Praca zdalna osób z niepełnosprawnością

0
207
Praca zdalna osób z niepełnosprawnością
Czy praca zdalna wspiera osoby z niepełnosprawnością, czy izoluje ich od społeczeństwa?

Praca zdalna to forma zarobku, która cieszy się w ostatnich latach dużym zaufaniem, nie tylko wśród osób niepełnosprawnych. Komfortowe warunki pracy i niezależność to ogromne plusy logistyczne. Czy na pewno praca zdalna wśród osób z niepełnosprawnością zapewnia 100% satysfakcji? Okazuje się, że zdania są podzielone. 

Praca zdalna osób z niepełnosprawnością – zasady 

Czym jest tak właściwie praca zdalna? Jak sama nazwa wskazuje, jest to całkowite bądź częściowe wykonywanie pracy z domu za pomocą nośników elektronicznych (telefon, komputer). Taki typ współpracy można podjąć zarówno na podstawie umowy o pracę, umowę zlecenie, czy umowę o dzieło. Warto dodać, że zasady pracy zdalnej są ściśle określone w Kodeksie Pracy (Art. 67). Pracownik zatrudniony w takim trybie podlega dokładnie takim samym zasadom, co pracownik wykonujący pracę stacjonarnie. Pracownik z niepełnosprawnością pracuje w siedmiogodzinnym wymiarze czasu pracy. Obowiązują też identyczne warunki względem urlopów. Wydawać by się mogło, że jest to doskonała opcja zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Tymczasem w wielu przypadkach satysfakcja z pracy przegrywa z poczuciem izolacji społecznej.

 Praca zdalna osób niepełnosprawnych

Praca zdalna osób z niepełnosprawnością- izolacja?

Pomimo logistycznych udogodnień (w tym brak konieczności pokonywania barier w dotarciu do pracy), duży procent osób niepełnosprawnych uważa, specyfika zatrudnienia izoluje ich od społeczeństwa, wręcz zamykając ich w czterech ścianach. Dlatego coraz więcej osób ceni sobie tzw. hybrydowy styl pracy, czyli gdy część obowiązków wykonywanych jest zdalnie, a część stacjonarnie. Pracownik może wówczas nawiązać bezpośredni kontakt zarówno z pracodawcą, jak i pozostałymi pracownikami. W przypadku tego typu współpracy należy także zwrócić uwagę na niezawodność działania sprzętu elektronicznego, oraz samodzielne dbanie o higienę stanowiska pracy. Kandydat, podejmując pracę zdalną, powinien wykazywać się bardzo dobrą samodzielną organizacją czasu pracy. 

Praca zdalna osób niepełnosprawnych

Praca zdalna osób z niepełnosprawnością – branże 

Nie każdy rodzaj pracy może być wykonywany zdalnie. W jakich branżach najłatwiej znaleźć zatrudnienie w tym systemie? Przede wszystkim są to przedstawiciele handlowi, telemarketerzy, graficy komputerowi i copywriterzy. Przy rekrutacji pracodawca zwraca więc uwagę na takie cechy jak: perswazja, komunikatywność, asertywność, dykcja czy barwa głosu. W tej sytuacji kandydat powinien wykazywać również znajomość przydatnych programów komputerowych, a także sprawność poruszania się w wirtualnym świecie. Natomiast w przypadku pracy zdalnej osób niepełnosprawnych pracodawcy często oczekują kierunkowych kwalifikacji. W ramach skutecznej współpracy oferują też liczne szkolenia czy kursy podnoszące kompetencje zawodowe. Praca zdalna osób z niepełnosprawnością

Praca zdalna osób z niepełnosprawnością – organizacja 

Specyfika tego typu pracy pozwala zgrabnie łączyć życie zawodowe z osobistym – to z pewnością jedna z jej największych zalet. Ponadto np. osoby niepełnosprawne ruchowo nie muszą martwić się o bariery komunikacyjne utrudniające bezpośrednie dostanie się do miejsca pracy. Praca zdalna osób z niepełnosprawnością sama w sobie rozwija się dziś bardzo dynamicznie, szczególnie w dobie pandemii. Czy jednak okaże się nowym sposobem zawodowo-społecznej integracji? Czas pokaże.

Może Cię także zainteresować: Kierowcy z niepełnosprawnością – przepisy