Mieszkania dla osób z niepełnosprawnością

276

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Posiadanie własnego kąta to marzenie każdego. Niestety, to, co w przypadku osób pełnosprawnych wydaje się być oczywiste, to w przypadku osób z niepełnosprawnością ruchu jest wielkim przedsięwzięciem. Mieszkania dla osób z niepełnosprawnością ruchu to dziedzina, która zdaje się tworzyć regularne postępy. Warto jednak pamiętać o kilku aspektach, dzięki którym będą mogli czuć się w swoim wnętrzu bezpiecznie.

Łazienka i kuchnia dla osób z niepełnosprawnością

Jednogłośnie możemy stwierdzić, że są to najbardziej praktyczne pomieszczenia w każdym mieszkaniu. Warto podkreślić, że w tym wypadku można zadbać o oszczędność miejsca – w tym wypadku chodzi o połączenie funkcjonalności danego pomieszczenia. Zatem jeśli tworzymy łazienkę, to zaleca się, by od razu pojawiła się tam toaleta. Z kolei w przypadku kuchni opłaca się połączyć ją z kącikiem jadalnym. Wszystko po to, by maksymalnie zredukować konieczność pokonywanych progów. Oczywiście blaty, kuchenka, szafki i akcesoria łazienkowe powinny znajdować się  na odpowiedniej wysokości tak, by codzienne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością było wygodne i bezpieczne. Niezależnie, czy w łazience decydujemy się na wannę czy prysznic, warto pomyśleć o dodatkowych uchwytach dla stabilizacji. Można również zastosować specjalne nakładki antypoślizgowe (idealnie sprawdzają się pod prysznicem). W szczególnych przypadkach niepełnosprawności ruchu opłaca się zainstalować specjalne regulowane siedziska. 

Pamiętajmy o zdrowej postawie w mieszkaniu dla osób z niepełnosprawnością

Jeśli chodzi o kuchnię, to pod względem ergonomii należy wziąć pod uwagę zmywanie naczyń, dlatego pod zlewem nie warto montować dodatkowych szafek, aby swobodnie można było z niego korzystać. Druga kwestia to przechowywanie żywności, dlatego tu doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju wysuwane szuflady, które zapewniają łatwy i wygodny dostęp. Przy aranżacji kuchni mieszkania dla osób z niepełnosprawnością ruchu warto pomyśleć np. o wyspie oraz  kuchence z płytami indukcyjnymi.

Salon i sypialnia – przestrzeń bezpieczna i wygodna dla osób z niepełnosprawnością

Salon może być połączony np. z kuchnią. Wiadomo, że jest to miejsce, w którym przyjmujemy gości i chcemy się zrelaksować w ciągu dnia. W tym wypadku należy jednak pomyśleć o minimalnej ilości mebli. Szafka na urządzenia RTV, wygodna sofa, mały stoliczek i dwa fotele – tyle w zupełności wystarczy. Najlepiej unikać dodatkowych krzeseł. Podobny minimalizm zalecany jest w przypadku sypialni, która pełni rolę miejsca relaksu po ciężkim dniu, ale i często rehabilitacji. Dlatego po pierwsze – wygodne łóżko. Tu, w zależności od typu niepełnosprawności, warto pomyśleć np. o materacu przeciwodleżynowym. Przy łóżku obowiązkowo stolik i lampka nocna. W cięższych stanach zdrowia można zainstalować podnośnik sufitowy. Umożliwi on osobie z niepełnosprawnością przesadzanie się z wózka na łóżko, a nawet z sypialni do łazienki.

Techniczne aspekty mieszkania dla osób z niepełnosprawnością

Powiedzieliśmy sobie, że dostosowanie mieszkania dla osób z niepełnosprawnością ruchu ważna jest przestrzeń – tu z jednej strony mamy jej oszczędność, z drugiej – musimy myśleć o możliwie jak najszerszych przejściach. Dlatego np. korytarz powinien mieć przejście na ok. 120 cm. Łazienka powinna być szerokości 90 cm. Szerokość jest ważna, ale istotna jest wysokość. Ponadto, by osoba z niepełnosprawnością ruchu mogła swobodnie otworzyć drzwi to klamki, wizjer czy domofon nie powinny znajdować się wyżej niż ok. 120 cm od podłoża.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia