Skoda Octavia Combi 1,5 TSI – czwarta generacja czeskiego klasyka

Ogromny wybór Skody Octavia TSI – Sprawdź nasze testy Style 1,5 TSI o mocy 150 KM z manualną skrzynią biegów. Przekonaj się, jak dobrze spisuje się ze standardowym zawieszeniem Skoda Octavia TSI i czemu niespodziewanie okazała się miękka!

348

Skoda Octavia Combi 1,5 TSI to nowa, czwarta już generacja popularnego w naszym kraju modelu aut spod znaku czeskiej marki. Czy ta wersja jest równie udana jak poprzednie? Czy obietnice producenta znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości?

Skoda Octavia Combi 1,5 TSI – zawieszenie

W naszych testach wzięła udział Skoda Octavia Combi 1,5 TSI w topowej wersji Style o mocy 150 KM z manualną 6-biegową skrzynia biegów.  Auto to posiadało standardowe zawieszenie, z klasycznymi amortyzatorami i sprężynami więc nieco zadziwiła nas jego „miękkość”. Ci, którzy przyzwyczaili się do typowych dla tego modelu Skody twardych konstrukcji z pewnością będą mile zaskoczeni. Samochód pokonuje wszystkie nierówności nie burząc u kierowcy poczucia komfortu

.

Skoda Octavia Combi 1,5 TSI – silnik/dynamika

Najnowsze dzieło koncernu Skody to dwa warianty silników do wyboru – benzynowy 1,5 TSI o mocy 150 KM lub 2.0 TDI również o mocy 150 KM. Testowane przez nas auto w wariancie pierwszym nie do końca sprawowało się tak, jakbyśmy tego chcieli. Brakowało mu mocy i dynamiki. Winą za ten stan należy obarczyć to, co producent uznaje za największy sukces tej konstrukcji, czyli automatycznie włączaną dezaktywację dwóch cylindrów przy niskim obciążeniu silnika. W założeniu rozwiązanie to miało przynosić oszczędność paliwa, w rzeczywistości sprawia, że auto staje się powolne. Do osiągniecia 100 km/h nowa Octavia potrzebuje aż 9,5 sekundy. Konstruktorom nie udało się również wyeliminować lekko spóźnionej reakcji jednostki na gaz. Niemniej trzeba przyznać, że silnik pracuje cicho, a skrzynia biegów jest wyjątkowo precyzyjna.  

Skoda Octavia Combi 1,5 TSI – systemy wspomagające/ bezpieczeństwo

 

Twórcy nowej wersji Skody Octavia, podobnie jak producenci innych marek aut, naszpikowali swoje dzieło wieloma systemami wspomagania kierowcy. Podobne zastosowano w wersji Scout. Są to: układy ABS i ESP, czujniki parkowania i kamera cofania, asystent pasa ruchu, system monitorowania martwego pola, czujniki zmierzchu i deszczu, automatyczny hamulec oraz elektrycznie sterowane lusterka boczne.

Tradycyjnie już hamulce Skody to jeden z tych jej niezawodnych elementów, który buduje jakość tej marki od lat. Nie inaczej jest w czwartej generacji Skody Octavia. Systemu bezpieczeństwa dopełniają poduszki powietrzne czołowe, boczne, kolanowe dla kierowcy i kurtyny powietrzne.

Niestety naszego uznania nie znalazł ogólnie system obsługi. Co rusz wyskakujące na panelu informacje, w formie kilkuzdaniowych komunikatów, nie pomagają w skupieniu uwagi na drodze. Tak, wiemy, że z założenia ta generacja Octavii miała być multimedialna… ale czy projektanci nie posunęli się aż za nadto? Ponadto razi brak możliwości włączenia na stałe świateł mijania – przy rozruchu włączają się tylko te do jazdy dziennej. 

Skoda Octavia Combi 1,5 TSI – design

Najnowsza wersja Skody Octavii z pewnością zwraca uwagę wyglądem, zarówno całej sylwetki, która nabrała lekkości, jak i poszczególnych jej komponentów. Pierwszym elementem, który odróżnia tę generację Octavii od poprzednich jest kształt przednich świateł oraz zgrabniej poprowadzona linia szyb. Kolejne zmiany na plus dotyczą wnętrza i kokpitu. Poręczna dwuramienna kierownica w nowoczesnej stylistyce, usytuowany wyżej dotykowy 10-calowy ekran systemu multimedialnego z grafiką o wysokiej rozdzielczości. Niestety brak pokrętła regulacji głośności czy brak panelu klimatyzacji to tylko niektóre z nowości.  Ponadto trzeba przyznać, że Skoda Octavia Combi 1,5 TSI zaskakuje jakością materiałów wykończenia – miękki plastik o przyjemnej fakturze i jasne kolory to w tym przypadku bardzo udane połączenie.   

Konstruktorzy Skody od lat starają się zaskoczyć użytkowników ich przyszłych aut także praktycznymi rozwiązaniami, ułatwiającymi codzienne życie kierowców. Nie inaczej jest i tym razem. Nowa Octavia posiada uchwyt na kwity parkingowe, parasol w schowku pod fotelem pasażera, skrobaczki do szyb w pokrywie wlewu paliwa i zestaw siatek w bagażniku.

Skoda Octavia Combi 1,5 TSI – cena

Skoda Octavia czwartej generacji kosztuje nieco poniżej 100 tys. zł w wersji podstawowej z silnikiem benzynowym. Z kolei wersja z dieslem i automatyczną skrzynią biegów DSG to wydatek powyżej 120 tys. zł.

Zapraszamy do wysłuchania audycji „Moto Magazyn Radia Bezpieczna Podróż”, z której dowiecie się jeszcze więcej na temta tego modelu Skody:

1 Skoda Octavia Combi 1,5 TSI 01
2 Skoda Octavia Combi 1,5 TSI 02
3 Skoda Octavia Combi 1,5 TSI 03
4 Skoda Octavia Combi 1,5 TSI 04
https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/