartość jest stała i oscyluje w granicach 60 złotych rocznie. Jeśli chodzi o składkę ubezpieczenia, to uzależniona jest od stażu, wieku oraz rodzaju motocykla.

motocykl w czasie jazdy
ile kosztuje utrzymanie motocykla

Trzeba się liczyć z kosztami eksploatacyjnymi, które następują w określonym czasie. To z pewnością olej, który należy wymienić raz w roku lub po pokonaniu określonej ilości kilometrów. Na tej czynności i wielu podobnych nie należy oszczędzać, bo to właśnie od nich zależy poprawne funkcjonowanie oraz żywotność podzespołów jednostki napędowej. W tym celu warto przejrzeć ofertę godnego polecenia sklepu internetowego – https://www.motobros.pl/oleje-i-plyny/ lub też odwiedzić specjalistyczne sklepy stacjonarne. Nie można zapominać też o wymianie płynu chłodniczego, hamulcowego oraz oleju w zawieszeniu i uszczelniaczy. W celu zagwarantowania sobie optymalnego poziomu bezpieczeństwa cyklicznie należy zastępować stare klocki hamulcowe nowymi.

Wymiana opon oraz napędu

W życiu każdego motocyklisty dojdzie także do konieczności zmiany droższych części. Z pewnością przynajmniej raz będzie trzeba wymienić opony. W zależności od ich rodzaju mają różne przebiegi, a także zróżnicowaną cenę zakupu. W tym przypadku należy liczyć się z kosztem około 1000 złotych za komplet.

Prędzej czy później dojdzie także do wymiany napędu. Każdy mechanik będzie namawiać do renowacji całego zestawu, tj. łańcucha wraz z dwoma zębatkami. W tym przypadku należy posłuchać specjalisty oraz przesadnie nie oszczędzać. Najlepiej będzie wyposażyć się w droższy i superwzmacniany napęd, który dostosowany jest do sportowych maszyn oraz standardowy w kontekście motocykli turystycznych. W tym przypadku orientacyjny koszt może sięgać od 350 do 800 złotych. Do tej kwoty należy doliczyć zapłatę za założenie i zakucie napędu.

Stan motocykla a styl jazdy

Szacunkowo za utrzymanie motocykla o pojemności 600ccm z mocą ponad 100 KM należy liczyć się z kosztami rzędu 100 złotych w skali miesiąca. Wszystko jednak zależy od stanu posiadanego jednośladu oraz stylu jazdy. Jeśli kierowca nie będzie oszczędzał maszyny o dużym stażu, to w krótkim czasie wyeksploatowane części odmówią posłuszeństwa. Niestety, to nie musi oznaczać końca wydatków. Ile kosztuje utrzymanie motocykla wychodzi na jaw dopiero gdy go mamy i jest on wyeksploatowany.

Największą zmorą polskich motocyklistów są z pewnością ceny paliwa. W tym przypadku należy być przygotowanym na koszt równoznaczny do serwisu jednośladu. Jednak dokładną kwotę w tym przypadku bardzo trudno ustalić, wszystko zależy od tego, jak często jeździmy, po jakich drogach i z jakiego motocykla korzystamy. Sumując podstawowe wydatki, to miesięcznie należy odkładać minimum 200 złotych. To koszt zdecydowanie niższy niż utrzymanie samochodu. Poza tym, im mniejsza pojemność jednośladu, tym tańsze części i mniejsza eksploatacja. W przypadku motocykli, moc ma znaczenie, ale też potrafi kosztować.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia